Menu

Anna Kłodzinska

Profesor Zawilski zostaje zasztyletowany w Ogrodzie Saskim przez nieznanego sprawcę. Niebawem policja otrzymuje list, w którym człowiek o pseudonimie Adámas przyznaje się do zbrodni i zapowiada kolejne. Już niebawem ginie w podobny sposób kolejna osoba. Jakie są motywy działania Adámasa? Czy ofiary łączy coś między sobą? To będzie jedno z najtrudniejszych śledztw w karierze majora Szczęsnego.
W wielopiętrowym bloku zostaje popełnione morderstwo. Zabitym jest Jacek Staroń, elektromonter ze spółdzielni "Jutrzenka". W jego mieszkaniu milicjanci znajdują tabelę szyfrów i specjalne radio. Przypuszczalnie Staroń był niezidentyfikowanym dotychczas agentem obcego wywiadu. Niebawem okazuje się, że w czasie morderstwa blok opuszczał szybko mecenas Wnękowski, jeżdżący charakterystycznym Volvo 480 ES. Kilka dni później mecenas zaginął, a wóz dał do warsztatu do przelakierowania na inny kolor. Czy jest on winny śmierci Staronia? Co ma wspólnego śmierć Staronia z przeciekami z polskich zakładów i szpitali?
W jednym z warszawskich gangów, handlujących walutą i obrazami, w tajemniczy sposób ginie bardzo cenny obraz... Młoda dziewczyna z Gdańska, która go dostarczała, twierdzi, że trafił on do odbiorcy. Jednak po arcydziele ślad się urywa. W środowisku handlarzy wrze, cały warszawski światek przestępczy liczy na przechwycenie wartościowego towaru. Tymczasem pojawia się nowy gang, zajmujący się skupywaniem i przemycaniem za granicę obrazów, rzeźb, starej porcelany i wyrobów ze złota.
Kryminał dziejący się w czasach stanu wojennego. Milicjanci narzekają na trudną sytuację swojego zawodu, mnożące się rozboje, kradzieże i morderstwa, agresywność społeczeństwa (sic!). W tym czasie niejaka Monika Kropińska, mająca bogatego męża, a sama niepracująca i znudzona życiem, rozpoczyna romans z Kazimierzem Pasowskim (żonatym). Niebawem dostają oboje zdjęcia ze swoich intymnych chwil z żądaniami okupu. Postanawiają podejść szantażystę. Jednocześnie mają miejsce liczne napady na sklepy jubilerskie. Towar z kradzieży trafia do tajemniczego pasera z Pragi, mieszkającego w niechlujnym zagraconym mieszkaniu. Dopiero po przypadkowym znalezieniu topielca w jeziorze do akcji wkracza milicja wraz z majorem Szczęsnym. Śledczy mają niełatwą sprawę do wyjaśnienia, w której są prawie same niewiadome, a różne wątki nie łączą się ze sobą.
Na Pradze w Warszawie działa fabryka narkotyków. "Kompot" z fabryki trafia do handlarzy o pseudonimach Morwa, Żagwa i Karniak, którzy sprzedają go w nocy w swoich rejonach miasta. Całą szajką kieruje tajemniczy osobnik nazywany Bladym, o którym prawie nic nie wiadomo. Jednocześnie milicja znajduje ciała dwóch kobiet, z czego jedna była prostytutką podejrzewaną o kontakty z narkomanami. Major Szczęsny łączy te sprawy. Czy uda mu się dorwać Bladego i jego szajkę?
Na Śląsku działa siatka szpiegowska wykradająca techniki produkcji z hut cynku. Do rozwiązania tej sprawy oddelegowany zostaje major Wichurski z kontrwywiadu, któremu pomaga porucznik Ewa Jasińska i kilku innych oficerów. Zaczynają od przeglądania życiorysów pracowników zakładów hutniczych. Sprawa okazuje się dużo bardziej skomplikowana niż wydawało się na początku. W lasku przy osiedlu górniczym milicjanci odkrywają długo leżące zwłoki. Czy historia szpiegowska ma jakiś związek z działającym w czasach wojny partyzanckim oddziałem niejakiego "Czarnego"? Powieść ukazała się w 1963 r. pod pseudonimem Stanisław Mierzański.
Ostatnia powieść Anny Kłodzińskiej, wydana pod pseudonimem Stanisław Załęski. Końcówka lat 80., czas polskiej transformacji ustrojowej. Na warszawskiej giełdzie towarowej działają dwaj rywale - Bystroń (nowy gracz) i Wistek (dawny "król" giełdy). Każdy z nich ma swoich sprzedawców, którym dostarcza towar, a także speców od brudnej roboty. W zwalczaniu konkurencji nie ma chwytów niedozwolonych. Czy któryś z nich może posunąć się do morderstwa? Mało która powieść, jak Wynajęty morderca oddaje tak dobrze ducha swoich czasów.
Koniec lat 80., czasy niespokojne politycznie i gospodarczo w Polsce. Dopiero co awansowany na podpułkownika Szczęsny rozwiązuje ostatnie zadanie w swojej karierze. W jednym z warszawskich parków ginie młody elektronik, Jerzy Ilnicki. Niebawem zamordowany zostaje kolejny mężczyzna. Milicja nie może doszukać się motywów obu zbrodni oraz połączeń między nimi, poza tym, że obie ofiary korzystały z szarego volkswagena. Natomiast według świadka mordercą jest wilkołak... Jak zabierze się do tej sprawy Szczęsny, który teraz zamiast w terenie pracuje za biurkiem?
Woźnica znajduje w rowie przy lesie zwłoki człowieka. Milicja prędko stwierdza, że był to szanowany urzędnik Adam Grodzki. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, jak zginął - bo że było to morderstwo nie ma wątpliwości - tylko, że zmarły nie ma żadnych uszkodzeń zewnętrznych ciała, nie został również otruty. Milicja poszukuje nie tylko motywu zbrodni, ale także przyczyny śmierci, z jaką nie miała dotychczas do czynienia. Kto byłby w stanie dokonać tak wymyślnego zabójstwa? Czy pobudką były pieniądze, czy może rodzinne zaszłości? I dlaczego wszyscy w tej sprawie kłamią?
Starsze małżeństwo po zejściu śniegów znajduje trupa przy torze gdzieś na linii kolejowej do Zebrzydowic. Człowiek ten nie zmarł jednak wskutek wypadnięcia z pociągu, tylko od pchnięcia nożem, a dopiero następnie został wyrzucony z pociągu. Wszelkie ślady są zatarte. W mieszkaniu zmarłego major Szczęsny nie znajduje nic ciekawego, poza nutami pierwszej części utworu Taniec szkieletów Camille Saint Saensa. Czy ten skrawek papieru będzie miał znaczenie przy dalszym śledztwie? Współpracownicy Szczęsnego nie sądzą, ale ten nigdy nie lekceważy nawet błahych poszlak.
Warszawa, lata 50. XX wieku. Kapitan Szczęsny z komendy MO ulega wypadkowi, w wyniku którego jest zmuszony szukać pomocy w jednym z budynków na warszawskiej Sadybie. Atmosfera panująca w domu i osobliwe typy ludzkie wywołują w kapitanie pewien niepokój, który niedługo potem okaże się uzasadniony. Szczęsny podstępem wchodzi w środowisko narkomanów, by odkryć tajemnicę niebezpiecznego dostawcy środków odurzających. Seria zagadkowych morderstw powoli dostarcza kolejnych, niejasnych dowodów świadczących przeciwko przestępcy. Poszukiwanie zbrodniarza jest jednak o tyle trudne, że rysopisowi odpowiada niejedna osoba. Kiedy ostatecznie kapitan milicji wpada na właściwy trop, zaczyna się wyścig z czasem. 3. tom Najlepszych kryminałów PRL - Anna Kłodzińska
Warszawa, lata 60 XX w. W kamienicy na Mokotowie znaleziono ciało zamordowanego Stanisława Okołowicza, kierownika Wydziału Finansowego. Na miejsce przybywa kapitan Szczęsny, znany z nietypowych metod i dużej intuicji. Na miejscu zbrodni nie znajduje jednak żadnych śladów oprócz dwóch włosów blond. Śledztwo prowadzi do instytucji, w której Okołowicz przeprowadzał kontrolę. Szczęsny szybko się orientuje, że nie jest to zwyczajna sprawa morderstwa. Ciemne interesy, niebezpieczna szajka, kradzieże oraz kolejne morderstwa. W tej trudnej i zawikłanej sprawie policja podejrzewa jedynie, że za wszystkim stoi tajemniczy blondyn, o którym jednak nic więcej nie wiadomo. Czy Biały Kapitan i tym razem wykryje sprawców? 4. tom Najlepszych kryminałów PRL - Anna Kłodzińska
Warszawa, lata 60. XX wieku. Młody referent Jan Wilczyński pracujący w Centrali Garbarskiej zmaga się z brakiem pieniędzy, których potrzebuje na utrzymanie rodziny. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję przejścia do pracy fizycznej w magazynie, gdzie można zarobić o wiele więcej. Szybko jednak okazuje się, że jest to pułapka, z której nie będzie łatwo się wydostać. Wyrzuty sumienia, strach, a jednocześnie chęć wzbogacenia się powodują wewnętrzną walkę – życie młodego człowieka zostaje wystawione na ciężką próbę. Jednocześnie sprawą nielegalnego obrotu skórami z Centrali Garbarskiej interesuje się Milicja Obywatelska z kapitanem Szczęsnym na czele. Kto okaże się szefem szajki malwersantów? Czy można uciec przed konsekwencjami swoich czynów? Jaka kara grozi za udział w przestępstwie – nie tylko ze strony milicji?...
Warszawa, lata 60 XX wieku. W centrum miasta dochodzi do tragicznego wypadku taksówki. Kierowca stracił panowanie nad samochodem, po czym z pełną prędkością rozbił się na drzewie. Zginął na miejscu. Śledztwo nie wykryło śladów alkoholu. Tajemniczy wypadek rozpoczyna serię niewytłumaczalnych zdarzeń nie tylko w Warszawie. Niedługo później milicja znajduje ciało kobiety bez rąk i nóg, co uniemożliwia identyfikację. Tymczasem w Zakopanem dochodzi do serii oszustw mieszkaniowych. Trzy pozornie odrębne sprawy zaczynają tworzyć przerażającą całość, a kapitan Szczęsny staje wobec najtrudniejszego zadania w swojej karierze. Czy jednak rzeczywiście tym razem jest to przegrana stawka?
Warszawa, lata 50. XX wieku. W sklepie komisowym na Nowym Świecie dochodzi do zbrodni dokonanej pod osłoną nocy. Ofiarą pada kierownik sklepu, Andrzej Zadrożny. Kiedy na miejscu pojawia się milicja, jest już za późno, by dowiedzieć się czegokolwiek od konającego mężczyzny. Sprawę morderstwa przejmuje kapitan Szczęsny. Śledztwo staje jednak w miejscu z powodu braku jasnych dowodów świadczących przeciwko konkretnej osobie. Pewien trop przynosi dopiero kilka miesięcy później kolejna zbrodnia. Czy morderstwa są ze sobą powiązane, a zabójcą była jedna osoba? Jaką rolę w całej historii odegra złota bransoleta? Biały Kapitan będzie musiał narazić swoje życie, by znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. 2. tom Najlepszych kryminałów PRL - Anna Kłodzińska
Warszawa, lata 60. XX w. Na skraju miasta powstało nowe osiedle. Doprowadza do niego kolejka elektryczna, jednak od stacji trzeba przejść przez las. To właśnie w nim zaczaja się seryjny morderca, który napada na młode kobiety. Jakie są jego motywy i jak dobiera ofiary? Skąd wie, kiedy zaatakować? W jaki sposób wymyka się patrolującej teren policji? Z tymi zagadkami będą musieli się zmierzyć kapitan Szczęsny oraz jego koledzy z warszawskiej MO. Na podstawie tej książki powstał odcinek popularnego serialu kryminalnego 07 zgłoś się pod tytułem Morderca działa nocą (1984) z Leonem Niemczykiem w jednej z głównych ról. Książka zawiera także mało znane opowiadanie Nienawiść
Dyrektor Derbach, podczas wakacyjnego wyjazdu swojej żony, wikła się w krótki romans z dopiero co poznaną młodą Angielką. O upojnej znajomości szybko zapomina, wita powracającą z Bułgarii rodzinę i czeka na zbliżający się awans. Spokój zakłóca jednak pewnego dnia tajemniczy mężczyzna, który zjawia się w jego gabinecie. Czy wydarzenia sierpniowej nocy zmienią na zawsze jego życie? Milicjanci z kapitanem Szczęsnym na czele mają przed sobą moc ciężkiej pracy, by rozwikłać tajemnicę Królowej Nocy.
W Golewicach z pomocą Francuzów stanął zakład produkcyjny C-12, który miał produkować nawozy sztuczne. Polska objęta była zachodnimi sankcjami na wiele towarów, stąd właśnie produkcja na miejscu nawozów poprawiłaby sytuację lokalnych rolników. Francuzi postanowili jednak zerwać umowę na dostarczenie komponentów oraz recepturę katalizatora. W tej sytuacji dyrektor zakładów podjął decyzję o przygotowaniu tego ostatniego siłami trzech chemików zakładowych. Jednak tuż po tej decyzji zaczęły się mnożyć napaści na nich: Sosnowieckiego pobili na ulicy, Jabłoński obudził się w domu z odkręconym gazem, a Sawicz poczuł się bardzo źle podczas prowadzenia swojego samochodu. Za atakami stoi tajemnicza grupa terrorystyczna GET. Czy uda się chemikom przeżyć i stworzyć polski katalizator do zakładów?
Warszawa, lata 50. XX wieku. W piwnicach bloku przy ulicy Złotej zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Stan rozkładu ciała wskazuje na zbrodnię sprzed kilku miesięcy. Na miejsce zostaje wezwany młody porucznik milicji Szczęsny, który podejmuje śledztwo. Po tak długim czasie wszelkie ślady dawno już zostały zatarte, odnalezienie przestępcy będzie zatem wyjątkowo trudne. Podczas badania wychodzą na jaw kolejne tajemnice lokatorów bloku, chociaż obywatele nie chcą współpracować z nielubianą milicją. Żeby rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa, porucznik Szczęsny musi najpierw zyskać sympatię i zaufanie ludzi, co nie będzie łatwe... 1. tom Najlepszych kryminałów PRL - Anna Kłodzińska