Menu

Christoffer Carlsson

W lutym 1986 roku w wiosce Tiarp na Nyarsasen dochodzi do morderstwa. Dla policjanta Svena i jego syna Vidara to przełomowy czas. Kraj jest w szoku po zabójstwie premiera Olofa Palme, tymczasem Vidar poszukuje swojej drogi ku dorosłości. Sven natomiast zmuszony jest dać pochłonąć się ciemności Nyarsasen w pościgu za mordercą z Tiarp. Kim on jest? Kto będzie jego następną ofiarą? A także kim jest autor, który później opowiada jego historię – i dlaczego pisze? „W mroku słońca” to powieść kryminalna poruszająca kwestie prawdy, winy i odpowiedzialności w czasach, gdy Szwecja zmienia się nie do poznania.
Pewnej listopadowej nocy w niewielkiej osadzie Marbäck zostaje zamordowana młoda kobieta. Mimo że w sprawie jest wiele niewiadomych, a podejrzany, Edvard Christensson, wszystkiemu zaprzecza, szybko zostaje osądzony i skazany. Wszystko jest znów w porządku. Ale stare grzechy rzucają długie cienie. Zbrodnia odcisnęła piętno także na życiu innych, zwłaszcza siostrzeńca Edvarda, małego Isaka. Chłopiec dorasta w przekonaniu, że ciąży na nim klątwa, i że pewnego dnia jak jego wuj dopuści się czegoś strasznego… Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy w lesie? Czy prawda wyjdzie na jaw, zanim tragedia naznaczy mieszkańców wioski już na zawsze? Przepowiednia to smutna, piękna i osobista opowieść o życiu, a jednocześnie trzymająca w napięciu lektura. Perfekcyjnie nakreślona psychologiczna historia skutków zbrodni dla życia małej społeczności. Christoffer Carlsson – zadebiutował w 2010 roku, autor m.in. cyklu o śledczym Leo Junkerze, nagrodzonego przez Szwedzki Instytut Kryminałów. Carlsson jest doktorem kryminologii i autorem licznych prac naukowych z tej dziedziny, wykłada na uniwersytecie w Sztokholmie, a w wolnym czasie pisze powieści.
Czasy są niespokojne. W piątek, trzynastego listopada 2015 roku, dochodzi do wybuchu w Paryżu, przez Europę, z południa na północ, płynie strumień uchodźców. Rozchodzi się plotka, że do Szwecji przedostał się terrorysta, który planuje przeprowadzić tu atak. Czy to prawda? Tego nikt nie wie. Jednocześnie Leo Junker dostaje list. Sprawa dotyczy nadal nierozwiązanego morderstwa sprzed pięciu lat, którego ofiarą padła Angelica Reyes. John Grimberg, kiedyś najlepszy przyjaciel Leo, zniknął. Od ponad roku ukrywa się. W cieniu planowanego ataku terrorystycznego Leo próbuje rozwikłać zagadkę sprzed lat, prawda może okazać się niebezpieczna, a na pewno wystawi wszystkich na próbę. Christoffer Carlsson jest doktorem kryminologii, pracuje na uniwersytecie w Sztokholmie, a w czasie wolnym pisze powieści. Cienka niebieska linia jest czwartą i ostatnią częścią serii powieści o sztokholmskim policjancie, Leo Junkerze. Za pierwszy tom, Niewidzialny człowiek z Salem, Carlsson w 2013 roku otrzymał nagrodę Szwedzkiej Akademii Kryminałów. Cała seria cieszyła się dużym uznaniem czytelników, nie tylko w Szwecji.
Kolejna walka Leo Junkera! Charles Levin, szef Leo Junkera, jego mistrz i mentor, przechodzi na emeryturę i wraca do Bruket, małej rolniczej osady na południu Szwecji. Niedługo po tym zostaje zastrzelony we własnym domu. Miejscowa policja wszczyna śledztwo. Prowadzi je młoda detektyw Tove Waltersson. Na miejsce przybywa też Leo Junker, który niedawno powrócił do służby po długim zwolnieniu. Niebawem okazuje się, że skomplikowana przeszłość Charlesa Levina skrywa wiele tajemnic. Przebieg dochodzenia komplikuje się dodatkowo, kiedy wychodzi na jaw, że młoda śledcza Tove jest siostrą policjanta, którego Junker dwa lata wcześniej zastrzelił podczas akcji. Podobnie jak w Niewidzialnym człowieku z Salem przeszłość znów niespodziewanie powraca do Leo Junkera i komplikuje całe jego życie.
Bestsellerowe skandynawskie kryminały W skład pakietu wchodzą: ANDALUZYJSKI PRZYJACIEL Życie Sophie Brinkmann – pielęgniarki i samotnej matki – diametralnie się zmienia, gdy poznaje Hectora Guzmana. Przystojny wydawca z Hiszpanii wzbudza jej zaufanie i pociąga ją w nieodparty sposób. Wkrótce zaczynają się spotykać. Sofie nie zdaje sobie sprawy, że Hector ma drugie niebezpieczne oblicze… Kobieta zostaje wplątana w walkę między światowymi organizacjami przestępczymi a szwedzką policją. Staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Będzie musiała poświęcić wszystko, w co wierzy, by ratować siebie i syna… NIEWIDZIALNY CZŁWOIEK Z SALEM Ostatnie dni lata. W sztokholmskim schronisku dla bezdomnych policja znajduje ciało zastrzelonej narkomanki. Światła radiowozów budzą mieszkającego w tej samej kamienicy zawieszonego w obowiązkach policjanta, Leo Junkera. Junker nie może jednak trzymać się z dala od tej sprawy – okazuje się, że morderstwo powiązane jest z jego własną trudną młodością i tragicznym wydarzeniem sprzed lat, które na zawsze odmieniło jego życie. W ciemnych zaułkach miasta, opanowanych przez organizacje przestępcze, rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy oraz prawdy o przeszłości Junkera… WODY WIELKIE Dag Lundmark, policjant i były kochanek komisarz Kerstin Holm, zostaje oskarżony o zastrzelenie afrykańskiego uchodźcy. Lundmark twierdzi, że działał w obronie koniecznej. Ze śledztwa wynika, że Afrykanin był szpiegiem w pewnej międzynarodowej firmie farmaceutycznej. Czy dlatego został zabity? Kerstin postanawia rozpocząć pogoń za mordercą…
Ostatnie dni lata. W sztokholmskim schronisku dla bezdomnych policja znajduje ciało zastrzelonej narkomanki. Światła radiowozów budzą mieszkającego w tej samej kamienicy zawieszonego w obowiązkach policjanta, Leo Junkera. Junker nie może jednak trzymać się z dala od tej sprawy – okazuje się, że morderstwo powiązane jest z jego własną trudną młodością i tragicznym wydarzeniem sprzed lat, które na zawsze odmieniło jego życie. W ciemnych zaułkach miasta, opanowanych przez organizacje przestępcze, rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy oraz prawdy o przeszłości Junkera… Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminałów za najlepszy szwedzki kryminał 2013 Nominowany do nagrody Skandynawskiego Stowarzyszenia Kryminalnego, Szklany Klucz (Glasnyckelen) 2014 Christoffer Carlsson – zadebiutował w 2010 roku. Niewidzialny człowiek z Salem jest jego trzecią powieścią, pierwszą z cyklu o śledczym Leo Junkerze. Carlsson wykłada i kończy doktorat na wydziale kryminalistyki uniwersytetu w Sztokholmie, jest autorem licznych prac naukowych z zakresu kryminalistyki.
Pewnej grudniowej nocy na tyłach starej kamienicy w centrum Sztokholmu zostaje zamordowany młody socjolog, Thomas Heber. Jedynym świadkiem morderstwa jest kilkuletni chłopiec. Policja rozpoczyna śledztwo. Okazuje, że zamordowany infiltrował środowiska lewicowe, sprawą zaczynają interesować się służby bezpieczenstwa. Sprawa staje się naprawdę poważna, gdy pojawiają się pogłoski, że wkrótce ma dojść do kolejnego zabójstwa na tle politycznym...
Wciągające kryminały na długie wieczory W skład pakietu wchodzą: NAGI AMBASADOR Szwedzkie służby dyplomatyczne otrzymują informację o tajemniczym zniknięciu ambasadora w Republice Południowego Konga. Jego tropem rusza młoda pracownica MSZ, prywatnie samotna matka. Uparta i przebojowa Clara Fabre ląduje w Afryce z dzieckiem na ręku i od razu dostaje się w wir niebezpiecznych wydarzeń. Odnajduje wreszcie ambasadora – martwego. Ministerstwo przyjmuje oficjalną wersję mówiącą o samobójstwie i stara się wyciszyć sprawę w obawie przed skandalem, Clara jednak w to nie wierzy. Wiedziona przeczuciem, że sprawa ma drugie dno, kontynuuje śledztwo na własną rękę. Wkrótce okazuje się, że trop prowadzi ją wprost w kręgi przestępczości zorganizowanej… NIEWIDZIALNY CZŁOWIEK Z SALEM Ostatnie dni lata. W sztokholmskim schronisku dla bezdomnych policja znajduje ciało zastrzelonej narkomanki. Światła radiowozów budzą mieszkającego w tej samej kamienicy zawieszonego w obowiązkach policjanta, Leo Junkera. Junker nie może jednak trzymać się z dala od tej sprawy – okazuje się, że morderstwo powiązane jest z jego własną trudną młodością i tragicznym wydarzeniem sprzed lat, które na zawsze odmieniło jego życie. W ciemnych zaułkach miasta, opanowanych przez organizacje przestępcze, rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy oraz prawdy o przeszłości Junkera… OSTATNI LAPOŃCZYK Laponię spowija noc polarna. Ginie jeden z hodowców reniferów, Mattis, jego trup ma odcięte uszy. To nie przypadek – Lapończycy podobnie znakują zwierzęta. Jednocześnie z okolicznego muzeum znika szamański bęben. Tylko Mattis znał jego historię. Czy to klątwa przodków, czy wśród pasterzy jest morderca?