Menu

Judasz Amos Oz Książka

29,99 zł
39,99 zł (-25%) - sugerowana cena detaliczna
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!
Zobacz więcej
Wydawnictwo: Rebis Dom Wydawniczy
Rodzaj oprawy: Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
W tej ekscytującej powieści Amos Oz wraca do świata znanego z jego najbardziej lubianych książek, m.in. "Mojego Michaela" ("Mojego Michała") i "Opowieści o miłości i mroku" – do przeciętej murem Jerozolimy z połowy dwudziestego wieku. Subtelna i ujmująca historia miłosna wpisana jest w zimowy krajobraz miasta i w wydarzenia schyłkowej epoki Ben Guriona. Wraz z bohaterami Oz poddaje odważnej analizie samą decyzję o utworzeniu państwa żydowskiego oraz wojny, które nastąpiły w ślad za nią. Stawia pytanie, czy można było obrać całkiem inną drogę historyczną – drogę tych, których potępiono jako zdrajców.

Szczegółowe informacje na temat książki Judasz

Wydawnictwo: Rebis Dom Wydawniczy
EAN: 9788378186861
Autor: Amos Oz
Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Rodzaj oprawy: Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
Data premiery: 12/05/2015

Oceny i recenzje książki Judasz

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Zaloguj się, aby dodać opinię
25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Amos Oz to jeden z najsłynniejszych izraelskich pisarzy i publicystów. Uważany jest również za najwybitniejszego, obecnie żyjącego, pisarza Izraela. Wielokrotnie był wymieniany wśród faworytów Literackiej Nagrody Nobla, ale ostatecznie wciąż jej nie otrzymał. W przeciwieństwie do wielu innych autorów, swoje dzieła piszę tylko w języku hebrajskim. Praktycznie wszystkie jego książki doczekały się przekładu na język polski (choć głównie były to przekłady z języka angielskiego, a nie rodzimego języka autora).

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

 „Judasz” to kolejna fascynująca powieść znakomitego izraelskiego pisarza Amosa Oza, która w niezwykły sposób rozprawia się z wielowymiarowo pojętym motywem zdrady. Rok 1959. Szmuel Asz przerywa studia ze względu na pogarszającą się sytuację materialną. Jakby tego było mało, rzuca go dziewczyna, a także ma poczucie, że jego praca magisterska pt. „Jezus w oczach Żydów” utknęła w martwym punkcie. On też wpadł w swego rodzaju marazm. A przecież jeszcze do niedawna „ruchliwe ulice przecinał na skos, w pośpiechu, z narażeniem życia, nie patrząc na prawo ani na lewo, jakby rzucał się w wir walki. Jego kędzierzawa głowa wysuwała się mocno do przodu, jakby ruszała do boju, całe ciało się pochylało, zawsze sprawiało to wrażenie, jakby nogi pędziły za tułowiem, który gonił głowę, i bały się zostać w tyle, by Szmuel nie zniknął im gdzieś za rogiem, zostawiając je za sobą”. Młody mężczyzna coraz częściej myśli o wyjeździe z tłocznej Jerozolimy. Przed opuszczeniem miasta powstrzymuje go jednak perspektywa pracy – Szmuel natrafia bowiem na ogłoszenie: w zamian za zakwaterowanie i wynagrodzenie będzie musiał dotrzymywać towarzystwa pewnemu starszemu niepełnosprawnemu mężczyźnie. Nasz bohater jeszcze tego samego dnia postanawia odpowiedzieć na anons. W ten sposób trafia do domu swoich pracodawców, w którym spędzi zbliżającą się zimę. Burzliwe dyskusje ze schorowanym mężczyzną, w których będą przewijać się przeróżne wątki związane z dziejami narodu żydowskiego oraz relacji między skłóconymi narodami i religiami, sprawią, że odnajdzie tam potrzebny czas i spokój. Wróci do niedokończonej pracy magisterskiej, w której postanowi zająć się szczególnie postacią Judasza. Bohater ocenia bowiem jego rolę jako niedocenioną i zafałszowaną przez historyków. Według niego, to  właśnie Judasz był najcenniejszym towarzyszem Jezusa.