Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

W kręgu iluzji i realiów Oblicza polskiej myśli politycznej w XX i XXI wieku. Studia i szkice

W kręgu iluzji i realiów Oblicza polskiej myśli politycznej w XX i XXI wieku. Studia i szkice

46,00

 

Zasadniczym celem książki pozostaje przybliżenie czytelnikom złożoności i wielowątkowości polskiej myśli politycznej w XX i XXI, a także stojących przed nią dylematów. W pracy zaprezentowano siedemnaście zróżnicowanych objętościowo szkiców o charakterze monograficznym, pogrupowanych w trzy zasadnicze części. Spośród nich swą wyraźnie określoną specyfikę ma niewątpliwie część pierwsza, w której podjęto próbę przybliżenia teoretycznych aspektów formowania myśli politycznej oraz czynników ten proces determinujących. Odmienny charakter ma natomiast część druga prezentowanego opracowania, w której analizie poddano wybrane aspekty polskiej myśli politycznej I połowy XX wieku. W konsekwencji w tworzących ją szkicach skoncentrowano się nie tylko na różnorodnych problemach podejmowanych przez przedstawicieli myśli narodowej, ale zwrócono także uwagę na wybrane aspekty myśli piłsudczykowskiej, rolę problematyki samorządowej w formułowanych projekcjach ustrojowych, jak również specyfikę sposobu interpretowania zagadnień wychowawczych. W części trzeciej monografii skupiono się natomiast nade wszystko na ukazaniu różnych obszarów zainteresowania polskiej myśli politycznej okresu PRL i III Rzeczypospolitej, przy czym szczególną uwagę badaczy skupiły zagadnienia ustrojowe oraz kwestie związane z problematyką bezpieczeństwa narodowego. Opracowanie zamyka niezwykle interesujący szkic odnoszący się do zagrożeń i nowych wyzwań stojących przed polską myślą polityczną XXI wieku.

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-231-3545-6

Liczba stron: 376

Format: 15.0x22.0cm

Cena detaliczna: 46,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...