Menu

Grzegorz Gajek

Grzegorz Gajek urodził się w 1987 roku w Warszawie. Jest polskim autorem powieści fantasy, horrorów i science fiction. Ukończył kulturoznawstwo, a zawodowo spełnia się jako tłumacz, redaktor i dziennikarz. Jest absolwentem Instytutu Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales.

Grzegorz Gajek- książki trzymające w napięciu

W 2004 roku ukazało się pierwsze opowiadanie Grzegorza Gajka w magazynie „Esencja”. W 2007 roku natomiast zostało opublikowane opowiadanie „Serce słońca”. Jako autor powieści Gajek zadebiutował tytułem „Szaleństwo przychodzi nocą”. Poza kilkoma książkami pisarz ten stworzył również mnóstwo opowiadań z gatunku fantasy, które są regularnie publikowane w magazynach związanych z tą tematyką.

Grzegorz Gajek – nominacje

Powieść Grzegorza Gajka pod nazwą „Malowidło” była nominowana do tytułu książki portalu LubimyCzytać w 2016 roku w kategorii groza. Natomiast 2018 rok przyniósł temu autorowi nominacje do Reflektora Nowej Fantastyki za nowele o Peterkinie i Brokku i powieść "Powrót królów”.
Pewnego dnia mężczyźni zmienią się w słowiki.Będziemy jeszcze miały nasz kraj kobiet. Tetka, Kazia i Lubosza. Trzy dziewczynki, które widziały, jak świat urządzony przez mężczyzn obchodzi się z kruchymi, niepokornymi, odmiennymi – i poprzysięgły sobie, że nie będą takie jak ich matki. Gdy dorastają, biorą więc los we własne ręce. Tymi rękami – kapłanki, zielarki i wieszczki – budują nowy kraj w odosobnionej, zielonej dolinie, z dala od wojen i spraw wielkiego świata. Wkrótce okaże się jednak, że aby budować, trzeba czasem coś poświęcić. Że trzeba iść na ustępstwa. Że można stracić coś, czego nigdy nie chciało się tracić.Prawdziwy raj zawsze ma w sobie coś gorzkiego, okupionego wysiłkiem, przemijającego. Oto opowieść, która zapewnia wytchnienie i schronienie, lecz nie udaje, że możliwe jest na dobre odgrodzić się od świata. Daje za to nadzieję, że świat ten można zmieniać, budując w nim wymarzony dom.Wbrew wszystkiemu. ***Nie czytałam piękniejszej i prawdziwszej książki o kobietach, którą napisał mężczyzna.Magdalena Świerczek-Gryboś, pisarka i badaczka fantastyki Kraj Kobiet czeka na Was. Znajdziecie w nim słowiańskość, siostrzeństwo i starych bogów. Jednak nie dajcie się zwieść, to nie jest utopia. Wejdźcie do środka przez Smoczą Bramę, przed Wami najlepsza książka Grzegorza Gajka, jaką czytałam.Wiktoria Korzeniewska, SlavicBook.pl To hołd dla naszych przodkiń, którego historia niesprawiedliwie im odmówiła, i dla ich historii, która została siłą wtopiona w tło mę­skich wyczynów. A do tego powieść, do której będziecie chcieli wrócić już po przewróceniu ostatniej strony!Kinga Kolenda, @Po.czytane Z dreszczami ekscytacji poznawałem tę historię wraz z głębokim przesłaniem, jakie za sobą niesie. Opisy ukazane są w sposób przepiękny, zachwycający. Kraj Kobiet jest powieścią rewolucyjną, urzekającą i głęboko wierzę, że wkroczy do grona literatury ponadczasowej.Tomasz Kwaśniak, @book_trophy BIOGRAMGrzegorz GajekŻycie według Grega Gajka zaczyna się latem 1987 r. I jest proste. Co warto? Warto czasem wypalić fajkę na balkonie, warto napić się wina z przyjaciółmi, warto poopowiadać głupoty przy ognisku, warto wleźć na jakąś górę i zgubić się w lesie, i pętać po uliczkach w obcym mieście. Warto też mieć książki. Czytać je, pisać, tłumaczyć. Tym właśnie Greg zajmuje się od 10 lat. Pisze horrory (Szaleństwo przychodzi nocą, Malowidło, Ziemia nieświęta) i powieści słowiańskie (Biała wieża, Miecz Lelka). Tłumaczy m.in. reportaże i opowiadania dla Nowej Fantastyki. Czyta wszystko, co mu wpadnie w ręce. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się Piast, rok później Bolko, a w 2023 Tofa. Księżniczka Słowian, która skradła serca tysięcy czytelników, rok później zaś Tove. Królowa Duńczyków, jej kontynuacja. Media:www.facebook.com/GajekAutorwww.twitter.com/GajekGregwww.instagram.com/gajek.gregwww.gajekgreg.wordpress.com
Na słowiańskich ziemiach rozbrzmiewa szczęk broni i chrzęst końskich kopyt. Starzy bogowie powoli odchodzą w niepamięć, ale jeszcze walczą. Na Połabiu plemiona Wieletów wzniecają powstanie, aby wyrwać się spod wpływu Cesarstwa, podczas gdy panowie Rzeszy szarpią się ze sobą o wpływy. A pośród całej tej zawieruchy pewien chłopiec wraca do domu z dalekiej Północy, aby się ożenić i zostać kniaziem, aby się nauczyć, co to miłość i okrucieństwo, co to polityka i wojna. Jego imię brzmi Bolko Mieszkowic. Potomni nazwą go Chrobrym... *** Wciąga w meandry historii, czyniąc ją nie mniej fantastyczną niż najlepsze fantasy. Daniel Muniowski Strefa Czytacza Świat pełny barwnych historycznych szczegółów, nieoczywistych postaci i wydarzeń, których nie opisano w kronikach. Michał Cetnarowski BIOGRAM Życie dla Grega Gajka zaczyna się latem 1987 roku. I jest proste. Co warto? Warto czasem wypalić fajkę na balkonie, warto napić się wina z przyjaciółmi, warto poopowiadać głupoty przy ognisku, warto wleźć na jakąś górę i zgubić się w lesie, i pętać po uliczkach w obcym mieście. Warto też mieć książki. Czytać je, pisać, tłumaczyć. Tym właśnie Greg zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Pisze horrory (Szaleństwo przychodzi nocą, Malowidło, Ziemia nieświęta) i powieści słowiańskie (Biała wieża, Miecz Lelka). Tłumaczy m.in. reportaże i opowiadania dla „Nowej Fantastyki”. Czyta wszystko, co mu wpadnie w ręce. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN wyszła powieść Piast, która zawładnęła sercami miłośników książki historycznej.
Mija blisko piętnaście lat, odkąd opuściłaś kraj przodków, Tofa, i poszłaś między obcych, między Duńczyków, aby zostać żoną ich konunga Haralda. Jesteś jeszcze Słowianką? Czy stałaś się już Dunką? Czcisz jeszcze starych bogów? Czy znalazłaś sobie nowych? Jak wychowujesz swego syna? Czy będzie słaby, czy odważy się odebrać koronę ojcu? Jesteś bardziej jego matką czy królową? Powiedz, Tofa… A może Tove? Powiedz… ciągle czekasz na swojego Bociana? Tove. Królowa Duńczyków to drugi i ostatni tom opowieści o słowiańskiej dziewczynie, która stała się królową wikingów. I nie pozwoliła, by jej imię przepadło w meandrach historii. Zanurzcie się w epicką opowieść o miłości, odwadze i tożsamości. Gotowi na podróż przez czas i kulturę? To jest historia, której nie możecie przegapić! *** Coraz mniej słowiańska Tofa, a coraz bardziej duńska Tove. Grzegorz Gajek brawurowo splata ze sobą wątki nadprzyrodzone usnute na kanwie prawdziwej historii i słowiańskich wierzeń. Powieść wzbogacają motywy polityczne, sceny walk, pomniejsze romanse i wielka miłość. Polecam! Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka Wielka polityka wczesnośredniowiecznej Europy przyciąga swoją dynamiką i zmiennością. A w tym wszystkim Tove, silna kobieta, która staje ramię w ramię z mężczyznami. Michał Oziębły BIOGRAM Życie według Grega Gajka zaczyna się latem 1987 roku. I jest proste. Co warto? Warto czasem wypalić fajkę na balkonie, warto napić się wina z przyjaciółmi wieczorem, warto poopowiadać głupoty przy ognisku, warto wleźć na jakąś górę i zgubić się w lesie, i pętać po uliczkach w obcym mieście. Warto też mieć książki. Czytać je, pisać, tłumaczyć. Tym właśnie Greg zajmuje się od dziesięciu lat. Pisze horrory (Szaleństwo przychodzi nocą, Ciemna strona księżyca, Ziemia nieświęta) i powieści słowiańskie (Biała wieża, Miecz Lelka). Tłumaczy beletrystykę, reportaże i opowiadania. Czyta wszystko, co mu wpadnie w ręce. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się Piast, rok później Bolko, a w 2023 Tofa. Księżniczka Słowian, która skradła serca tysięcy czytelników.
„Tofa. Księżniczka Słowian” książka Grzegorza Gajka Mówili jej, że historię pisze się krwią i ostrzami mieczy. Mówili jej, że Perun, Odyn i Biały Chrystus sądzą czyny mężczyzn, aby zadecydować, kto zasługuje na wiekuistą pamięć. Mówili jej, że Dola słowiańskiej dziewczyny, słowiańskiej księżniczki, to wyjść za wielkiego kniazia albo konunga, urodzić mu synów i odejść w zapomnienie. Tofa jednak nigdy nie troszczyła się o to, co mówią inni. A jeśli żyć po swojemu miało znaczyć wystąpić przeciw Doli, zaklęciom zawistnych i wszystkim czartom, jeśli miało znaczyć, że mężczyźni poruszą dla niej z dawna uśpione moce i napoją zapomnianych bogów krwią… niech będzie. Ale Dola to bóstwo starsze i mędrsze od innych. Dlatego postawiła na drodze Tofy… Bociana. Tofa. Księżniczka Słowian to pierwszy z dwóch tomów opowieści o słowiańskiej dziewczynie, która stała się królową wikingów. I nie pozwoliła, by jej imię przepadło w meandrach historii.
CZYTASZ WCIĄGAJĄCĄ POWIEŚĆ W ORYGINALE I UCZYSZ SIĘ ANGIELSKIEGO Tym razem genialny detektyw mierzy się z zagadką tajemniczych morderstw, których ofiarą padają spadkobiercy rodu Baskerville'ów. Według miejscowej legendy okrutny los, który spotyka rodzinę, to owoc ciążącej na nich od pokoleń przerażającej klątwy. A teraz najsłynniejszy detektyw Sherlock Holmes i jego wierny asystent Doktor Watson mogą ci pomóc w nauce języka. Czytając Psa Baskerville’ów po angielsku, w naturalny sposób przyswoisz słownictwo i zwroty na poziomie średnio zaawansowanym (B1-B2). W naszej adaptacji poznasz nie tylko legendę o przerażającej bestii, która nawiedza mroczne wrzosowiska, ale potrenujesz także czytanie ze zrozumieniem. Przygotowaliśmy również dla ciebie: - przydatne tłumaczenia na marginesach – sprawdzasz znaczenie słów, nie odrywając się od książki, - ponad 60 urozmaiconych ćwiczeń – utrwalasz nowo poznane słowa i konstrukcje gramatyczne. Zamów już dziś i przekonaj się, że to działa.
Na słowiańskich ziemiach rozbrzmiewa szczęk broni i chrzęst końskich kopyt. Starzy bogowie powoli odchodzą w niepamięć, ale jeszcze walczą. Na Połabiu plemiona Wieletów wzniecają powstanie, aby wyrwać się spod wpływu Cesarstwa, podczas gdy panowie Rzeszy szarpią się ze sobą o wpływy. A pośród całej tej zawieruchy pewien chłopiec wraca do domu z dalekiej Północy, aby się ożenić i zostać kniaziem, aby się nauczyć, co to miłość i okrucieństwo, co to polityka i wojna. Jego imię brzmi Bolko Mieszkowic. Potomni nazwą go Chrobrym... *** Wciąga w meandry historii, czyniąc ją nie mniej fantastyczną niż najlepsze fantasy. Daniel Muniowski Strefa Czytacza Świat pełny barwnych historycznych szczegółów, nieoczywistych postaci i wydarzeń, których nie opisano w kronikach. Michał Cetnarowski BIOGRAM Życie dla Grega Gajka zaczyna się latem 1987 roku. I jest proste. Co warto? Warto czasem wypalić fajkę na balkonie, warto napić się wina z przyjaciółmi, warto poopowiadać głupoty przy ognisku, warto wleźć na jakąś górę i zgubić się w lesie, i pętać po uliczkach w obcym mieście. Warto też mieć książki. Czytać je, pisać, tłumaczyć. Tym właśnie Greg zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Pisze horrory (Szaleństwo przychodzi nocą, Malowidło, Ziemia nieświęta) i powieści słowiańskie (Biała wieża, Miecz Lelka). Tłumaczy m.in. reportaże i opowiadania dla „Nowej Fantastyki”. Czyta wszystko, co mu wpadnie w ręce. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN wyszła powieść Piast, która zawładnęła sercami miłośników książki historycznej.
Epicka opowieść o człowieku, którego śladem kroczyli bogowie Wkrocz do zamglonej słowiańskiej puszczy, pełnej złowrogiego pohukiwania sów, błyszczących oczu saren, przesądów i starych wierzeń. Zasłuchaj się w pradawnej opowieści o rywalizacji między dwoma przyrodnimi braćmi, o dorastaniu i miłości, o mocy imion i plemiennych bojach Słowian znad Warty i Odry. Swojska i osobliwa historia o naszych korzeniach. Opowieść o Piaście. W dawnych wiekach słowiańscy bajarze przekazywali opowieści o bogach i chrobrych witeziach młodszemu pokoleniu z nadzieją, że baśń przetrwa w umysłach i sercach ludu. Nie ma chyba większej radości dla starego gawędziarza niż wtedy, gdy widzi, że wyrósł godny następca, który z powodzeniem podjął jego trud. Witold Jabłoński, autor Darów bogów i Popiela oraz cyklu Słowiańska Apokalipsa Gajek znowu uruchamia literacki wehikuł czasu i proponuje wycieczkę w swoją wersję historii. Czy coś podobnego mogło się zdarzyć naprawdę? Tego nie wie nikt – i również dlatego podróż z Piastem wydaje się taka frapująca. Michał Cetnarowski
Przygodowe fantasy, ujawniające bogactwo słowiańskiej mitologii. Kiedy na Stary Las spada przeklęta mgła, pod wpływem której umierają rośliny, a zwierzęta zaczynają chorować, strażnicy kniei – leszy – obwiniają o to przybywających coraz liczniej ze wschodu ludzi. Jeden tylko Lelek, młody samotnik żyjący z dala od siedziby swojego plemienia, wierzy, że przyczyna kłopotów leży gdzie indziej, gdyż nadejście mgły poprzedził upadek siedmiu gwiazd. Młodzieniec postanawia je odnaleźć i zbadać. W trakcie poszukiwań Lelek trafia do wielu fantastycznych miejsc: do Matecznika, gdzie mieszkają Władcy (jeleń, wilk, tur, żubrzyca i żbik), na Pojezierze, gdzie trwa wojna między dwoma rywalizującymi rodami karłów, do pojawiającej się tylko raz w roku Białej Przystani, a wreszcie do tajemniczej Białej Wieży, która według podań stanowi serce Starego Lasu i łączy ziemię z niebem i światem podziemnym. Poznaje też nowych przyjaciół: nieustraszonego – choć maleńkiego – skrzata Fafkela, zadziornego młodego woja imieniem Mojmir oraz zielarkę i czarodziejkę zwaną Modraszką. Młodzi podróżnicy z czasem dowiadują się, że poza nimi upadłych gwiazd poszukują także dwie prastare, toczące odwieczny bój istoty znane tylko jako Pieśniarz i Wędrowiec. Pieśniarz przez długi czas obserwuje grupkę przyjaciół z daleka, ale w końcu dołącza do niej jako przewodnik, wyjaśniając, że zebranie wszystkich gwiazd pozwoli mu odpędzić mgłę i przywrócić równowagę w lesie. Nie zdradza jednak, że będzie się to również wiązało z przebudzeniem uwięzionego w Białej Wieży żmija – potwora, którego jedyny cel stanowi zniszczenie rodzaju ludzkiego. Gdy prawda wychodzi na jaw, Lelek i jego towarzysze postanawiają połączyć siły z Wędrowcem, aby przywrócić gwiazdy na nieboskłon. Zadanie jest ryzykowne, ponieważ jedyna droga do nieba prowadzi nad więzieniem istoty, której uwolnieniu pragną zapobiec. W ostatecznym starciu górą jest Pieśniarz. Żmij zostaje uwolniony, a młodym podróżnikom nie zostaje nic innego, jak zacząć się szykować do wojny.
Sławę achajskich królów śpiewaj, bogini, którzy zburzyli spiżowe mury Troi i nieprzebrane narody przywiedli do zguby. Śpiewaj im pieśń żałobną, bo oto na nich teraz przychodzi zagłada. Złoty wiek mykeńskiego imperium chyli się ku końcowi. Bohaterowie spod Troi albo dawno nie żyją, albo stali się gnuśni i zapijaczeni. W całej Helladzie panuje głód, wieloletnia susza wyniszcza plony, niewolnicy podnoszą głowy spod jarzma. Tymczasem w górach północy rośnie nowa potęga. Temenos, Kresfontes i Arystodem, spadkobiercy Heraklesa, jednoczą plemiona Dorów, aby powieść je przeciwko bogatym miastom Peloponezu. W obliczu niebezpieczeństwa Odyseusz bierze na siebie zadanie zjednoczenia Achajów, jednak jego legendarna przebiegłość może nie wystarczyć. Bogowie postanowili powiązać losy ginącego świata z dziećmi Agamemnona: Orestesem i Ifigenią. Pod bezlitosnym okiem Boga Słońca zaczyna się gra, w której pionkami są żal, namiętność i szał. Ale to nie gra o tron. Stawka jest o wiele wyższa. "Bóg Morze stworzył Achajów, żeby wojowali. Greg Gajek napisał »Powrót królów«, żeby przypomnieć o ich chwale. Znani i mniej znani bohaterowie Homera wracają, żeby po dekadzie od zakończenia wojny trojańskiej upomnieć się o swoją spuściznę: zemstę, królestwo lub nieśmiertelną sławę. Gajek bez kompleksów wkracza w dziedzinę powieści historycznej, z rozmachem kreśląc antyczny fresk, ożywiając jakże barwnych bohaterów i epokę, jej smaki, kształty i barwy. Debiut bardziej niż udany". Michał Cetnarowski, redaktor prozy polskiej w Nowej Fantastyce "Greg Gajek zabiera nas w fascynującą podróż do Hellady czasów mitycznych, opisanej finezyjnym, przebogatym stylem, z rozmachem porównywalnym do »Troi« Davida Gemmella. Oprócz zapierającej dech panoramy dziejów i obyczajów, mamy też galerię pełnokrwistych i na pewno nie posągowych postaci, których sukcesy i porażki prawdziwie wzruszają. Zwłaszcza Orestes i jego wierny druh kochają na zabój i zabijają z miłości, my zaś śledzimy ich poczynania z dreszczem podziwu, zazdrości, ale także i lęku". Witold Jabłoński, autor powieści "Słowo i miecz"