Menu

Gargano Innocenzo

Kolejny już zeszyt Przewodnika… składa się z kilku części. W pierwszej części o. Innocenzo Gargano podkreśla, że sercem lectio divina jest przede wszystkim słuchanie Słowa, które rozwija więź miłości między tajemniczą Osobą, która posługuje się księgą, a czytającym. Aby czytać Biblię, nie trzeba być specjalistą od pracy z tekstem, ale trzeba „mieć serce” do czytania tekstu Biblii. Druga część autorstwa ks. Krzysztofa Wonsa poświęcona jest towarzyszeniu uczestnikom w przełomowych momentach rekolekcji z Ewangelią św. Marka, które są pierwszym etapem czteroletniej formacji: Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania chrześcijańskiego. Polecamy również Dodatek, w którym zamieszczona jest rozmowa z o. Gargano na temat praktykowania lectio divina we współczesnym świecie.
Ludzie każdego czasu, a szczególnie – jak się wydaje – współcześnie, noszą w sobie pragnienie ujrzenia Jezusa, obcowania z Jego Słowem. Aby móc czerpać z tego źródła, trzeba stale wracać do Słowa Bożego, medytować je i modlić się nim. Ojciec Innocenzo Gargano, posługując się praktyką modlitewnego czytania Pisma Świętego lectio divina, prowadzi nas przez wybrane fragmenty Ewangelii św. Marka i św. Jana.
Tom 5 Lectio divina do Ewangelii św. Mateusza omawia tzw. czwartą mowę Jezusa, nazywaną Mową kościelną. Zawiera ona długie wprowadzenie, określane zwykle jako sekcja narracyjna (rozdz. 13,53 – 17,27), natomiast właściwa mowa znajduje się w rozdziale 18,1-35. W swojej drugiej mowie, określanej przez egzegetów Mową apostolską, Jezus nakreślił zasadnicze linie metodologiczne misji Dwunastu, natomiast w pierwszej, Kazaniu na górze, wskazał podstawowe treści tejże misji. W trzeciej mowie – Mowie w przypowieściach – Jezus przedstawił konkretne przykłady przepowiadania, aby dwunastu apostołów i ich następcy w możliwe najbardziej praktyczny sposób nauczyli się, jaką formę powinno zawsze przyjmować ich przepowiadanie lub katecheza. Z kolei w obecnej czwartej mowie – Mowie kościelnej – Jezus pragnie pouczyć apostołów o nowej rzeczywistości, jaką On postanawia zbudować wokół siebie. Jest to mowa do uczniów o życiu wspólnoty.
Tom 6 Lectio divina do Ewangelii św. Mateusza przedstawia sekcję narracyjną piątej mowy Jezusa – Mowy eschatologicznej (rozdz. 19,1 – 22,46). Sekcja narracyjna tej piątej mowy jest dość obszerna. Przedstawione są w niej dwa stanowiska ludzi wobec Jezusa, głoszącego nadejście królestwa Bożego: ludzi, którzy chętnie za Nim podążają i którzy są przez Niego obdarzeni darami uzdrowienia i mądrości, oraz ludzi, którzy z trudem rozpoznają w Nim proroka, a tym bardziej Mesjasza, dochodzą wręcz do nienawiści do Niego i wyeliminowania Go fizycznie. Właściwa Mowa eschatologiczna znajduje się w rozdziałach 24 i 25. Jezus poucza apostołów o tym, co ma nastąpić w czasach ostatecznych. Zostanie ona omówiona w kolejnym tomiku lectio divina (7).
Tom 7 Lectio divina do Ewangelii św. Mateusza omawia tzw. piątą mowę Jezusa, nazywaną Mową eschatologiczną. Znajduje się ona w rozdziałach 24 i 25. W swojej drugiej mowie, określanej przez egzegetów Mową apostolską, Jezus nakreślił zasadnicze linie metodologiczne misji Dwunastu, natomiast w pierwszej, Kazaniu na górze, wskazał podstawowe treści tejże misji. W trzeciej mowie – Mowie w przypowieściach – Jezus przedstawił konkretne przykłady przepowiadania, aby dwunastu apostołów i ich następcy w możliwe najbardziej praktyczny sposób nauczyli się, jaką formę powinno zawsze przyjmować ich przepowiadanie lub katecheza. W czwartej mowie – Mowie kościelnej – Jezus pragnie pouczyć apostołów o nowej rzeczywistości, jaką On postanawia zbudować wokół siebie. Jest to mowa do uczniów o życiu wspólnoty. Z kolei w obecnej piątej mowie – Mowie eschatologicznej – Jezus poucza apostołów o tym, co ma nastąpić w czasach ostatecznych.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Łukasza. Znajdziemy w nim następujące rozważania: "testament Jezusa" (Łk 22,1-53), proces Jezusa (Łk 22,54-23,25 ), ukrzyżowanie (Łk 23,26-56). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Na końcu rozdziału 12 Ewangelii św. Mateusza stajemy wobec tajemniczej rzeczywistości nowego Izraela, nowego Ludu Bożego, który zawdzięcza swoją tożsamość nie więzom ciała i krwi, pozwalającym połączyć go z fizycznym potomstwem Abrahama, ale słuchaniu słowa Jezusa, które konkretyzuje się w posłuszeństwie woli Bożej: "Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest Mi bratem, siostrą i matką" (Mt 12,50). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
List do Rzymian zawiera pełną naukę apostolską o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Najwięksi egzegeci (Orygenes, Augustyn) uczynili z Listu do Rzymian najważniejszy punkt odniesienia w swojej refleksji w zgłębianiu i dalszym poznawaniu tajemnicy Chrystusa. Pierwsze rozdziały tego listu (1-5), które komentuje ten tomik lectio divina dotyczą głównego tematu listu: usprawiedliwienia człowieka przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Niniejszy tomik jest kontynuacją kompletnej lectio Ewangelii św. Mateusza i jego pierwsze rozdziały nawiązują do tego, co autor wyłożył już w zwięzłym komentarzu do Ewangelii Dzieciństwa. W centrum tych uwag do pierwszej wielkiej sekcji Mateuszowego tekstu znajduje się Kazanie na górze. Na jego początku odkrywamy błogosławieństwa. Czy należy je interpretować jako "manifest etyczny" chrześcijańskiego postępowania? "Wydaje mi się, że fragment ten nie jest jakimś wykazem, nie opisuje rzeczy, które trzeba zrobić lub których robić nie należy, ale po prostu szkicuje ikonę Jezusa z Nazaretu. W rzeczywistości to On jest syntezą wszystkich błogosławieństw, to On jest ubogi w Duchu, to On jest smutny, to On jest cichy, to On pragnie i łaknie sprawiedliwości, to On jest miłosierny, to On jest czystego serca, to On czyni pokój i to On jest prześladowany dla sprawiedliwości. (...) Dlatego interioryzacja tego tekstu i pójście za Jezusem są tym samym" (fragment książki)
List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia. Rozdziały 9-11 Listu do Rzymian to jeden z najbardziej fascynujących fragmentów w Nowym Testamencie, wypełniony esencjalną i bardzo praktyczną doktryną oraz skupiony na Izraelu, wybranym ludu Bożym. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
To lectio divina dotyczy następujących fragmentów z Ewangelii według św. Marka: przepowiednia Jana i chrzest Jezusa (Mk 1,1-13), wybór pierwszych apostołów (Mk 1,14-20), wybór dwunastu (Mk 3,7-21), bogaty młodzieniec (Mk 10,17-31), opuszczenie ze strony uczniów (Mk 14,26-46), ukazywanie się zmartwychwstałego Jezusa (Mk 16,9-20). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Marka. Znajdziemy w nim następujące rozważania:droga Jezusa do męki, namaszczenie w Betanii (Mk 14,3-9), zdrada Judasza i ostatnia wieczerza (Mk 14,10-31), Jezus w Getsemani i przed Sanhedrynem, zaparcie się Piotra (Mk 14,32-72), śmierć Jezusa na Golgocie jako wydarzenie teofaniczne (Mk 15,20-47). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Lektura tego tomiku letico divina dotyczy wybranych fragmentów Ewangelii św. Mateusza, która jest czytana w czasie liturgii niedzielnych w roku A. Autor komentuje: wyznanie Piotra Ty jesteś Chrystus (Mt 16,13-20), zwiastowanie Józefowi (Mt 1,18-25), kazanie na Górze (Mt 4,24-5,12), dobre ziarni i chwast (Mt 13,24-30), komunia w Kościele (Mt 18,1-22). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
W pierwszym tomie lectio divina do Ewangelii św. Marka rozważane są teksty od 1,1 do 3,35. Autor komentuje następujące tematy: pierwsze wystąpienie Jezusa, powołanie pierwszych uczniów, nauczanie Jezusa w Kafarnaum, uzdrowienie opętanego, teściowej Piotra, trędowatego, paralityka, działalność Jezusa w okolicy Kafarnaum, powołanie celnika Lewiego, uzdrowienie w szabat, wybór Dwunastu, oszczerstwa uczonych w Piśmie, grzech nie do odpuszczenia, niepokój Matki i krewnych Jezusa. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Zawarte w tym tomiku lectio divina do Dziejów Apostolskich porusza następujące tematy: pierwszy opis nawrócenia Pawła (Dz 9,1-19), Ananiasz i dar rozeznawania (Dz 9,10-19), Paweł o rysach Mojżesza podąża za Jezusem (Dz 9,19b-30), drugi opis nawrócenia Pawła (Dz 22,3-21), sny, widzenia Pawła i jego ekstaza w świątyni jerozolimskiej (Dz 16,9-10; 18,9-10; 22,17-21), trzeci opis nawrócenia Pawła (Dz 26,12-23). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis dzieciństwa Jezusa. Znajdziemy w nim następujące rozważania: prolog Łukasza (Łk 1,1-4), zwiastowanie Zachariaszowi (Łk 1,5-25), orędzie anioła dla Maryi (Łk 1,26-38), wizyta Maryi u Elżbiety (Łk 1,39-56), Józef w Ewangelii Mateusza (Mt 1,18-25), o osobowości Józefa (Mt 2,1-23), narodziny Jezusa według Łukasza (Łk 2,1-21), z Betlejem do Jerozolimy (Łk 2,22-40).
Zawarte w tym tomiku lectio divina do Dziejów Apostolskich (rozdz. 4-8) porusza następujące tematy: "I wszystko mieli wspólne", Ananiasz i Safira, zbawienny cień Piotra,mądrość Gamaliela, wybór siedmiu, Szczepan – Mojżesz – Chrystus, Filip i Szymon Mag. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
"List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia. Ostatnie rozdziały listu (12-16), które są przedmiotem rozważań tego tomiku lectio divina ukazują zastosowanie Chrystusowej Ewangelii w codziennym życiu wiernych w Rzymie. Święty Paweł daje im konkretne wskazania, co do postępowania opartego na wierze oraz na tym, że zostali usprawiedliwieni przez Pana. Dotyczą one relacji z Bogiem i drugimi ludźmi, m.in. z wierzącymi, „słabszymi braćmi”, niewierzącymi, nieprzyjaciółmi, Żydami, poganami, sprawującymi władzę. Na końcu listu św. Paweł przekazuje pod ich adresem swoje osobiste wyrazy szacunku i pozdrowienia. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła. "
"List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia.Tom ten jest kontynuacją rozważań doktrynalnych na temat usprawiedliwienia przez wiarę w Jezusa Chrystusa. W rozdziałach 6-8 św. Paweł podejmuje takie tematy jak: zjednoczenie z Chrystusem w Jego śmierci i zmartwychwstaniu; posłuszeństwo względem Boga prowadzi do uwolnienia z więzów grzechu; uwolnienie od Prawa; obdarzenie życiem nadprzyrodzonym. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła. "
Trzeci cykl lectio divina do Ewangelii św. Jana dotyczy mów Jezusa wygłoszonych w czasie ostatniej wieczerzy (J 13-17). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
W drugim tomie lectio divina do Ewangelii św. Marka rozważane są teksty od 30,20 do 6,6. Autor komentuje następujące tematy: Jezus w domu, oszczerstwa uczonych w Piśmie, prawdziwi krewni Jezusa, nauczanie w przypowieściach, cztery cuda, Jezus w Nazarecie. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Autor komentuje następujące fragmenty Ewangelii według św. Łukasza: uczniowie z Emaus (Łk 24,13-35), zwiastowanie (Łk 1,26-38), wskrzeszenie syna wdowy z Nain (Łk 7,11-17), jawnogrzesznica (Łk 7,36-50), przypowieść o dobrym samarytaninie (Łk 10,25-37), Marta i Maria (Łk 10,38-42), zagubiona owca i drachma (Łk 15,1-10), syn marnotrawny (Łk 15,11-32). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
W trzecim tomie lectio divina do Ewangelii św. Marka rozważane są teksty od 6,6b do 8,26. Autor komentuje następujące tematy: rozesłanie Dwunastu, sąd Heroda o Jezusie, śmierć Jana Chrzciciela, powrót Apostołów, pierwsze rozmnożenie chleba, Jezus chodzi po jeziorze, spór o tradycję, prawdziwa nieczystość, wiara Syrofenicjanki, uzdrowienie głuchoniemego, drugie rozmnożenie chleba, nowe żądanie znaku, kwas faryzeuszów, uzdrowienie niewidomego, Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
W czwartym tomie lectio divina do Ewangelii św. Marka rozważane są teksty od 8,27 do 10,52. Autor komentuje następujące tematy: wyznanie Piotra, pierwsza zapowiedź męki i zmartwychwstania, warunki naśladowania Jezusa, przemienienie Jezusa, przyjście Eliasza, uzdrowienie epileptyka, druga zapowiedź męki i zmartwychwstania, spór o pierwszeństwo, w imię Jezusa, zgorszenie, nierozerwalność małżeństwa, Jezus błogosławi dzieci, bogaty młodzieniec, niebezpieczeństwo bogactw, nagroda za dobrowolne ubóstwo, trzecia zapowiedź męki i zmartwychwstania, synowie Zebedeusza, przełożeństwo służbą, niewidomy pod Jerychem. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
1 2
z 2
skocz do z 2