Menu

Gruszczyński Jerzy

W tomiku opisano genezę, proces projektowania, budowę, produkcję i użycie czołgów pierwszych wersji T-72 i T-72A w Związku Radzieckim. Jest to najpopularniejszy współczesny czołg świata. Ta publikacja zawiera jego historię do momentu powstania drugiej generacji tych czołgów ? T-72B i późniejszych (będą one opisane w kolejnych książkach). Ta część nie obejmuje eksportu tych czołgów, odmian eksportowych i produkcji seryjnej, co będzie tematem oddzielnego, kolejnego już opracowania.
Kiedy zaczęła się wojna w Ukrainie? Tak naprawdę 26 lutego 2014 roku, w momencie kiedy rosyjskie wojska wylądowały na lotnisku Belbek na Krymie. Chociaż nie wiadomo, czy nie byli to członkowie organizacji CzWK „Wagner”. Później obok słynnych „zielonych ludzików” pojawiły się oddziały regularnego wojska. 24 lutego 2022 roku rozpoczął się kolejny etap konfliktu, który trwa już prawie dwa lata. Zmagania są prowadzone na ziemi, na morzu i w powietrzu. Ta książka to pierwsza próba kompleksowej oceny doświadczeń wojennych płynących z wojny w Ukrainie. Autorzy pisali ją na gorąco, na bazie dostępnych danych, przy minimum czasu niezbędnego na ich dokładne przeanalizowanie. Mają nadzieję, że wywołają merytoryczną dyskusję, która przyniesie zmiany zarówno w doktrynie, jak i rozwoju wielkościowym i jakościowym Wojska Polskiego.
W tomiku przedstawiono historię powstania, opis konstrukcji, przeprowadzone modernizacje i użycie bojowe amerykańskiego pokładowego samolotu myśliwskiego Grumman F-14 Tomcat. Był to samolot specjalnie zaprojektowany dla dywizjonów lotnictwa pokładowego pełniących służbę na lotniskowcach marynarki wojennej USA. F-14 Tomcat jest uznawany za pierwszy amerykański samolot bojowy IV generacji wprowadzony do służby liniowej. Był to typowy myśliwiec przechwytujący i przewagi powietrznej, bez zaawansowanych systemów do zwalczania obiektów naziemnych i nawodnych. Zaprojektowano go i początkowo przeznaczono do niszczenia sowieckich przeciwokrętowych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, których zadaniem było niszczenie lotniskowców US Navy. W latach 1970-1992 wyprodukowano 712 samolotów F-14, w tym 80 na eksport do Iranu. Ostatnią maszynę tego typu wycofano z eksploatacji w lotnictwie US Navy w 2006, natomiast w Islamskiej Republice Iranu samoloty F-14 pełnią słuzbę w lotnictwie wojskowym do dzisiaj. Tekst jest zilustrowany 44 zdjęciami, 4 rys., 1 tabelą oraz 6 barwnymi przykladami kamuflażu.
W tomiku przedstawiono historię powstania, opis konstrukcji, wersje i użycie bojowe amerykańskiego samolotu wielozadaniowego Lockheed Martin F-35 Lightning II. F-35 to dziś najlepszy i najnowocześniejszy samolot myśliwski świata. Jest on także uznawany za najskuteczniejszą maszynę uderzeniową i mającą największe szanse na przetrwanie we wrogim środowisku. Jednym z ważnych założeń programu F-35 była redukcja kosztów, osiągnięto to projektując samolot spełniający (w trzech dedykowanych odmianach) wymagania wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a tym samym zastępujący wiele dotychczas używanych typów. Myśliwiec posiada wysoko wyspecjalizowane czujniki, które zbierają dane i prezentują je pilotowi w sposób syntetyczny i łatwy do zrozumienia. Poprawia to znacznie świadomość sytuacyjną pilota i skraca proces decyzyjny, pozwalając mu w maksymalnym stopniu skupić się na wykonaniu zadania bojowego. Dzięki czemu użyteczność w walce F-35 jest znacznie większa niż starszych maszyn.