Menu

Andrzej Zieliński

Publikacja zatytułowana Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce. Technologie. Ekonomika. Bezpieczeństwo dotyczy zagadnień z zakresu energetyki jądrowej w tym technologii, ekonomiki i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w nowoczesnej gospodarce. Książka prezentuje następujące zagadnienia: teoria atomu i reakcji jądrowych, podstawy bezpieczeństwa jądrowego oraz ochrony radiologicznej; poszczególne generacje reaktorów energetycznych, ich budowa, zasada działania oraz parametry pracy; gospodarka paliwowa zasobami uranu, jego przerób i wzbogacanie, produkcja paliwa jądrowego i składowanie odpadów promieniotwórczych oraz paliwa wypalonego; budowa i przestrzenne rozmieszczenie budynków oraz układów,elementy układów obiegu pierwotnego i wtórnego, przyszłościowe rozwiązania reaktorów jądrowych; materiały konstrukcyjne wykorzystywanymw energetyce jądrowej: stalom,stopy cyrkonu, stopy niklu, ceramiki, betony, polimery; zagadnienia ekonomiczne w zakresie budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowych, wpływ wybranych czynników na koszty wytwarzania energii i opłacalność elektrowni jądrowych; zagadnienia bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych w aspekcie ich lokalizacji i eksploatacji oraz likwidacji obiektu. Cytując Słowo Wstępne patrona książki, prof. dra hab. inż. Waldemara Kamrata, Dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej Politechniki Gdańskiej: „Szczególnego potraktowania w aspekcie transformacji energetycznej wymaga energetyka jądrowa, której efektywny rozwój zależy głównie od właściwego przygotowania/wykształcenia kadr dla sektora jądrowego. (…) Brak jest na rynku księgarskim pozycji ujmującej – w miarę syntetycznie – problematykę technologii, ekonomiki i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w nowoczesnej gospodarce. Proponowana czytelnikom książka ma formę nie tylko podręcznika, ale także monografii, a więc stanowi solidne kompendium aktualnej wiedzy na temat energetyki jądrowej. Powinna ona zatem przyczynić się do zwiększenia udziału polskich naukowców i inżynierów w procesach badań oraz rozwoju nowych elektrowni jądrowych należących do różnych generacji, a może w przyszłości także systemów termojądrowych.” Publikacja przeznaczona jest dla inżynierów i specjalistów zajmujących się planowaniem, wykonaniem i montażem oraz eksploatacją powstających elektrowni jądrowych w Polsce, a także dla studentów nowo powstałych kierunków studiów poświęconych energetyce jądrowej oraz obecnych studentów elektrotechniki i energetyki, a także słuchaczy studiów podyplomowych, naukowców i wszystkich zainteresowanych tą nowoczesną dziedziną wiedzy.
Pierwsze stulecie polskiej państwowości pełne jest zagadek i przemilczeń. Kryło w sobie mroczne tajemnice książęcego lub królewskiego dworu, niewyjaśnione jeszcze do dzisiaj dramatyczne wydarzenia lub motywy postępowania władców. Były to zatem nie tylko okresy świetności, ale także czasy mroczne, pełne okrutnych zbrodni, królobójstw, morderstw rodzinnych, zdrad najbliższych, gwałtów i intryg.
Władysław Łokietek – dla jednych niezłomny, dla innych nikczemny. Czy człowiek dwukrotnie obłożony klątwą kościelną, zamieszany w skrytobójcze śmierci swoich przeciwników, łamiący wszelkie przysięgi i porozumienia, nieudolny w zarządzaniu krajem i prowadzeniu wojen, kierujący się we wszystkich swoich działaniach emocjami, a nie rozwagą, powinien dojść do najwyższych zaszczytów, z koroną królewską włącznie? Okazuje się, że trzeba tylko bardzo chcieć, trafić na swój czas i wyznawać zasadę, że zwycięzców się nie sądzi. Takim właśnie człowiekiem był Władysław Łokietek, najbardziej kontrowersyjny z polskich królów.
Na podstawie wybranych przykładów, na przestrzeni stuleci, Autor wykazuje, że wielu przegranych bitew można było uniknąć, gdyby nie rażące niekompetencje wodzów – królów, hetmanów, generałów. Uważa, że szacunek należy się wszystkim, którzy kładli swoje życie na szali w walce dla Ojczyzny. Stawia jednak tezę, że naszą narrację zdominowało uwielbienie dla walczących, nieważne, że pokonanych, bezrefleksyjne czczenie wojennych klęsk.
"Zabijajcie w imię Boga, w obronie Ziemi Świętej" – to słowa opata cystersów w Clairvaux, który wymyślił powiązanie miecza z krzyżem i utworzył zakon mnichów-rycerzy. Kim byli rycerze krzyża i miecza? Jakie skutki społeczne, ekonomiczne i militarne wywołały ich podboje? Na te i inne pytania Autor stara się znaleźć odpowiedź w swojej książce.
Autor szuka odpowiedzi na pytanie, czy wikingowie trafili na ziemie polskie? Starannie pozbierał różne przeciwstawne opinie historyków, dodał świadectwa archeologów, sięgnął do dawnych mitów i legend, a także do najstarszych skandynawskich sag. Zwolennicy tej tezy znajdą potwierdzenie swoich przekonań, sceptycy tematy do przemyśleń.
Wszyscy nasi narodowi bohaterowie, a już szczególnie ci, którzy trafiają na karty podręczników historii, muszą być zawsze idealni, a ich czyny i intencje kryształowo czyste. Nikt nie powinien doszukać się najmniejszej skazy na ich wizerunkach! Wady i niedoskonałości należy przemilczeć albo umiejętnie wyretuszować. Bohater ma przecież zawsze świecić przykładem, być wzorem do naśladowania. Nie ma prawa być skażony ludzką słabością. Jak dobrze znamy to podejście - zarówno z lat Peerelu, jak i naszej współczesności! Książka Andrzeja Zielińskiego to próba zerwania kilku zasłon ukrywających niewygodne prawdy o historycznych postaciach, którym stawia się pomniki i nazywa ich imionami ulice i place, i pokazania, jak w imię politycznych interesów tworzy się czarno-biały obraz historii, w której występują tylko ludzie źli do szpiku kości albo święci z obrazka. Autor konfrontuje historyczne mity z faktami i cierpliwie usuwa pomnikową pozłotę z wizerunków wielkich Polaków, ukazując, że byli podobnymi do nas wszystkich, zwyczajnymi ludźmi. Andrzej Zieliński - dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym i kontrowersyjnym epizodom historii Polski, w tym bestsellerów: "Skandaliści w koronach", "Sarmaci, katolicy, zwycięzcy" oraz "Żony, kochanki, damy, intrygantki".
W Polsce korona nie stanowiła gwarancji nietykalności królów i książąt, zawsze za to stawała się przedmiotem pożądania. I nie było wtedy żadnych granic czy hamulców, a nawet odstraszających surowych kar. Polskich władców próbowano zgładzać w rozmaity sposób. Najskuteczniejsze było otrucie. Swoistym rekordzistą był król Kazimierz Jagiellończyk, którego kilkunastokrotnie próbowano pozbawić życia.
Dla wszystkich, którzy lubią bajki – zwłaszcza te, w których nieustannie do czytelnika puszczane jest oko. Wszyscy znają bajkę o Czerwonym Kapturku, Królewnie Śnieżce, dziewczynce z zapałkami czy siedmiu krasnoludkach. Ale czy wiecie, że w zaczarowanym Wielkim Lesie czekają ich zupełnie nowe przygody? I nie tylko ich: nad Jeziorem Rusałek, Czarnym Potokiem i w Wilczym Borze aż roi się od ciekawych postaci, z których każda ma do opowiedzenia swoją historię. Poznajcie zatem bardzo mądrego Starego Wilka i jego małżonkę, Pana Puchacza i Panią Sowę, odważne Lwiątko, uroczego Bobra i wielu, wielu innych. Wraz z nimi przeżyjecie niezwykłą podniebną podróż, weźmiecie udział w hucznym świętowaniu Bożego Narodzenia i dowiecie się, jak wygląda leśny karnawał. Te zabawne, ale i pouczające opowiastki spodobają się zarówno tym, którzy niejedną bajkę już w życiu przeczytali, jak i tym, którzy dopiero zaczynają je poznawać. Nie zwlekajcie więc i dajcie się porwać magii Wielkiego Lasu! Andrzej Zieliński – z zawodu nauczyciel akademicki na Politechnice Gdańskiej, naukowiec i niegdysiejszy prorektor ds. projektów i współpracy europejskiej, prywatnie fan prozy Tolkiena i wielbiciel jamników, niekoniecznie rasowych. Kiedy nie pracuje nad artykułami naukowymi i podręcznikami, chętnie przenosi się w świat fantazji, w którym zwierzęta i ludzie żyją w harmonii, wspólnie uczestnicząc w fascynujących przygodach – tak jak w jego debiucie literackim, „Opowieściach z Wielkiego Lasu”.
Dzieje zakonu najmniej poznanego i najbardziej tajemniczego spośród wszystkich. Templariusze zarządzali tysiącami hektarów ziemi, sprowadzali osadników, zakładali miasta, budowali drogi, pobierali myto. W opinii współczesnych byli niezmiernie bogaci, jednak majątek przepadł jak kamień w wodę. Do dziś krążą legendy o ich ukrytych skarbach.
Panowanie Bolesława II trwało krótko. Został skrytobójczo zamordowany przez zamachowca działającego prawdopodobnie z inspiracji Kościoła. Autor przywraca naszej historii postać Bolesława Zapomnianego i przedstawia krytyczną analizę kronik kościelnych oraz ówczesne tło polityczne i religijne. Podejmuje też temat podwójnego chrztu Polski – w obrządku słowiańskim oraz rzymsko-katolickim.
W książce przedstawiono czterdziestoletnią historię polskich powojennych motocykli i skuterów oraz ludzi, którzy tę historię tworzyli. Przez kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, motocykl w Polsce był jedynym dostępnym dla zwykłych obywateli pojazdem mechanicznym. W latach późniejszych zmotoryzował polską wieś. Łącznie, do czasu zakończenia produkcji w 1985 roku, polskie fabryki opuściło blisko 3 miliony motocykli i skuterów. Starszym Czytelnikom książka przypomni dawne czasy, gdy na naszych drogach królowały pojazdy marek: WFM, WSK, SHL, SFM młodszych zaś zapozna z tymi pojazdami.