Menu

Wydawnictwo Księży Sercanów

Wydawnictwo Księży Sercanów
Nieduża, ale piękna i wartościowa książka, którą można wykorzystać jako okolicznościowy upominek. Zawiera dwadzieścia tajemnic różańca świętego oraz rozważania na ich temat. Każdej tajemnicy towarzyszy ilustracja w formie zdjęcia rzeźby-pomnika, znajdującego się na Wałach Jasnogórskich.
Autor na kartach książki prezentuje jeden z ważniejszych traktatów z teologii fundamentalnej – traktat o Objawieniu Bożym. Rozprawa składa się z pięciu części: Pojęcie Objawienia w teologii i nauczaniu Kościoła; Bóg mówi i działa w historii; Bóg mówi i działa w Jezusie Chrystusie; Jezus Chrystus mówi i działa w Kościele; Aktualność i dziejowe znaczenie Objawienia Jezusa Chrystusa.
Książka, którą oddajemy do rąk polskiego Czytelnika, została napisana z zamiarem zaproszenia rodzin do wspólnego czytania jej, strona po stronie, czyniąc ze słowa Bożego modlitwę. Wystarczy niespełna rok, by poznać najważniejsze fragmenty Ewangelii i odkryć w nich "prawdę starodawną i zawsze nową" oraz skarb, który ubogaca naszą egzystencję, czyniąc każdego z nas dzieckiem Bożym.
Dokument składa się z trzech rozdziałów, w których zostały przedstawione następujące zagadnienia: w bogatej wielości swoich sposobów wyrazu, głównych postaci, idei i kontekstów teologia jest katolicka, a więc zasadniczo jedna, jeśli wypływa z uważnego słuchania słowa Bożego (por. rozdział 1); jeśli świadomie i wiernie trwa w komunii z Kościołem (por. rozdział 2); i jeśli jest ukierunkowana na służbę Bogu w świecie, ofiarując współczesnym mężczyznom i kobietom Bożą prawdę w sposób zrozumiały (por. rozdział 3).
Starość czeka wszystkich, niezależnie od tego, czy zastanawiają się nad nią czy nie. Starość, tak jak życie, bywa różna, bo kowalem swego losu każdy bywa sam. Upływający czas kradnie młodość, przyjaciół… Kiedy umieramy, zostaje po nas jedynie miłość, którą daliśmy innym. Zachęcam do przeczytania tej książki. Mam nadzieję, że ludzie starsi odkryją dobre strony starości, a młodym posłuży za przykład, jak żyć, aby cieszyć się radością życia niezależnie od wieku. Książkę tę pomogło mi napisać samo życie. Większość opisanych historii jest prawdziwa, zmieniłam tylko imiona bohaterów. Pragnę zatem podziękować wszystkim, którzy opowiedzieli mi bądź sami opisali zdarzenia ze swego życia i wyrazili zgodę na ujęcie ich w książce. Szczególne podziękowania składam mojej szkolnej koleżance Helenie oraz mężowi, Marianowi, z którym przeżyłam czterdzieści wspaniałych lat. Nie wiem, ile jeszcze nam ich zostało, dlatego od pewnego czasu dziękuję za każdy darowany nam dzień. Autorka
Medytacje zawarte na kartkach tej książki przeznaczone są dla tych, których życie znalazło się w sytuacji szczególnej.
Przyszłość artystki, potem powołanie do życia zakonnego w gronie Córek św. Pawła, sióstr zaangażowanych przede wszystkim w multimedialne głoszenie Ewangelii. Nagle wszystkie marzenia pryskają, upadają wszelkie projekty. Banalne zatrucie, mikroorganizm, który zagnieżdża się w ciele, wycieńczająca walka pod wodzą niszczących lekarstw… i siostra Maria Cecylia traci wzrok. Osiem długich lat. Nieustające poszukiwanie harmonii fizycznej, ale jeszcze bardziej duchowej. Intensywna terapia prowadząca do „re-kreacji” – stworzenia na nowo. Jej główne elementy to zawierzenie woli Bożej, medycyna alternatywna, muzyka, przyjaźń, nowe horyzonty braterstwa odkryte we wspólnotach paulińskich w Kanadzie… i Arcyterapeuta: Chrystus Ukrzyżowany-Zmartwychwstały. Potem cud: odzyskanie wzroku, a wcześniej wiary… Książka ta może pomóc wszystkim nam w zrozumieniu odległości, jaka dzieli mówienie od czynienia, różnicy między wygłoszeniem wyznania wiary lub konsekracji zakonnej a przeżywaniem jej naprawdę w życiu oraz ilością dróg, które musi wymyślić Pan, by doprowadzić nas do wypełniania wreszcie w sposób wolny całej Jego woli.
Celem niniejszej pracy będzie próba ukazania znaczenia katolicko-luterańskiego dokumentu na temat Marcina Lutra dla procesu przemiany rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Ojca Reformacji. Chodzi o odpowiedź na następujące pytania: Jaka jest historia powstania katolicko-luterańskiego dokumentu na temat Lutra? Co mówi wspomniany dokument na temat dokonującej się na przestrzeni wieków przemiany rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Lutra? Jakie jest ekumeniczne znaczenie tego historycznego uzgodnienia na temat Reformatora? Za podjęciem tej tematyki przemawia przede wszystkim fakt, że nie poświęcono jej dotąd dostatecznej uwagi. Istnieją wprawdzie bardzo liczne biografie Marcina Lutra, w których – w zależności od epoki – podkreślano ten lub inny aspekt sylwetki Ojca Reformacji. Brakuje natomiast, przynajmniej w języku polskim, całościowego, systematycznego opracowania dotyczącego rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Lutra w świetle interesującego nas katolicko-luterańskiego uzgodnienia.
Kraków jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Jego genius loci wpływa także na historię Kościoła – nie tylko dlatego, że jest związany z papieżem Janem Pawłem II – już beatyfikowanym, a niebawem także kanonizowanym – ale i dlatego, że w ciągu historii przez to miasto przewinęło się wielu świętych, cieszących się należną im czcią nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dobrze się więc stało, że oddajemy do rąk Czytelników kolejną książkę ks. Zygmunta Podlejskiego, który na przykładzie sylwetek blisko pięćdziesięciorga świętych – zarówno beatyfi kowanych, jak i kanonizowanych – związanych w taki czy inny sposób z Krakowem przedstawia indywidualny rys ich świętości, z jednoczesnym podkreśleniem tego, co wspólne dla wybranych sylwetek. A jest to realizacja ich powołania życiowego na podobieństwo Jezusa Chrystusa. Ze Wstępu
Nasza ojczyzna to nasz naród, ziemia i historia, nasi święci, uczeni, poeci i pisarze, artyści, malarze. Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, przypomina nam o tym. Dzień po dniu informuje nas o radosnych i smutnych chwilach w dziejach naszej ojczyzny. Przywołuje wielkie wydarzenia, ale także te mniej znane, a warte przypomnienia. Przedstawia wielu ważnych, sławnych ludzi, lecz też tych, którzy nie odegrali w historii wielkiej roli, ale z różnych powodów są godni upamiętnienia. Zagonieni w codzienności, przystańmy choć na chwilę i oddajmy się historycznej refleksji.
Publikacja zawiera materiały duszpasterskie do wykorzystania na Wielki Post: – Drogi krzyżowe – Rozważania do Godziny Miłosierdzia Bożego – Kazania pasyjne – Adoracje Najświętszego Sakramentu – Rozważania różańcowe – Medytacje pasyjne
Człowiek Biblii to cykl konferencji wygłoszonych przez autora w Centrum Kultury S. Fedele w Mediolanie, ukazujących człowieka w świetle Starego i Nowego Testamentu – jego powołanie, godność i wielkość.
W konferencjach poświęconych tajemnicy Boga ks. Gianfranco Ravasi podejmuje trudny temat Trójcy Świętej. Źródeł tej tajemnicy szuka w Starym Testamencie, analizując kluczowe kategorie: Słowo, Mądrość, Duch. Jej wypełnienie znajdzie w Nowym Testamencie, zwłaszcza w Ewangeliach i teologii św. Pawła. Rozważania dotykają tajemnicy naszej wiary, stanowią pomoc do podjęcia przygody zgłębiania misterium samego Boga, ze świadomością, iż pozostanie to zawsze nieprzebyta przestrzeń – wciąż bardziej otwarta na kontemplację niż dociekania intelektu.
Czy wiemy o św. Janie Chrzcicielu dużo? Wiemy, że był ostatnim prorokiem zwiastującym narodziny Syna Bożego. Wiemy, że chciał przygotować grzeszników na spotkanie z Chrystusem Panem. Ale jak wyglądało w szczegółach jego życie? Książka ks. Zygmunta Podlejskiego odpowiada na te pytania. Pokazuje życie i działalność Jana Chrzciciela od cudownych narodzin w łonie bezpłodnej Elżbiety, aż po męczeńską śmierć z wyroku Heroda II Antypasa. Autor z dużym wyczuciem realiów epoki rozwija opowieść o procesie dojrzewania Jana Chrzciciela do wypełnienia powierzonej mu przez Boga misji zwiastuna Syna Człowieczego.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Łukasza. Znajdziemy w nim następujące rozważania: "testament Jezusa" (Łk 22,1-53), proces Jezusa (Łk 22,54-23,25 ), ukrzyżowanie (Łk 23,26-56). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Męskie zgromadzenia zakonne i stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim Wykaz siglów zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego Wykaz nazw zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń apostolskich Wykaz nazwisk założycieli zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego
To zbiór poetyckich rozważań stacji drogi krzyżowej. Przejmujące, pełne prawdy, zmuszające do osobistej refleksji słowa o tajemnicy naszego zbawienia. Rozmyślania ks. Alojzego Henela skłaniają do głębokiego przeżycia Wielkiego Postu. Nikt z nas nie wybiera sobie drogi krzyżowej i nikt nie zna swojej sytuacji. A kiedy już ją spotka, musi podnieść oczy do Boga, zaufać i podjąć krzyż.
List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia. Rozdziały 9-11 Listu do Rzymian to jeden z najbardziej fascynujących fragmentów w Nowym Testamencie, wypełniony esencjalną i bardzo praktyczną doktryną oraz skupiony na Izraelu, wybranym ludu Bożym. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
To lectio divina dotyczy następujących fragmentów z Ewangelii według św. Marka: przepowiednia Jana i chrzest Jezusa (Mk 1,1-13), wybór pierwszych apostołów (Mk 1,14-20), wybór dwunastu (Mk 3,7-21), bogaty młodzieniec (Mk 10,17-31), opuszczenie ze strony uczniów (Mk 14,26-46), ukazywanie się zmartwychwstałego Jezusa (Mk 16,9-20). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Marka. Znajdziemy w nim następujące rozważania:droga Jezusa do męki, namaszczenie w Betanii (Mk 14,3-9), zdrada Judasza i ostatnia wieczerza (Mk 14,10-31), Jezus w Getsemani i przed Sanhedrynem, zaparcie się Piotra (Mk 14,32-72), śmierć Jezusa na Golgocie jako wydarzenie teofaniczne (Mk 15,20-47). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Lektura tego tomiku letico divina dotyczy wybranych fragmentów Ewangelii św. Mateusza, która jest czytana w czasie liturgii niedzielnych w roku A. Autor komentuje: wyznanie Piotra Ty jesteś Chrystus (Mt 16,13-20), zwiastowanie Józefowi (Mt 1,18-25), kazanie na Górze (Mt 4,24-5,12), dobre ziarni i chwast (Mt 13,24-30), komunia w Kościele (Mt 18,1-22). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Modlitewnik powstał, aby ułatwić modlitwę i rozważanie z pomocą biblijnych tekstów pasyjnych. Przeznaczony jest zwłaszcza dla osób zakonnych i kapłanów. Każda tajemnica związana jest bowiem z modlitwą o konkretną łaskę związaną z życiem osób poświęconych Bogu (np. o ducha modlitwy, ducha ubóstwa, posłuszeństwa, czystości, miłość we wspólnocie, świętość życia, itp.). W ten sposób łączy rozważania pasyjne z najważniejszymi wymiarami życia zakonnego i kapłańskiego, ma o nich przypominać i mobilizować do życia tymi ideałami. Ze względu na pasyjny charakter zebranych tu tekstów wydaje się, że modlitewnik będzie pomocny zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Można z niego korzystać przy odprawianiu rozmyślania, adoracji Najświętszego Sakramentu, Godziny świętej. Nic jednak nie przeszkadza, aby towarzyszył naszej modlitwie w ciągu całego roku dla pogłębienia miłości do cierpiącego Zbawiciela i pobudzania nas do pokuty i stałego postępu duchowego.
Zawarte w tym tomiku lectio divina do Dziejów Apostolskich porusza następujące tematy: pierwszy opis nawrócenia Pawła (Dz 9,1-19), Ananiasz i dar rozeznawania (Dz 9,10-19), Paweł o rysach Mojżesza podąża za Jezusem (Dz 9,19b-30), drugi opis nawrócenia Pawła (Dz 22,3-21), sny, widzenia Pawła i jego ekstaza w świątyni jerozolimskiej (Dz 16,9-10; 18,9-10; 22,17-21), trzeci opis nawrócenia Pawła (Dz 26,12-23). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis dzieciństwa Jezusa. Znajdziemy w nim następujące rozważania: prolog Łukasza (Łk 1,1-4), zwiastowanie Zachariaszowi (Łk 1,5-25), orędzie anioła dla Maryi (Łk 1,26-38), wizyta Maryi u Elżbiety (Łk 1,39-56), Józef w Ewangelii Mateusza (Mt 1,18-25), o osobowości Józefa (Mt 2,1-23), narodziny Jezusa według Łukasza (Łk 2,1-21), z Betlejem do Jerozolimy (Łk 2,22-40).
1
z 1
skocz do z 1