Menu

Emma Donoghue

Emma Donoghue – urodzona w 1969 roku w Dublinie irlandzko-kanadyjska dramaturg, historyk literatury, powieściopisarka i scenarzystka. Zdobyła tytuł licencjata z angielskiego i francuskiego na University College Dublin. Pracę doktorską o przyjaźni męsko-damskiej w literaturze pięknej osiemnastego wieku obroniła na Uniwersytecie Cambridge. Od tamtej pory zajmuje się pisaniem. Jest autorką prozy współczesnej i historycznej. Po latach podróżowania między Anglią, Irlandią i Kanadą zdecydowała się wreszcie osiąść w Kanadzie. Jej książka pt. Pokój z 2010 roku została finalistką Man Booker Prize i stała się międzynarodowym bestsellerem. Książka została również zekranizowana. Scenariusz, który napisała do niego autorka książki, został nominowany do Oscara za najlepszy adaptowany scenariusz.
W Dublinie roku 1918, w szczycie pandemii hiszpanki, maleńki oddział położniczy staje się mikroświatem, gdzie wre praca, podejmowane jest ryzyko, ale pojawia się też śmierć i nieoczekiwana miłość. Jest to najlepsza powieść Emmy Donoghue od czasuPokoju. „Kirkus Reviews" W Irlandii, podwójnie spustoszonej przez wojnę i zarazę, pielęgniarka Julia Power pracuje w śródmiejskim szpitalu borykającym się z niedoborem personelu. Na jej oddział trafiają kobiety w ciąży, które zachorowały na nową, straszną odmianę grypy. Do ściśle zorganizowanego świata siostry Power wkraczają dwie osoby z zewnątrz: doktor Kathleen Lynn, która jak głosi plotka, jest ukrywającą się przed policją rebeliantką, oraz młoda wolontariuszka Bridie Sweeney. W ciągu trzech dni, w mrocznej i intensywnej rzeczywistości ciasnej szpitalnej sali, życie każdej z tych kobiet zmienia się w nieoczekiwany sposób. Tracą pacjentki, które przegrały z zagadkową pandemią, lecz także przyjmują na świat nowe istnienia. Wytrwale, z czułością i godnością opiekunki i matki jakimś cudem wykonują swoje, zdawałoby się niewykonalne, zadania.
Najnowsza powieść autorki bestsellerowego Pokoju! Ważna, wzruszająca powieść, która zostanie z tobą na długo po tym, jak skończysz ją czytać. „Independent” Zabawna i chwytająca za serce opowieść o powrotach do domu i o tym, jak poradzić sobie z przeszłością, by napisać swoją historię na nowo. Noah nie był w Nicei od dzieciństwa. Właśnie pierwszy raz po latach ma zamiar się tam wybrać, gdy odbiera telefon od opiekunki społecznej, która szuka tymczasowego domu dla jego ciotecznego wnuka, jedenastoletniego Michaela. Mimo że Noah nigdy nie poznał chłopca, daje się namówić na zabranie go ze sobą do Francji. W rezultacie ten niezwykły duet zaczyna się kłócić niemal o wszystko, od konsystencji hamburgera po czas spędzony przed ekranem komórki, i długo wyczekiwana wyprawa szybko zmienia się w katastrofę. Jednak w miarę jak młodzieńcza determinacja Michaela pomaga Noahowi wydobyć na światło dzienne trudne szczegóły z ich wspólnej przeszłości, obaj krewniacy przekonują się, że są do siebie podobni bardziej, niż sądzili. Jeśli Pokój można by nazwać horrorem przepełnionym słodyczą, to Krewni są słodką opowieścią przepełnioną horrorem… Ale wciąż czarującą. Donoghue, która sama jest matką, doskonale wychwytuje pełne irytacji wzdychania dzieci. […] Jej opowieść nie jest jednak obliczona na śmiech czy poruszenie czułych strun. Krewni wiernie oddają czas, którego potrzeba, by zdobyć zaufanie dziecka. Historia toczy się wraz z wolnym narastaniem uczucia, a nagrodą dla czytelnika jest możliwość przeżycia chwil pełnych czułości i śmiechu, które są udziałem tej niedopasowanej pary krewnych. „The Washington Post”
Kolejna poruszająca powieść autorki bestsellerowego „Pokoju”! „Ladacznica” to osnuta legendami historia, która wydarzyła się naprawdę! Poruszająca opowieść o dziewczynie, którą los poprowadził okrutnymi ścieżkami, umieszczona w barwnym pejzażu osiemnastowiecznej Anglii. Legendarna Mary Saunders to zwyczajna młoda dziewczyna, którą pragnienie posiadania pięknych przedmiotów sprowadza na ulicę. W wieku trzynastu lat zostaje wypędzona z domu i kiedy niemal umiera na ulicach Londynu, trafia pod opiekę młodej prostytutki. Odtąd wraz z nią przemierza Londyn ubrana w wyzywające stroje i z krzykliwie umalowanymi na czerwono ustami, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Szansą na nowe życie ma być dla dziewczyny ucieczka do rodzinnego miasta jej matki i praca pokojówki. Szybko jednak okazuje się, że Mary Saunders nie jest w stanie uciec od swojej przeszłości i od swego okrutnego przeznaczenia… Fascynująca bohaterka, którą pokochasz i znienawidzisz. Wstrząsająca historia, której nigdy nie zapomnisz!
Autorka bestsellerowego "Pokoju", którego ekranizacja została nominowana do Oscara powraca! Muzyka żab to thriller o filmowej wręcz fabule, pełen ballad i ludowych piosenek, który przenosi czytelnika na drugi koniec świata... Lato 1876 roku. San Francisco nawiedza fala upałów i epidemia ospy. Wiele dzielnic zostaje objętych kwarantanną. Jenny Bonnet zostaje zastrzelona przez okno sypialni w pensjonacie Eight Mile House, podczas gdy jej przyjaciółka Blanche Beunon, stoi, zupełnie bezradna, obok. Blanche, która ledwo uszła z życiem, to młoda francuska tancerka burleskowa, trudniąca się również prostytucją. Do Kalifornii przyjechała ze swoim kochankiem i jego najlepszym przyjacielem. Wszyscy troje prowadzą wspólne życie, jednak gdy na ich drodze pojawiła się Jenny, ekscentryczna dziewczyna, która nosi spodnie i jeździ na bicyklu, ich relacje zostają zaburzone. Muzyka żab zabiera nas w podróż po świecie pełnym zdesperowanych nędzarzy, zazdrosnych mężczyzn i skrzywdzonych dzieci . Blanche zakwestionuje swoje dotychczasowe wybory i zaryzykuje wszystko, co ma, by walczyć o sprawiedliwość w imieniu swojej zmarłej przyjaciółki – jeśli oczywiście wcześniej nie dopadnie jej morderca. W ten sposób chce odwdzięczyć się Jenny, która wyrwała ją z ram życia burleskowej tancerki i luksusowej prostytutki. „Podobnie jak w świetnym Pokoju, choć jednocześnie zupełnie inaczej, Donoghue osią swojej powieści czyni dziwaczną zbrodnię, główną bohaterką – wyjątkową kobietę, a prowadzona przez nią narracja może się równać z wyczynami cyrkowych akrobatów. Śledzone okiem literackiej kamery bohaterki tej panoramicznej, tętniącej życiem prozy stanowią największe jak dotąd osiągnięcie autorki”. – Darian Strauss, autor Half a Life
PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA TWÓRCÓW FILMU „POKÓJ”. „Ta książka to coś więcej niż tylko wyobrażenie traumy potwornie skrzywdzonych ludzi”. Zwierciadło „To niezwykle zapadająca w pamięć lektura, którą można odczytywać na wielu płaszczyznach – psychologicznej, socjologicznej i politycznej. To zupełnie wyjątkowy sposób pisania o miłości, dający nowe spojrzenia na świat, w którym żyjemy”. The New York Times „Powieść napisana trzeźwym, przekonującym stylem jest mądra, a chwilami, o zgrozo, nawet zabawna”. Gazeta Wyborcza, Duży Format Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo… Porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna. To powieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości. Powieść nominowana mi. in. do Nagrody Bookera i Orange Prize for Fiction!
„Ladacznica” to nadzwyczajna powieść o Mary Saunders, młodej córce biednej szwaczki, umieszczona w barwnym pejzażu Londynu i Monmouth XVIII-wiecznej Anglii. Mary łaknie pięknych ubrań i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy łakną jedzenia i ciepła. To głód, który sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku trzynastu lat. ,BR> Mary zostaje wypędzona z domu przez swoją rozszalałą matkę gdy zachodzi w ciążę i niemal umiera na ulicach Londynu. Jej wybawicielką okazuje się Doll – prostytutka. Mary swobodnie przemierza Londyn wraz z Doll, ubrana w wyzywające, krzykliwe stroje i z krzykliwie umalowanymi na czerwono ustami, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Stając w obliczu długów i gróźb, ucieka do Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki, gdzie próbuje rozpocząć nowe życie jako pokojówka w domu pani Jones. Mary wkrótce odkrywa, że nie jest w stanie uciec od swojej przeszłości i od tego jak wiele są w stanie zapłacić jej ludzie za spełnianie zachcianek, które nie przystoją ich pozycji w społeczeństwie…„Ladacznica” to nadzwyczajna powieść o Mary Saunders, młodej córce biednej szwaczki, umieszczona w barwnym pejzażu Londynu i Monmouth XVIII-wiecznej Anglii. Mary łaknie pięknych ubrań i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy łakną jedzenia i ciepła. To głód, który sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku trzynastu lat. ,BR> Mary zostaje wypędzona z domu przez swoją rozszalałą matkę gdy zachodzi w ciążę i niemal umiera na ulicach Londynu. Jej wybawicielką okazuje się Doll – prostytutka. Mary swobodnie przemierza Londyn wraz z Doll, ubrana w wyzywające, krzykliwe stroje i z krzykliwie umalowanymi na czerwono ustami, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Stając w obliczu długów i gróźb, ucieka do Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki, gdzie próbuje rozpocząć nowe życie jako pokojówka w domu pani Jones. Mary wkrótce odkrywa, że nie jest w stanie uciec od swojej przeszłości i od tego jak wiele są w stanie zapłacić jej ludzie za spełnianie zachcianek, które nie przystoją ich pozycji w społeczeństwie…
Tajemnica, która nosi znamiona cudu, czy próba morderstwa? W 1850 roku mieszkańców małej wioski w Irlandii zadziwia osobliwy post Anny O’Donnell, który rozpoczyna się jako dobrowolne i żarliwe wyznanie wiary. Po kilku tygodniach spożywania wyłącznie tego, co O’Donnell określa jako „mannę z nieba“, zainteresowanie historią „cudu“ sięga zenitu. Do skromnej chaty rodziny O’Donnellów ustawiają się kolejki głodnych duchowych przeżyć turystów, a zagraniczna gazeta przysyła dziennikarza, który ma opisać tę niebywałą sensację. Lib, angielska pielęgniarka i uczennica Florence Nightingale, przez dwa tygodnie ma obserwować sytuację i ocenić, czy Anna jest oszustką. Gdy stan głodującej się pogarsza, do obowiązków Lib, poza opieką nad dzieckiem, dochodzi ustalenie, dlaczego dziewczynka może być ofiarą rozciągniętego w czasie morderstwa. „Proza Donoghue zawiera elementy liryczne, ale pisarka chce przede wszystkim opowiadać, opowiadać i jeszcze raz opowiadać i niech Bóg ją za to błogosławi. Cud to doskonała, oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść historyczna, od której nie można się oderwać. Donoghue ukazuje, jaką szkodę może wyrządzić religijność granicząca z zabobonnością. Przewrotnie, powaga tematu dodaje narracji lekkości“. Stephen King
W 1850 roku mieszkańców małej wioski w Irlandii zadziwia osobliwy post Anny O’Donnell, który rozpoczyna się jako dobrowolne i żarliwe wyznanie wiary. Po kilku tygodniach spożywania wyłącznie tego, co O’Donnell określa jako „mannę z nieba”, zainteresowanie historią „cudu” sięga zenitu. Do skromnej chaty rodziny O’Donnellów ustawiają się kolejki głodnych duchowych przeżyć turystów, a zagraniczna gazeta przysyła dziennikarza, który ma opisać tę niebywałą sensację. Lib, angielska pielęgniarka i uczennica Florence Nightingale, przez dwa tygodnie ma obserwować sytuację i ocenić, czy Anna jest oszustką. Gdy stan głodującej się pogarsza, do obowiązków Lib, poza opieką nad dzieckiem, dochodzi ustalenie, dlaczego dziewczynka może być ofiarą rozciągniętego w czasie morderstwa. „Proza Donoghue zawiera elementy liryczne, ale pisarka chce przede wszystkim opowiadać, opowiadać i jeszcze raz opowiadać i niech Bóg ją za to błogosławi. Cud to doskonała, oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść historyczna, od której nie można się oderwać. Donoghue ukazuje, jaką szkodę może wyrządzić religijność granicząca z zabobonnością. Przewrotnie, powaga tematu dodaje narracji lekkości”. Stephen King