Menu

Agata Ostrowska

Dwie kobiety — filipińska tłumaczka oraz amerykańska reżyserka – wyruszają w podróż po Filipinach. Po drodze ścierają się przy pracy nad scenariuszem o masakrze w Balangidze w 1901 roku podczas wojny filipińsko-amerykańskiej. Na naszych oczach powstają równoległe narracje: jedna o białej fotografce, druga — o filipińskiej rewolucjonistce. Magsalin i Chiara rywalizują o kontrolę nad opowieścią oraz o prawo do relacjonowania historii na własnych zasadach. Głównym bohaterkom towarzyszą przemilczane historie kobiet — artystek, rewolucjonistek, żon i kochanek — a ich głosy odbijają się i nakładają na siebie w kalejdoskopowej strukturze powieści. Gina Apostol stworzyła prozę nowatorską i zaskakującą, która wciąga czytelnika w dżunglę skojarzeń i pytań o prawdę historyczną w sposób jedyny w swoim rodzaju.
„Nazywam się Meredith Maggs i nie wychodzę z domu od 1214 dni”. Meredith pozornie ma wszystko: Najlepszą przyjaciółkę Sadie. Ukochanego kota Freda. Niewymagającą pracę zdalną. Mnóstwo czasu na układanie puzzli, czytanie poezji i pieczenie ciasteczek. Brakuje jej jednak siły, by wyjść z domu, którego nie opuściła od trzech lat. Nagle w jej chorobliwie uporządkowanym życiu pojawiają się niespodziewani goście. Wolontariusz wspierający samotne osoby, dziewczyna z internetowego forum oraz starsza siostra, z którą od dawna nie miała kontaktu. Czy nowe relacje pomogą Meredith przezwyciężyć własne lęki? Świat puka do jej drzwi. CZY BĘDZIE MIAŁA ODWAGĘ WPUŚCIĆ GO DO ŚRODKA? Lekka tylko z pozoru książka Claire Alexander pokazuje, jak wiele znaczeń i nadziei zawiera krótkie słowo „dom”. Może być schronieniem, ale także pułapką. A co, jeżeli mieści w sobie oba te elementy jednocześnie? – Olga Wróbel, Kurzojady Claire Alexander bezbłędnie pisze o tym, jak różne od siebie mogą być trzymające nas w uścisku traumy. Nie jesteś sama, Meredith to wspaniała, empatyczna proza, która otula czytelnika zrozumieniem i wywołuje całą gamę emocji – od przyjemności, przez smutek i strach, aż po nadzieję. – Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska, Bestselerki  
Wybuchowa feministyczna proza. Jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat. Ángela, Patricia, Marga i Nati to kuzynki z niepełnosprawnością, które mieszkają razem w mieszkaniu komunalnym w Barcelonie. Codziennie muszą walczyć o zachowanie niezależności i swoją godność, starając się nie pozwolić, by państwo decydowało o każdym aspekcie ich życia. Ich strategie oporu to m.in. anarchistyczne zebrania i podziemne ziny, taniec i promiskuityzm. Wściekle inteligentna i zabawna Lektura uproszczona jest oskarżeniem instytucji i języka, który marginalizuje osoby z niepełnosprawnością. To także portret – wyrazisty, żywy i waleczny – współczesnej Barcelony. Ale przede wszystkim powieść Cristiny Morales stanowi celebrację ciała we wszystkich jego formach – to hymn na cześć kobiecych pragnień, queerowej seksualności, a także transgresywnej i rewolucyjnej siły języka. Lektura uproszczona, czwarta powieść Cristiny Morales, została nagrodzona prestiżowymi Premio Herralde i Premio Nacional de Narrativa i stała się bestsellerem w Hiszpanii.
Seria „Najwybitniejsi Naukowcy” prezentuje postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. W niniejszym tomie poznajemy arabskiego uczonego i medyka, znanego jako Awicenna, który żył na przełomie X i XI wieku. Był autorem ponad 400 książek z zakresu m.in. filozofii i medycyny, i jest najsłynniejszym uczonym islamu. Jego najbardziej znanym dziełem jest Kanon medycyny, w którym zebrał wiedzę medyczną swoich czasów, łącząc średniowieczną medycynę islamską, starożytną klasyczną tradycję i osobiste doświadczenia. Dzięki temu nazywany jest ojcem nowoczesnej medycyny. Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci z otoczenia Awicenny oraz kalendarium jego życia. Twórcą serii „Najwybitniejsi Naukowcy” (oryg. Coleccion Cientificos)jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Kolekcję poleca portal Nauka To Lubię Junior.
Książka Charmaine Wilkerson "Czarny tort" JEDNO Z NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ LITERACKICH OSTATNICH LAT BESTSELLER „NEW YORK TIMESA” KSIĄŻKA ROKU 2022 WG BARACKA OBAMY SERIAL NA PODSTAWIE KSIĄŻKI PRODUKUJE OPRAH WINFREY Byron i Benny dziedziczą po swojej matce nietypowy spadek: ciasto przygotowane według tradycyjnego przepisu oraz długie nagranie. Eleonor opowiada w nim historię niezwykle barwnego i burzliwego życia pewnej bezkompromisowej młodej kobiety. Kim była dziewczyna, która uciekła z rodzinnej wyspy? Czy naprawdę kogoś zamordowała? I co się stało z jej zaginionym dzieckiem? Nie wypowiedziane dotąd prawdy podważają wszystko, co Benny i Byron wiedzieli o swojej rodzinie. A jeśli odkryją, że cała ich historia to jedno wielkie kłamstwo? „Czarny tort” zawiera wszystkie składniki najsmaczniejszej opowieści: sekrety, romanse, brawurową ucieczkę oraz postaci tak autentyczne, że ma się ochotę na nie nawrzeszczeć, a chwilę później mocno przytulić. "Czarny tort" - nowość Wilkerson „Czarny tort" to piękna i mocna opowieść o dzieciach, które próbują zrozumieć swoją niedawno zmarłą matkę. Charmaine Wilkerson zabiera nas w podróż przez czas i kilka kontynentów, w której towarzyszą nam złożone, wspaniale skonstruowane postaci. Soczysta, a zarazem zdumiewająco mądra powieść. TAYLOR JENKINS REID, autorka „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” Wciągnęła mnie od pierwszych stron. BONNIE GARMUS, autorka „Lekcji chemii” Od razu zachwyciłam się tą powieścią poruszającą kwestie tożsamości, rodziny i trwającej całe życie pogoni za domem. To powieść o wielkim sercu, którego bicie czułam na każdej stronie. Niezwykły debiut! MARY BETH KEANE, autorka „Poproś jeszcze raz” Kipiąca mieszanina rodzinnych sekretów, wielkich kłamstw, silnych miłości, intensywnych kolorów i wyrazistych zapachów. „THE NEW YORK TIMES”
Tożsamość płciowa. Przewodnik dla rodziców Tavi Hawn Wspieraj i celebruj tożsamość swojego dziecka! Pomoże ci w tym nasz przewodnik dla rodziców. Wizja rozmowy o tożsamości płciowej z dzieckiem może się wydawać przytłaczająca, jednak dzięki odpowiednim wskazówkom możesz nawiązać zdrową, otwartą komunikację i stworzyć afirmujące środowisko. Nieważne, czy twoje dziecko jest cispłciowe, różnorodne płciowo, transpłciowe, czy w ciąż nie jest pewne swojej tożsamości – w przewodniku znajdziesz praktyczne rady i strategie, które pomogą ci zaakceptować je takim, jakie jest, i wspierać w okresie poprzedzającym dojrzewanie. Po pierwsze: podstawy Odświeżysz swoją wiedzę z zakresu tożsamości płciowej i jej rozwoju, ról płciowych i ekspresji płciowej, a także odpowiednią terminologię. Anegdoty i porady Poczujesz się pewniej dzięki sprawdzonym i skutecznym strategiom, odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania oraz historiom innych rodziców, z którymi możesz się utożsamić. Najważniejsze tematy Nauczysz się, jak wyzbyć się osobistych uprzedzeń, nawiązać i podtrzymać otwartą komunikację oraz podążać za dzieckiem – nie tylko w kwestiach związanych z tożsamością płciową.
Niesamowita opowieść pełna napięcia przekazana z mistrzostwem właściwym Barkerowi. Po stracie rodziców młody Jack Thatch widzi na cmentarzu Stellę – tajemniczą ośmioletnią dziewczynkę o ciemnych włosach i jeszcze ciemniejszych oczach, siedzącą samotnie na ławce, ściskającą ulubioną książkę. To krótkie spotkanie wywołuje obsesję. Jack myśli o niej bezustannie, aż w końcu odnajduje ją ponownie dokładnie rok później, siedzącą na tej samej ławce, tylko po to, by wkrótce zniknąć. W zaułku zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Całe jego ciało jest spalone, ale ubranie zupełnie nietknięte. Detektyw Faustino Brier widzi to nie po raz pierwszy i wie, że nie ostatni. Za rok od dzisiaj znajdzie kogoś podobnego. Dokładnie 9 sierpnia. Odizolowany od świata w zacienionym laboratorium, mały chłopiec znany tylko jako Obiekt „D” czeka, rośnie, uczy się. Nie wolno mu z nikim rozmawiać. Nigdy nie zaznał czyjegoś dotyku. Jego moc jest tak przerażająca, że ci, którzy go kontrolują, nigdy nie pozwolą mu opuścić tych murów. Losy ich wszystkich łączą się w niewyobrażalny sposób.
Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Jego bohaterem jest Galileusz, astronom, eksperymentator, dociekliwy i uparty badacz, którego obserwacje potwierdziły to o czym ponad 100 lat wcześniej pisał Mikołaj Kopernik – że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. W albumie znajdują się również krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium odkryć Galileusza. Twórcą serii „Najwybitniejsi Naukowcy” jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Kolekcję poleca portal Nauka To Lubię Junior.
Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. W tym tomie poznajemy jedną z pierwszych kobiet naukowców – filozofkę i matematyczkę Hypatię z Aleksandrii. Do jej największych odkryć legenda zalicza wynalezienie astrolabium, czyli przyrządu astronomicznego używanego w nawigacji. Dzięki swojej tolerancji i otwartości była osobą bardzo szanowaną w Aleksandrii, a rozległa wiedza i umiejętność logicznego rozumowania powodowała, że zwracali się do niej o radę nawet przedstawiciele władz. Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, omawiające najważniejsze odkrycia bohaterki, oraz krótkie kalendarium jej życia. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Kolekcję poleca portal Nauka To Lubię Junior.