Menu

Anna Dziewit-Meller

Anna Dziewit – Meller urodziła się w 1981 roku w Chorzowie. To utalentowana, młoda piosenkarka, dziennikarka, pisarka i autorka reportaży. Jest założycielką polskiego, kobiecego zespołu rockowego „Andy”. Został on założony w 2001 roku. Grała koncerty z takimi gwiazdami, jak „T.Love” i „Myslovitz”, „Cool Kids of Death” i „Komety”. Zespół znany był nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Występował m.in. w Chinach, Tibilisi, Budapeszcie czy Berlinie. Mężem tej autorki wielu książek jest znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Marcin Meller.

Anna Dziewit-Meller – nie tylko piosenkarka, ale także aktorka licznych książek

W momencie, gdy zakończyła się kariera muzyczna Anny Dziewit-Meller, autorka odnalazła nowy pomysł na siebie - rozpoczęła karierę literacką. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz wydała książki z wywiadami: „Głośniej! Romowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”. Anna Meller jest również współautorką wraz z mężem Marcinem Mellerem, głośnego reportażu „Gumardżos, opowieści z Gruzji”. Książka została opublikowana w 2018 roku przez W.A.B. W 2012 roku pisarka wydała swoją debiutancką powieść „Disko”, która spotkała się z bardzo dużym uznaniem odbiorców. Wśród pozytywnie nastawionych do niej osób znaleźli się nie tylko czytelnicy, ale również spora grupa krytyków. W 2016 roku na rynku pojawiła się kolejna powieść pisarki pod tytułem „Góra Tajget”, wydawnictwa Wielka Litera. Czytelnicy spotykają się w niej z trudnym tematem zbrodni II wojny światowej. W 2022 roku na rynku pojawiła się nowa książka pisarki pt.: „Darcie Pierza”. Jest ona opowieścią o silnych, mądrych, często niedocenionych kobietach.

Anna Dziewit -Meller i jej kanał BUK BUK

Anna Dziewit-Meller prowadzi cieszący się dużym zainteresowaniem popularny kanał na YouTubie „BUK BUK”. Autorka recenzuje na nim książki, prowadzi rozmowy z polskimi i zagranicznymi pisarzami, krytykami literatury, dziennikarzami, aktorami i innymi mniej lub więcej znanymi postaciami ze świata szeroko pojętej kultury i sztuki.
Bestsellerowa powieść Anny Dziewit-Meller w nowym wydaniu! Czasy współczesne. Po narodzinach córki Sebastian nieustannie odczuwa irracjonalny lęk przed stratą dziecka. Strach potęguje informacja o mrocznej historii szpitala, w którym prowadzi aptekę. II wojna światowa. Mały Rysiu trafia do miejsca, do którego nikt nie chciałby trafić. Jemu jednemu jest dane przeżyć. Profesor Luben w przeszłości prowadziła eksperymenty medyczne na bezbronnych ofiarach. Sąd nigdy jej nie skazał, sprawiedliwości nie stało się zadość. Teraz kobieta rozkoszuje się dźwiękami muzyki operowej, którą uwielbia. Jej serce wciąż skuwa lód. Losy bohaterów – kobiet, mężczyzn, dzieci i osób z niepełnosprawnościami – splatają się w poruszającą powieść o cierpieniu, lęku i demonach przeszłości. Góra Tajget to wciągająca, wielopoziomowa historia wojennej zawieruchy oraz związanych z nią dramatów. Wyrazista, w wielu miejscach mocna, a jednocześnie opowiedziana z empatią. „Ile bólu może znieść człowiek? Co czuje, gdy umiera? Ulgę? Złość? Strach?”
„Juno” to dowcipna, nieco złośliwa, a zarazem ogromnie smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku. Na przykładzie jednej całkiem zwyczajnej rodziny z mazurskiej wsi Anna Dziewit-Meller pokazuje, że wszyscy rodzimy się od razu pod kreską. Każdy winien jest co innego i swój dług ma zaciągnięty gdzie indziej, ale, jak powiada dobry duch tej powieści poeta Rabelais: „Świat bez długów! Toż by gwiazdy przestały obracać się regularnym torem”. Aleksandra zbliża się do czterdziestki, pracuje i wychowuje trzech synów. Jej codzienność to tony obowiązków i problemy finansowe. A chciałaby od życia znacznie więcej. Marzy o uznaniu czytelników i intelektualnej sławie, próbuje więc swych sił jako pisarka. Jej młodsza siostra Marianna mieszka w rodzinnej wsi na Mazurach. Jest popularną instagramerką. Z pozoru szczęśliwa i spełniona, pragnie macierzyństwa i zmaga się z poczuciem winy, które nosi w sobie od dzieciństwa. Siostry są jak ogień i woda, a ich relacje pełne są niedomówień . Czy choroba ojca, pozwoli im odtworzyć więź i pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości? „Juno” to powieść o kobietach, o kryzysie wieku średniego, ale również o długu i o winie, które to kategorie autorka umiejętnie wyrywa z kontekstu ekonomicznego czy prawniczego, przenosząc je na codzienne doświadczenie.
Przedstawiamy numer specjalny naszego magazynu! Podróżujące damy, dziewuchy i dziewczyny łączą siły i dzielą się swoimi dokonaniami. Odkrywczynie i pionierki w końcu głośno opowiadają swoje historie. W tym numerze: korespondencja Nellie Bly – reporterki, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata” wywiad z Marią Czaplicką – badaczką Syberii, dobrą znajomą tamtejszych szamanów porady dla podróżniczek od Junko Tabei – pierwszej zdobywczyni Mount Everest portret Sacagawei – tłumaczki i przewodniczki po Dzikim Zachodzie fotoreportaż o Walentynie Tierieszkowej – pierwszej kobiecie w kosmosie …oraz relacje wielu innych kobiet, które przemierzyły świat wzdłuż i wszerz. Poznaj nasze autorki i tak jak one odkrywaj nowe lądy!  
Kobiecy głos w twoim domu. Śmiała i bezkompromisowa nowa książka Anny Dziewit-Meller. Bezwzględnie szczere teksty Anny Dziewit-Meller, które swoją aktualnością trafiają w samo sedno. Pisarka na piedestale stawia kobiety. Zwraca uwagę na ich sprawczość, siłę, cielesność, ale i powraca do historii, w której były zbyt często pomijane pomimo istotnych osiągnięć. Pisze też o kwestiach mniej lub bardziej dotyczących nas wszystkich – tolerancji, walce o demokrację, postprawdzie, ruchach antyszczepionkowców, kulturze pracoholizmu czy konieczności nowego spojrzenia na świat, które zdeterminowała pandemia. Anna Dziewit-Meller nie pomija również osobistych wątków – począwszy od przyglądania się swojej śląskości, wspominanie rockandrollowej przeszłości aż po (nie)miłość do Polski i uczenie się nudy.
Debiutancka powieść Anny Dziewit-Meller w nowym wydaniu. Początek lat 90. XX wieku. Z głośników wybrzmiewa Ace of Base, w powietrzu roztacza się zapach Old Spice’a, z serialu Beverly Hills 90 210 dziewczęta dowiadują się, jak wygląda miłość. W szkole podstawowej, jakich wiele na Śląsku, pracę rozpoczyna nauczyciel tańca Paweł Kozioł – postać tajemnicza i pełna zagadek. Nastoletniej Agnieszce uciekającej przed opresyjnym światem dorosłych, religijnymi obsesjami i męczącą rzeczywistością czasów transformacji taki przewodnik na drodze ku dorosłości wydaje się idealny. Czy takim jest na pewno?
„Stówka” to absolutnie subiektywny wybór książek najważniejszych dla nas obu. To nie leksykon stu najważniejszych tytułów XX wieku, ani nawet wieku XIX. To nie żaden kanon - ani stary, ani nowy. To opowieść o tych książkach, które nas kształtowały i do których chciałyśmy po latach wrócić”, piszą we wstępie autorki zapraszając czytelnika w literacką podróż. Każda z autorek wybrała po pięćdziesiąt najważniejszych dla siebie lektur, począwszy od książek z czasów dzieciństwa. „Dużo czasu zajmowało nam zastanawianie się nad tym, do których książek z dawnych lat dobrze jest wracać, a które już w nas nie grają. „Zbójnik Ondraszek” czy „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek”? Obie okazały się strzałem w dziesiątkę, podobnie Astrid Lidngren, którą znajdziecie w tekstach nas obu!”, piszą autorki. To właśnie te pierwsze literackie wspomnienia prowokowały dyskusje o książkach wybieranych w latach późniejszych, w czasie dorastania, pierwszego zakochania, pierwszych podróży. Na książkę składa się sto felietonów, które publikowane naprzemiennie czasami się ze sobą zazębiają, przenikają, a czasem wręcz przeciwnie – zupełnie rozmijają. Autorki, mimo że prywatnie ze sobą zaprzyjaźnione, dokonywały przecież w życiu różnych literackich poszukiwań i wyborów. „Praca nad tą książką to było także dla każdej z nas spotkanie ze sobą – tamtą czytelniczką sprzed lat, dziewczyną, której życie wewnętrzne kształtowała literatura”, piszą autorki. „Stówka” to bardzo osobista lista książek, która powstała także po to, aby tych, którzy kochają literaturę, zachęcić do tworzenia własnych rankingów najważniejszych lektur. Jak pisał Jerzy Pilch „czytanie prawdziwe, to jest czytanie powtórne”.
Nowe, kolorowe wydanie wielkiego bestsellera! Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii do opowiedzenia. Dziesięcioletnia kobieta król, pierwsza kobieta chirurg, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one. W książce występują: Anna Henryka Pustowójtówna – jedyna dziewczyna, która walczyła w powstaniu styczniowym Wanda Rutkiewicz – zdobywczyni najwyższych gór świata Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda …i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”! Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Pora odzyskać ich życiorysy. Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty. (Sylwia Chutnik)
Splecione historie kobiet w książce Od jednego Lucypera Kopalnia przeszłości i hałda niedomówień. Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej. Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach. Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Bohaterce książki Od jednego Lucypera wydaje się, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać. Śląsk, schyłek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alozja. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu. Anna Dziewit-Meller w pasjonującej historii Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wdrapie się na hałdę wieloletnich niedomówień, z której rozpościera się perspektywa od współczesnego wybrzeża Morza Północnego, po PRL-owskie koryto rzeki Rawy. Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii. Sprawdź tę pasjonującą historię autorki książki Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.
Przedstawiamy numer specjalny naszego magazynu! Podróżujące damy, dziewuchy i dziewczyny łączą siły i dzielą się swoimi dokonaniami. Odkrywczynie i pionierki w końcu głośno opowiadają swoje historie. W tym numerze: • korespondencja Nellie Bly – reporterki, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata” • wywiad z Marią Czaplicką – badaczką Syberii, dobrą znajomą tamtejszych szamanów • porady dla podróżniczek od Junko Tabei – pierwszej zdobywczyni Mount Everest • portret Sacagawei – tłumaczki i przewodniczki po Dzikim Zachodzie • fotoreportaż o Walentynie Tierieszkowej – pierwszej kobiecie w kosmosie …oraz relacje wielu innych kobiet, które przemierzyły świat wzdłuż i wszerz. Poznaj nasze autorki i tak jak one odkrywaj nowe lądy!
Najnowsze, uzupełnione wydanie niesamowitej książki o Gruzji! “Gaumardżos” to bestseller autorstwa Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera, w której opisują swoją ogromną fascynacje Gruzją. Małżeństwo Mellerów tłumaczy skąd bierze się pewność siebie i duma, która jest mocno zakorzeniona w Gruzinach. Jak radzą sobie kobiety w tym kraju? Czy przeżywają podobne problemy jak Polki? Skąd wziął się gruziński nienachalny stosunek do punktualności? Autorzy na te i znacznie więcej pytań odpowiadają w genialnej książce “Gaumardżos”. Cytują również ciekawe anegdoty o Gruzinach usłyszane od nich samych. Ponadto książka to prezentacja całego piękna tego kraju. Mellerowie oprowadzają czytelnika po górach i morskich wybrzeżach, opowiadają historię państwa, mówią o sztuce świętowania i co najważniejsze- o tym, skąd bierze się ich niesamowita radość życia. Gruzja to dla wielu osób kraj nieodkryty. Wszyscy, którzy choć raz ją zobaczą zafascynują się jej wyjątkowymi smakami, zapachami, dźwiękami muzyki, wspaniałymi krajobrazami. Poznajcie historię, w której dowiecie się o rzadko spotykanej życzliwości ludzi. Autorzy zapraszają w podróż po Gruzji wszystkich. Zarówno tych, którzy jeszcze nigdy jej nie widzieli jak i tych, którzy byli, ale nie wiedzą o niej wszystkiego.