Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

The Centrality of the Regime for Political Science

Bates Clifford Angell Jr.

The Centrality of the Regime for Political Science

29,00

 

The book concentrates on the crucial Aristotelian concept of politeia, trying to show how its understanding has evolved for years, often towards fallacious interpretations. The text also points out how reconstruction of the original meaning of the concept can help in creating the frames for modern political science to avoid the traps of ethnocentrism and methodological reductionism that appear in most of today’s models used by the political science and by the theories of the political systems. In the last 20 years interest in Aristotle’s works has increased, resulting in reconsideration of their problems, especially of Aristotelian political thought. Many researchers offered redefinitions of politeia, but it is worth noticing that most of the previous analysis did not take into consideration central role of the concept and its constant liveliness, suggesting rather its archaic character and usefulness only from the historical point of view. Clifford Agnell Bates Jr proves the opposite: for him politeia is the universal concept that helps to understand the internal structure of modern political systems, their dynamics and mutual relationships.

Autor koncentruje się na kluczowym Arystotelesowskim pojęciu politeia, ukazując, jak sposób jego rozumienia ewoluował przez lata, często w kierunku błędnych interpretacji. Wskazuje również, jak rekonstrukcja pierwotnego znaczenia tego pojęcia może pomóc w stworzeniu ram dla współczesnych nauk politycznych, pozwalając uniknąć pułapek etnocentryzmu i redukcjonizmu metodologicznego, obecnych w większości modeli wykorzystywanych dziś w naukach politycznych i teoriach systemów politycznych. W ostatnim dwudziestoleciu wzrosło zainteresowanie dziełami Arystotelesa, co zaowocowało nowymi analizami zawartej w nich problematyki, w tym zwłaszcza Arystotelesowskiej myśli politycznej. Wielu badaczy proponowało wcześniej redefinicję pojęcia politeia, warto jednak zauważyć, że w większości dotychczasowych analiz nie uznawano centralnej roli tego pojęcia i jego stałej żywotności, sugerowano raczej jego archaiczny charakter i użyteczność jedynie z historycznego punktu widzenia. Clifford Agnell Bates Jr The Centrality of the Regime… dowodzi czegoś wręcz przeciwnego: dla niego politeia jest pojęciem uniwersalnym, które pomaga zrozumieć wewnętrzną strukturę współczesnych systemów politycznych, ich dynamikę i wzajemne powiązania.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-235-2640-7

Liczba stron: 106

Format: 14.5x20.5

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...