Menu

Hans Christian Andersen

Urodzony 2 kwietnia 1805 roku w Odense, popularny duński pisarz i poeta, którego centrum zainteresowania stanowiła baśń. Pierwszy ich zbiór „Baśnie opowiedziane dla dzieci”, wydał w Danii w roku 1835, a kolejne tomy ukazały się na przełomie lat 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872. Jakkolwiek jego baśnie zaczęły się sprzedawać do poziomu godziwego wynagrodzenia dla ich twórcy dopiero po dziesięciu latach od debiutu. 2 kwietnia jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ponieważ to 2 kwietnia urodził się Andersen. Do jego najbardziej znanych baśni można zaliczyć choćby "Dziewczynkę z zapałkami", "Brzydkie kaczątko", "Małą Syrenkę" czy "Nowe szaty cesarza". Pisarz zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed koło Kopenhagi.
Klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena, która zapada w pamięć na całe życie, została opracowana w uproszczonej wersji dla najmłodszych czytelników i pięknie zilustrowana. Format i oprawa graficzna zachęcą kilkulatka do oglądania książeczki i odkrycia jej treści.
Baśń Hansa Christiana Andersena Dziecię elfów znana także polskim czytelnikom pod tytułem Calineczka, należy do ścisłego kanonu literatury dziecięcej. Baśń opowiada o pełnej przygód epopei dziewczynki malutkiej jak pszczółka, która od porwania z domu rodzinnego przez ropuchę, poprzez tułaczkę po świecie, schwytanie przez chrabąszcza, wyswatanie z kretem, lot na jaskółce, trafi a wreszcie do świata elfów, w którym spotyka miłość i do którego okazuje się przynależeć.Dziecię elfów jest lekturą w klasie II szkoły podstawowej.
Nastrojowymi, mądrymi, napisanymi pięknym językiem baśniami Hansa Christiana Andersena zachwycają się kolejne pokolenia dzieci, a ich rodzice odkrywają w nich coraz to nowe ukryte sensy. Warto więc sięgnąć obszerny, wzbogacony pięknymi ilustracjami zbiór.
Baśnie zebrane w tej książce należą do kanonu bajek Hansa Christiana Andersena. Została ona przygotowana z myślą o rodzicach, którzy pragną przeczytać swoim dzieciom pełne wersje baśni przerabianych w szkole. Wybór zawiera najwartościowsze utwory duńskiego pisarza – w tym wszystkie baśnie znajdujące się w najnowszej podstawie programowej MEN, do której odwołują się podręczniki szkolne. Baśnie zostały przełożone i opracowane w taki sposób, aby polskie teksty zachowały literacką wrażliwość oryginału, a zarazem brzmiały współcześnie i były w pełni zrozumiałe dla dzieci. Dodajmy, że przy tym wyjątkowym wydaniu książka została opatrzona wartościowymi ilustracjami, spełniającymi oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców. Słowo o autorze: Hans Christian Andersen (1805–1875) to jeden z największych bajkopisarzy w dziejach literatury, autor sztuk teatralnych i miłośnik teatru; wychowany w ubogich warunkach, miał niezwykle kochających i dobrych rodziców, szczególnie wspaniałą, pełną ciepła miał więź z ojcem, który czytał i opowiadał mu bajki. Niezwykle nieśmiały i wyśmiewany przez rówieśników chłopiec odnalazł swój świat w baśniach, których stał się prawdziwym cesarzem.
Wybór 15 baśni H.Ch. Andersena, ilustrowanych rysunkami Jana Marcina Szancera, wzruszających czy nawet głęboko poruszających, jak też wesołych, krotochwilnych. Spis baśni: Calineczka, Syrena, Dzielny ołowiany żołnierz, Dzikie łabędzie, Słowik, Brzydkie kaczątko, Krzesiwo, Latający kufer, Księżniczka na ziarnku grochu, Stara uliczna latarnia, Nowe szaty cesarza, Świniopas, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Choinka.
Klasyka młodego czytelnika to seria ponadczasowych, znanych i lubianych utworów dla dzieci wzbogacona kolorowymi ilustracjami. Niniejsza książka przeniesie Cię w przepiękny świat baśni. Poznasz historię brzydkiego kaczątka i ubogiej dziewczynki sprzedającej zapałki. Zagościsz na cesarskim dworze i zajrzysz do garderoby władcy, dowiesz się również, jak wielką moc może mieć pieśń małego, szarego ptaszka. Wraz z małą syrenką zwiedzisz morskie głębiny, a wspólnie z Calineczką odkryjesz tajemnice podziemnych korytarzy. Kolorowy świat baśni stoi przed Tobą otworem... Wystarczy, że zajrzysz do środka i zaczniesz czytać...
Wybór najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena ilustrowanych przez Jana Marcina Szancera. Książka zawiera następujące baśnie: Dzieje roku, Calineczka, Syrena, Dzielny ołowiany żołnierz, Pasterka i kominiarczyk, Stokrotka, Dzikie łabędzie, Słowik, Brzydkie kaczątko, Krzesiwo, Latający kufer, Imbryk, Igła do cerowania, Księżniczka na ziarnku grochu, Len, Stara uliczna latarnia, Nowe szaty cesarza, Świniopas, Ogrodnik i jego chlebodawcy, Najpiękniejsza róża świata, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Choinka.
Świeże tłumaczenie jest godne uwagi z kilku względów. Nieścisłości i nieporozumienia przez ponad 150 lat narastały wokół tłumaczeń z języków trzecich, przeróbek i skrótów. Spowodowały one, iż recepcja twórczości Andersena została mocno zawężona. Przekład z oryginału przywraca właściwy Andersenowi naturalny dialog i narrację charakterystyczną dla prostego języka mówionego – w jego czasach rewolucyjnych w literaturze. On sam tak pisał o baśniach: „W stylu miało być słychać, że ktoś baśń opowiada, dlatego język musiał się zbliżać do opowieści ustnej”. Niestety, jako że konwencja literacka domagała się podniosłości, za każdym razem język baśni był upiększany. To, co według tłumaczy nie pasowało do wyobrażeń – zmieniano, przez co utwory niosły często przesłanie odwrotne do zamierzonego. Dodatkowo, błędy językowe wynikające z niedostatecznej znajomości języka i realiów kulturowych pozbawiły przekład dramaturgii, ironii i finezyjnego humoru – atrakcyjnego dla dorosłego czytelnika, który miał być odbiorcą baśni na równi z dzieckiem. Na szczęście przekład z oryginału daje okazję do poznania innego oblicza Andersena – humorysty i kpiarza, który twierdził, że to właśnie humor nadaje jego baśniom smak. Autorce nowego przekładu, dyrektorce Duńskiego Instytutu Kultury, absolwentce filologii duńskiej i znawczyni duńskiej kultury, udało się zachować zarówno pierwotny wydźwięk baśni, jak i uniknąć błędów poprzedników. Nowe wydanie „Baśni” zostało zilustrowane pięknymi akwarelami znakomitego duńskiego grafika, Flemminga B. Jeppesena.
Wyobraź sobie drzewa pokryte białym puchem, szyby przepięknie ozdobione przez mróz, lśniące sople lodu zwisające z dachów, dzieci lepiące bałwana i zjeżdżające na sankach… Zima to wspaniała pora roku. Przekonaj się, jak pięknie pisał o niej Hans Christian Andersen. Przenieś się do niezwykłej śnieżnej krainy razem z bohaterami ponadczasowych zimowych opowieści. W zbiorze baśnie: Królowa Śniegu, Bałwanek, Dziewczynka z zapałkami, Choinka.
Dziadek do orzechów to opowieść pełna niesamowitych wydarzeń. Klara i jej brat co roku otrzymują od swojego ojca chrzestnego wspaniały świąteczny podarunek. Tym razem w ręce dziewczynki trafia postać dziadka do orzechów. Od tej chwili w domu dzieci dzieją się rzeczy niezwykłe…
„Królowa Śniegu” opisuje losy dwojga dzieci – Gerdy i Kaja – które przyjaźniły się od najmłodszych lat. Aż do momentu, gdy pewnego dnia Kaj został porwany przez Królową Śniegu. Pozostawiona przez niego Gerda postanowiła go odszukać, narażając się tym samym na różne niebezpieczeństwa. Gdy w końcu po wielu trudach udaje się znaleźć przyjaciela, okazuje się,że najważniejsza jest miłość, bo potrafi przezwyciężyć najgorsze zło.
Baśń Hansa Christiana Andersena Dziecię elfów znana także polskim czytelnikom pod tytułem Calineczka, należy do ścisłego kanonu literatury dziecięcej. Baśń opowiada o pełnej przygód epopei dziewczynki malutkiej jak pszczółka, która od porwania z domu rodzinnego przez ropuchę, poprzez tułaczkę po świecie, schwytanie przez chrabąszcza, wyswatanie z kretem, lot na jaskółce, trafi a wreszcie do świata elfów, w którym spotyka miłość i do którego okazuje się przynależeć. Dziecię elfów jest lekturą w klasie II szkoły podstawowej.
Baśnie duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena należą do najpopularniejszych utworów w dziejach literatury dziecięcej. W tomiku zebrano baśnie należące do kanonu literatury światowej: Brzydkie kaczątko, Dziecię elfów, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Królowa śniegu, Mała syrenka, Księżniczka na ziarnku grochu, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty Cesarza i Słowik. Baśnie zostały opatrzone pięknymi ilustracjami. Na uwagę zasługuje przekłąd i opracowanie baśni przez Tamarę Michałowską. Teksty zachowały literacką wrażliwość Andersonowi, a równocześnie brzmią współcześnie, napisane są językiem zrozumiałym i przyjaznym dla dzisiejszego dziecka. Lektura dla klasy IV szkoły podstawowej
Baśnie Hansa Christiana Andersena to ponadczasowe opowieści, których uniwersalny morał jest aktualny także w czasach nam współczesnym. Brzydkie Kaczątko uczy, że nigdy nie można nikogo odrzucać i krytykować tylko ze względu na jego wygląd. Dziewczynka z zapałkami uwrażliwia na ludzką krzywdę i niedolę. Świniopas to historia księcia zamienionego w świniopasa i cesarzówny, dla której liczyło się tylko bogactwo i dobra materialne. Calineczka daje przykład, że dobro, miłosierdzie i wrażliwość na krzywdę innych zawsze wracają. Słowik zaś zwraca uwagę, że wolność jest wartością najcenniejszą, cenniejszą niż złoto i bogactwo. Niniejsze baśnie ukazują pewne stałe wzorce i postawy moralne, wskazują drogę właściwego życia, w którym dobro zwycięża zło, a ciężka i uczciwa praca zawsze zostaje wynagrodzona. Hans Christian Andersen (1805-1875) – urodził się 2 czerwca 1805 r. w Odense (Dania). Jego rodzina nie należała do ludzi zamożnych, ojciec był szewcem, a matka praczką. W wieku 14 lat wyjechał do Kopenhagi z zamiarem zostania aktorem lub śpiewakiem. W 1822 r. otrzymał stypendium królewskie, które umożliwiło mu naukę w szkole, a później studia. W 1835 r. ukazała się jego powieść pt. Improwizator, która zawiera wątki autobiograficzne, to historia ubogiego, lecz utalentowanego dziecka z nizin społecznych. Jednak największą sławę zyskał jako autor baśni: w 1835 r. ukazały się jego Baśnie opowiedziane dla dzieci, a w 1872 r. wydano ich uzupełnienie i kontynuację w zbiorze pt. Baśnie i opowieści. Pisarz zmarł w Kopenhadze w 1875 r. Zawiera baśnie: * Brzydkie Kaczątko * Dziewczynka z zapałkami * Księżniczka na ziarnku grochu * Nowe szaty cesarza * Pasterka i Kominiarczyk * Latający kufer * Słowik * Dzielny ołowiany żołnierzyk * Brzozowa babuleńka * Mała Syrenka * Dzikie łabędzie * Świniopas * Calineczka * Królowa Śniegu * Ole Zmruż-Oczko
Na dnie oceanów żyją piękne istoty z rybimi ogonami. To syreny, obdarzone wspaniałymi włosami i umiejętnością cudownego śpiewu. Pewnego dnia jedna z nich zakochuje się w księciu, któremu ratuje życie podczas sztormu. Od tej pory jej największym marzeniem jest zostać człowiekiem i żyć z ukochanym. Ale czy to w ogóle możliwe? Zapoznaj się z przygodami zakochanej syrenki, a poznasz odpowiedź.
Zbiór baśni najpiękniejszych baśni Andersena, z opracowaniem .
Baśnie to jedne z utworów, które każde dziecko zna i kocha. Wprost nie sposób wyobrazić sobie bez nich dzieciństwa. Przez wiele pokoleń bawią, uczą i pokazują uniwersalne prawdy o świecie, człowieku i walce dobra ze złem. Na kartach niniejszej książki zaprezentowany został niezwykle barwny, pełen przygód świat baśni autorstwa duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena. Można tu znaleźć najpopularniejsze utwory, znane i kochane przez dzieci na całym świecie - Brzydkie kaczątko, Królowa Śniegu, Nowe szaty cesarza czy Księżniczka na ziarnku grochu. Przepiękne, klasyczne, kolorowe ilustracje uprzyjemnią czas spędzony z książką. Elegancka, twarda oprawa sprawia, że Baśnie będą zdobić dziecięcą kolekcję książek przez długie lata. Zapraszamy do lektury!
Baśnie to jedne z utworów, które każde dziecko zna i kocha. Wprost nie sposób wyobrazić sobie bez nich dzieciństwa. Przez wiele pokoleń bawią, uczą i pokazują uniwersalne prawdy o świecie, człowieku i walce dobra ze złem. Na kartach niniejszej książki zaprezentowany został niezwykle barwny, pełen przygód świat baśni autorstwa duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena. Można tu znaleźć najpopularniejsze utwory, znane i kochane przez dzieci na całym świecie - Brzydkie kaczątko, Królowa Śniegu, Nowe szaty cesarza czy Księżniczka na ziarnku grochu. Przepiękne, klasyczne, kolorowe ilustracje uprzyjemnią czas spędzony z książką. Zapraszamy do lektury!
Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą. Opracowanie powstało pod kierunkiem Katarzyny Zioły-Zemczak, nauczycielki języka polskiego z bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, wieloletniej doradczyni
Idealna książka dla romantyków! Słodko gorzka. Pełna smaków i zapachów Italii. Niezwykła. Jest to historia młodego chłopca, który w wyniku tragicznych okoliczności dostaje się w opiekę rodziny Borghese. Ma talent. Potrafi tworzyć wspaniałą poezję na zadany temat, a na dodatek może się pochwalić przepięknym głosem. Jego marzeniem jest zostać tytułowym improwizatorem. Wrażliwy i czuły usiłuje spełnić oczekiwania swoich protektorów, ale im lepiej jest wykształcony, tym bardziej jego pozycja go uwiera. A wrażliwość kieruje go na ścieżki nieoczywistych miłości. Książka jest wypełniona opisami niesamowicie malowniczych opisów Włoch XIX wieku. Andersen cechował się niezwykłym talentem do opisywania kolorów, zapachów i smaków. Jego Rzym, Neapol, Wenecja są pełne życia. Wraz z bohaterami spacerujemy po placu del Poppo, Colloseum , moście świętego Anioła, wchodzimy na Wezuwiusza, pływamy gondolami. Odwiedzamy galerie oglądając najsłynniejsze obrazy i rzeźby. Czytamy Dantego. Dajemy jałmużnę żebrakom. Podróżujemy po Kampanii, zachwycamy się przyrodą, płyniemy na Capri.
Nowe szaty cesarza i Dzielny ołowiany żołnierzyk to jedne z najbardziej znanych tytułów pięknych i wzruszających opowieści najsłynniejszego baśniopisarza świata. Nastrojowymi, mądrymi, napisanymi pięknym językiem baśniami Hansa Christiana Andersena zachwycają się kolejne pokolenia dzieci, a ich rodzice odkrywają w nich coraz to nowe ukryte sensy.
Dziecię elfów to wzruszająca historia maleńkiej dziewczynki. Kruszynka w swoim krótkim życiu przeżyła wiele ciekawych, ale zarazem niebezpiecznych przygód. Czy porwanej z rodzinnego domu dziewczynce uda się odnaleźć szczęście? Czy uda jej się uciec z ropuszej pułapki? A może jednak zostanie żoną starego kreta, by spędzić resztę życia w podziemiach? Kto jej pomoże? Na te i wiele innych pytań można znaleźć na kartach tej pięknej książki.
Wspaniały zbiór baśni jednego z najwybitniejszych autorów opowieści dla dzieci. Pięknie ilustrowane baśnie to poruszające historie które fascynują i pobudzają wyobraźnię dzieci. Choć zostały napisane wiele lat temu, to do tej pory nie straciły na atrakcyjności, W opowieściach o czarodziejskich krainach i magicznych postaciach autor przekazuje ponadczasowe prawdy o świecie. Odnajdziemy tu znane i lubiane baśnie, takie jak: "Królowa Śniegu", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Calineczka", "Dzikie łabędzie", "Dziewczynka z zapałkami", "Mała syrenka", "Brzydkie kaczątko".
Śliczna Calineczka, nieszczęśliwe brzydkie kaczątko zakochany w piecyku bałwan śniegowy i złowroga Królowa Śniegu to bohaterowie, którzy towarzyszą już kolejnemu pokoleniu dzieci na całym świecie. Każde ich zna, każde mniej lub bardziej lubi, ale żadne nie pozostaje obojętne na przedziwny świat baśni Andersena, w których nawet zapałki opowiadają niezwykłe historie. Kolejna pozycja z serii Lektura dobrze opracowana jest przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej. Zawiera: biografię autora, bezbłędne streszczenia baśni, dokładny opis gatunku, definicję trudnych pojęć: fikcja i fantastyka. Sprawdź, jak się ją czyta, i jak się z nią pracuje podczas lekcji!
1 2
z 2
skocz do z 2