Menu

Andrzej Kalinowski

Andrzej Kalinowski pełni funkcję Prezesa Fundacji Sąsiedzi, promującej poprzez literaturę Podlasie. Odpowiada również za organizację najważniejszych w Polsce Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku. To bardzo ważna osoba na polskim rynku wydawniczym. Swego czasu Kalinowski był współwłaścicielem księgarni Akcent w Białymstoku. Jest również autorem wielu książek przewodników o Podlasiu.

Andrzej Kalinowski – znawca i entuzjasta Podlasia

Andrzej Kalinowski zadebiutował książką wydaną w 2023 roku, a zatytułowaną: My polscy Tatarzy. Opowieść o zwyczajach i tradycjach kulinarnych. Jest to zapis rozmowy z Dżennetą Bogdanowicz, właścicielką i gospodynią restauracji w Kruszynianach na Podlasiu, o nazwie: „Tatarska Jurta”. Książka opowiada o kulturze kulinarnej, tradycjach polskich Tatarów i kulturze biesiadowania. To pięknie wydana publikacja, w której można znaleźć również bogate słownictwo z rejonów Podlasia i nie tylko oraz słowa, które w powszechnym użytku zostały już zapomniane. Kalinowski jest również współautorem książki pod tytułem: „Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa”, wydanej w 2014 roku. Jest to przewodnik po ulubionych miejscach na Podlasiu, wybitnego fotografika, Wiktora Wołkowa.
„My polscy Tatarzy. Opowieść o zwyczajach i tradycjach kulinarnych” - Andrzej Kalinowski, Dżenneta Bogdanowicz Kruszyniany znane są w Polsce z Jurty Tatarskiej do której można przyjechać każdego dnia, zjeść, posłuchać opowieści o ludziach tu żyjących, o przyrodzie - ciągle dzikiej i naturalnej, o historii, zwyczajach i kulturze kulinarnej Tatarów Polskich, a szczególnie tych, którzy mieszkają w Polsce północno-wschodniej. Duszą Jurty Tatarskiej jest Dżenneta Bogdanowicz. Dzięki niej podążamy śladem fascynującej kultury, drogą Tatarów, którą przeszli od XVII wieku do czasów dzisiejszych. Zaczynamy rozumieć to co Tatarzy wiedzą od zawsze, że można żyć w zgodzie z innymi i kultywować swoje zwyczaje. Dżenneta w książce "My Tatarzy" mówi o tym jak przez pokazywanie kultury kulinarnej zyskuje się przyjaciół i znajduje pole do niekończących się rozmów o otaczającym nas świecie. Wyjątkowym smakiem w tej publikacji jest język. Pojawia się tu mnóstwo słów zakorzenionych w polskim słownictwie, a tak naprawdę zapomnianych, albo używanych sporadycznie np. Kipczak, azan, kryszonka, halva, dżajma, pierekaczewnik, pielemieni, trybuszok, Sabantuj. Fascynująca opowieść, wyjątkowy smak, koniecznie. Kismet to po tatarsku przeznaczenie. Moim przeznaczeniem jest czas i miejsce w którym teraz żyję. To moi najbliżsi. Rodzina to siła. Dżenneta Bogdanowicz