Menu

Kocur Bury

Kocur Bury
"23 rzeczy ważniejsze od zwierząt. Katalog od A do Z" to książka, która zachęca do świadomości ekologicznej i brania odpowiedzialności za swoje wybory. Pokazuje najmłodszym, że Ziemia z jej fauną i florą nie jest nam dane na zawsze- to od troskliwej dbałości przyszłych pokoleń zależeć będzie jej los. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wyginęło 60% dzikich zwierząt, a setki kolejnych gatunków są na skraju wymarcia, w większości z winy człowieka. Niestety dla ludzi od zwierząt ważniejszych jest wiele błahych rzeczy: dziwaczne dania o wątpliwym smaku, bibeloty kurzące się na półkach, elementy garderoby, które po roku wychodzą z mody. Ta książka opisuje niesamowite, inteligentne, rodzinne zwierzęta, które stały się łupem człowieka. Sami musicie wybrać, co jest ważniejsze dla was i dla Ziemi: olej palmowy czy orangutany? Kolczyki czy żółwie szylkretowe? Hamburgery czy leniwce?
Stary kajet należał kiedyś do dziadka, a jeszcze wcześniej – do pradziadka. Kajetan dostał go w prezencie na dziesiąte urodziny. Od tej pory opisuje w nim wszystkie zdarzenia warte zapamiętania. Takie, jak historia Pogora, czarnego charakteru z gry komputerowej, który sieje spustoszenie wszędzie tam, gdzie się pojawi. Kłopot w tym, że sceneria gry zaczyna niepokojąco przypominać… okolicę, w której mieszka Kajetan, a do tego pewnego wieczoru Pogor opuszcza sieciowe rewiry! Czy uczniom miejscowej podstawówki uda się wspólnie pokonać złośliwego psuja? Czy wykażą się pomysłowością, odwagą i refleksem także w realnym świecie? „Pogromcy Pogora” to pierwszy tom cyklu „Z kajetu Kajetana”, którego bohaterami są piątoklasiści ze szkoły w Luzinie. Zaskakujące przygody, duża dawka humoru, współczesne problemy młodszych nastolatków – wszystko to znajdziecie w tej wartko toczącej się opowieści.
Historia kuchni, rozumianej jako gotowanie i przyrządzanie posiłków, sięga początków życia na Ziemi. Pierwsi ludzie musieli mocno się natrudzić, by zdobyć pożywienie i przetrwać! Jak gotowano bez naczyń? Co jadano, gdy nie znano chleba? Jak przechowywano żywność, skoro nie było lodówek? Co pili nasi przodkowie, którzy nie znali soków ani herbaty, nie wspominając o coca-coli? • Przyprawy były kiedyś tak cenne, że płacono nimi podatki! • Słodycze wyglądały inaczej. Cukier miał postać brązowych brył zwanych głową cukru, które trzeba było rąbać na małe kawałki! • Gdy nie znano tabletek, lekami były specjalne potrawy i roślinne mikstury. Z tą bogato ilustrowaną książką zajrzyjcie do garnków dawnych gospodyń, poznacie przysmaki innych krajów oraz ciekawostki związane z przygotowywaniem jedzenia i stylem odżywiania się. Dowiecie się, co jadano w czasach wojny, jak radzono sobie, gdy żywność była na kartki, i jak wyglądają posiłki podawane w wyjątkowych warunkach: w samolotach wojskowych i statkach kosmicznych. Poznacie też tradycyjne potrawy z Polski i z innych krajów, potrawy najbardziej luksusowe i… najbardziej obrzydliwe. Życzymy Wam inspirującej kulinarnej podróży przez epoki, regiony i smaki!
Pełna ciepła, czarodziejska opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze spełnienia tego, czego się naprawdę w życiu pragnie. Czy dziecięce marzenia mają wyjątkową moc? Czy jeśli bardzo się czegoś pragnie, można to spełnić, choćby w odległej przyszłości? Mikołaj jest uczniem drugiej klasy. W jego szkole już od trzydziestu lat kultywowana jest wyjątkowa tradycja pamiętników marzeń. Wypełniają je wszystkie dzieci w drugim roku nauki. Zamykają w nich sny, które mogą się ziścić. Ale Mikołaj nie wie, o czym napisać. Nie ma już marzeń. Rodzice zadecydowali, że się rozwodzą i cały świat chłopca legł w gruzach. Czy to możliwe, by niepozorne zakurzone książeczki wyciągnięte ze szkolnego magazynu zmieniły coś w jego życiu?
Szkicownik artysty to dodatek praktyczny do książki „Czyje to farby? Tajemnice warsztatu artysty”. Proponowane zadania nawiązują do poznanych technik plastycznych, przemycając gdzieniegdzie informacje i ciekawostki, z którymi czytelnik zetknął się w książce. Szkicownik może być także traktowany jako samodzielna pozycja. Jest pełen ciekawych artystycznych zadań i wyzwań. Zaprasza do twórczej pracy z farbami, pastelami, kredkami czy ołówkiem, ale też zachęca do eksperymentowania z wycinankami i wydzierankami z gazet i kolorowych czasopism. Polecenia pozostawiają dziecku swobodę wyboru środka malarskiego, bo ścisłe podążanie za daną techniką nie jest głównym celem szkicownika. Bardziej liczy się zabawa sztuką. Każdy może być artystą! Jeśli podczas pracy ze szkicownikiem dziecko choć przez chwilę nim się poczuje – nic więcej nie trzeba!
Książka w przyjaznej formie przybliża młodemu czytelnikowi główne techniki i style malarskie, najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych epok. Przewodnikiem po świecie sztuki jest dziewczynka, która, by lepiej zaprezentować dane zagadnienie, czasem przenosi się do pracowni malarza, obserwując jego pracę, a czasem staje się częścią obrazu. Niekiedy sama próbuje malować. Prowadzi dialog z czytelnikiem, pobudzając go do aktywnego odbioru przekazywanych treści. Zadaje pytania, wyjaśnia terminy z zakresu technologii malarstwa i historii sztuki. Wszystko po to, by odbiorca książki w przystępny sposób, w towarzystwie swojej rówieśniczki, mógł zaprzyjaźnić się ze sztuką, począwszy od malowideł naskalnych aż po malarstwo współczesne. Książka zawiera osiem rozdziałów, z których każdy jest przygodą z inną techniką malarską. Młody czytelnik zostanie wtajemniczony w zagadnienia związane z: najstarszymi technikami plastycznymi, temperą, akwarelą, freskiem, malarstwem olejnym, pastelem, kolażem oraz akrylem.
„Historie wyciągnięte z kapelusza” to druga część przygód Lilki i Antosia. Jeśli jesteście ciekawi, co im się przydarzyło wcześniej, a także jaki to miało wpływ na ich prawdziwe życie, zajrzyjcie koniecznie do „Historii zamiecionych pod dywan”. Lilka i Antoś spędzają wakacje w dworku ciotki Matyldy – ciepłej starszej pani, która była niegdyś operową śpiewaczką. Lilka uwielbia przebierać się w jej stare suknie, dlatego chętnie odwiedza garderobiany pokój na piętrze. Pewnego dnia ciocia pokazuje jej tajemniczy cylinder swojego dziadka. Dziewczynka odkrywa, że jest on nie tylko pamiątkowym elementem garderoby, ale ma także wyjątkowe właściwości. Za jego przyczyną można przenosić się w czasie. Swoim odkryciem Lilka dzieli się z bratem. Dzięki temu obydwoje, choć nie zawsze razem, podróżują do przeszłości. Trafiają na bal odbywający się na królewskim dworze, do starego kina, w którym wyświetlany jest niemy film, na jeden z pierwszych meczów piłki nożnej, na komplety tajnego nauczania, a nawet do pracowni malarskiej samego mistrza Picassa! Każda wyprawa jest dla Lilki i Antka niespodzianką, choć zawsze ma związek z tym, co przeżywają w świecie realnym. Spotkania z przeszłością pokazują im pewien wycinek minionych zdarzeń, a to jest dla nich niezwykłym odkryciem. Czasem przeżycia są na tyle pouczające, że po powrocie do rzeczywistości bohaterowie potrafią lepiej poradzić sobie z sytuacjami, z którymi wcześniej nie umieli się zmierzyć.
Czy warto być dociekliwym? Czy opłaca się dużo czytać i zadawać mnóstwo pytań? Wszystko wskazuje na to, że TAK! Z pewnością jest o tym przekonany Profesor Irytajło, który dzięki wiedzy Tatki Pytajnisia uratował galerię sztuki przed kompromitacją.
„Lenistwo można pokonać tylko jeszcze większym lenistwem!” Ta zasada sprawdziła się w domu Leniwczaków, które pewnego dnia niespodziewanie weszły w posiadanie małego leniwca. Jaki był tego skutek? Zobacz sam!
Portrety chorób, które odcisnęły piętno na losach świata i historii ludzkości. Ta błyskotliwie zilustrowana książka to opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą – grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze, trądzie, ospie prawdziwej, AIDS, malarii, tyfusie plamistym, gruźlicy, żółtej febrze, polio oraz kile. Większość odeszła w mrok przeszłości, z nielicznymi wciąż walczymy, niektóre straszą swoim powrotem. Zawarto tutaj opis charakterystycznych objawów każdej choroby, rys historyczny, informacje dotyczące leczenia i profilaktyki, jednak książka nie próbuje udawać encyklopedii chorób czy klasycznego poradnika. To raczej zaproszenie do podróży w przeszłość, do zagłębienia się w „chore historie” sprzed wieków – w opowieść o epidemiach, pandemiach i ludzkiej odwadze stawania do walki z wirusami i bakteriami w śmiertelnych niejednokrotnie starciach. „Chore historie” to dynamiczna, dowcipna, po brzegi wypełniona ciekawostkami pozycja, umiejętnie przybliżająca młodemu odbiorcy historię różnych epidemii. Przywołuje szereg znanych postaci ze świata nauki, kultury i polityki, jak Dimitrij Mendelejew, Ludwik Burbon, Baldwin IV Trędowaty czy Aleksander Selkirk (pierwowzór Robinsona Cruzoe), zaskakując czytelnika niebanalnymi szczegółami z ich życia. Dzięki temu to nie tylko blade sylwetki z odległej przeszłości, lecz osoby z krwi i kości, które z własnej woli lub zupełnie niezależnych od siebie przyczyn znalazły się na ścieżce wplątanej w bieg dziejów w wyjątkowym ich punkcie. Książka zaskakuje, wyzwala ciekawość i zachęca do pogłębionych poszukiwań i dalszego samodzielnego studiowania rozmaitych przypadków w historii medycyny oraz śledzenia brawurowej ludzkiej walki z wszechobecnymi chorobami. Odbiorca „Chorych historii” ma okazję z jednej strony poznać lęki, przesądy i domowe sposoby, z jakimi ludzie niegdyś próbowali walczyć z chorobami, z drugiej zaś zasiąść w laboratorium obok dawnych medyków i spojrzeć przez mikroskop prosto w tajemnicę. A wszystko to ze współczesnej perspektywy, z nutą gorzkiego czasem humoru i płynącej z dystansu refleksji. Pozycja kierowana jest do starszych dzieci i nastolatków; z pewnością zainteresuje również dorosłych. Autorzy – artystyczny duet znany czytelnikom z książki „Głośne zniknięcie/Niezłe ziółko” (wyd. Kocur Bury 20016) – zadbali nie tylko o merytoryczną wartość książki, lecz także o jej wysoki poziom artystyczny. Intrygująca szata graficzna, pełne ekspresji, sugestywne rysunki Gosi Kulik przyciągają wzrok, kierując uwagę na detale, czasem dosadne i frapujące, które wokół informacyjnej treści tworzą emocjonalne obrazy.
Kolejna część przygód mieszkańców miasteczka Humorki. W tej książeczce bohaterami są Kłamczusiaki. Kłamać można jak z nut, ale kłamstwo ma krótkie nogi! Przekonały się o tym Kłamczusiaki, którym pewnego wieczoru ukazała się tajemnicza zjawa. Jeśli chcesz wiedzieć, co im powiedziała, koniecznie przeczytaj tę opowieść!
Lilka lubi czekoladowe cukierki i zabawy na śniegu, Antoś uwielbia piłkę nożną i czasem bywa płaczliwą marudą. Sprzeczają się, a potem godzą. Jak każde zwyczajne rodzeństwo. Za to dywan w pokoju Lilki jest zdecydowanie nadzwyczajny! Kryje się pod nim cała masa przedmiotów, sprzątniętych w pośpiechu. Gdy dziewczynka próbuje coś spod niego wyciągnąć, dzieją się dziwne rzeczy – wszystko wkoło zaczyna wirować i Lilka trafia w inną rzeczywistość. W tym równoległym świecie przeżywa przygody, które wywierają wpływ na jej prawdziwe życie. Za każdym razem odkrywa coś nowego i wiele uczy się o sobie i innych. Dzięki temu nie patrzy na świat tak samo jak przedtem. „Historie zamiecione pod dywan” to zbiór kilku osobnych opowieści, które bawią i wzruszają. Pobudzają do refleksji, a zarazem mogą być punktem wyjścia do rozmowy o rzeczach ważnych.
Dwie zagadkowe opowieści z zaskakującą puentą. Książka, jakiej jeszcze nie było. Stworzona przez utalentowanych artystów. Niebanalne ilustracje, wraz z niepokornym tekstem, wprowadzają niespotykany dotąd w książkach dla dzieci klimat. Całość jest artystycznym dziełem sztuki! W miasteczku Piano życie toczy się z pozoru cicho, spokojnie i dość konwencjonalnie. A jednak nie brakuje tu barwnych postaci, takich jak żywiołowy dyrygent o jakże adekwatnym przydomku Allegro. Ma niezwykły talent – potrafi tak dyrygować hałasem, by zmienić go w muzykę. Stąd jego obecność jest nieodzowna na przykład podczas robót budowlanych – dzięki batucie, którą wymachuje niemal jak czarodziejską różdżką, odgłosy pracujących koparek, dźwigów, młotów pneumatycznych nie są dla mieszkańców miasteczka ani trochę uciążliwe. Tym bardziej dotkliwe okazuje się nagłe zniknięcie pana Allegro! Narastający hałas i kakofonia dźwięków stają się nie do zniesienia. Co się stało ze słynnym dyrygentem? Mroczny trop wiodący śladem złamanej batuty i czarnego samochodu prowadzi do zaskakującego odkrycia… Tymczasem po drugiej stronie książki do pewnego domu wprowadza się nowy lokator. To pisarz, który korzystając z nocnej ciszy, zamierza tworzyć w skupieniu swe dzieła. Niestety już pierwszej nocy ciszę zakłócają dziwaczne dźwięki dobiegające z ostatniego mieszkania na poddaszu. Pisarz już ma powiedzieć do słuchu hałasującemu sąsiadowi, gdy odkrywa, że zza drzwi mieszkania dobiegają także niepokojące w swej wymowie słowa: dusić, szwajcar, ząbek, paluszki, klepsydra… Dziwne zachowanie sąsiada i śmiertelne zatrucie błąkającego się po kamienicy psa tylko potwierdzają najgorsze przypuszczenia pisarza… Ta książka, będąca z jednej strony onomatopeiczną opowieścią, z drugiej zaś historią opartą na grze słów i wykorzystującą ich dwuznaczność, nie tylko zaprasza młodego czytelnika do podążenia tropem tajemniczych historii. To również zachęta do rozważań i dyskusji nad znaczeniem dźwięków, słów i obrazów oraz nad nieporozumieniami związanymi z błędnym odczytaniem kodów werbalnego i wizualnego.
Zajrzyj do dziwacznego domu nad brzegiem rzeki NIC, a dowiesz się, jak zadziwiające zaproszenie dostali jego mieszkańcy i jak zaskakująco zabawna była ich wyprawa za miasto. Książeczka z serii HUMORKI. Seria prezentuje zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki. W każdej książeczce dowcipnie przedstawiamy szczególny typ charakteru naszych bohaterów. W tej książeczce spotkasz rodzinę Zdziwionków.
Czy wiesz jak działa Mama Wścibionkowa? Zupełnie jak głuchy telefon! Przeczytaj tę książeczkę, a zobaczysz, jak podsłuchana i przekazana dalej informacja zmieniła się nie do poznania. Książeczka z serii HUMORKI. Seria prezentuje zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki. W każdej książeczce dowcipnie przedstawiamy szczególny typ charakteru naszych bohaterów. W tej książeczce spotkasz rodzinę Wścibionków.
Zajrzyj do dziwacznego domu nad brzegiem rzeki NIC, a dowiesz się, jak zadziwiające zaproszenie dostali jego mieszkańcy i jak zaskakująco zabawna była ich wyprawa za miasto. Książeczka z serii HUMORKI. Seria prezentuje zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki. W każdej książeczce dowcipnie przedstawiamy szczególny typ charakteru naszych bohaterów. W tej książeczce spotkasz rodzinę Zdziwionków.