Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna z Irakiem w 2003 roku Główne przyczyny

Hubert Świętek

Wojna z Irakiem w 2003 roku Główne przyczyny

29,40

 

Przyczyny wojny z Irakiem są złożone i sprowadzanie ich do pojedynczych czynników ma niską wartość eksplanacyjną. Deklarowanymi przez Waszyngton powodami ataku była likwidacja irackiej broni masowego rażenia i związków Iraku z Al-Kaidą; po wojnie okazało się jednak, że ani broń, ani związki nie istniały. Wyrażano też gotowość demokratycznej przebudowy Iraku, lecz nie stworzono odpowiedniego planu działania. Wojna miała przynieść zmianę warunków bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu, przynieść wielowymiarowe korzyści ekonomiczne oraz służyć przekształceniu porządku międzynarodowego w hegemoniczny, co również się nie powiodło. Choć na pozór decyzja o ataku na Irak wydaje się nieracjonalna, jednak ze względu na sposób widzenia świata i wyznawane przez siebie ideologie amerykańscy decydenci byli przekonani o jej konieczności.

Hubert Świętek – ukończył z wyróżnieniem studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat stypendium Ferszt-Buyonskiego (Institute of International Education), stypendium Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zwycięzca licznych konkursów edukacyjnych. Uczestniczył w międzynarodowych studenckich konferencjach naukowych, m.in. w Niemczech, Czechach i na Ukrainie. Interesuje się strategią oraz problemami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, w szczególności polityką bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i bezpieczeństwem regionalnym na Bliskim Wschodzie. Słuchacz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Scholar
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-738-3501-6

Liczba stron: 228

Format: 145x210mm

Cena detaliczna: 29,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...