Menu

Ignacy Krasicki

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala, to urodzony 3 lutego 1735 roku, biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, poeta oraz encyklopedysta. Nie sposób jednak wymienić wszystkich funkcji pełnionych przez niego. Dzięki swoim dziełom uzyskał miano "księcia poetów polskich". Główny przedstawiciel polskiego oświecenia, w swoim dorobku posiada bajki, satyry oraz poematy heroikomiczne. Odznaczony Orderem Orła Białego w 1774 roku, oraz Orderem Świętego Stanisława w 1767 roku. Wśród największych utworów znaleźć można "Monachomachię", "Wojna chocimska", oraz liczne bajki.
Klasyka literatury polskiej – wyjątkowe dwujęzyczne wydanie Niniejszy tom zawiera zbiór bajek i przypowieści Ignacego Krasickiego, jednego z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Krasicki – biskup warmiński, poeta i prozaik – był uważnym obserwatorem rzeczywistości. Dostrzegał wady swoich rodaków, ale wytykał je w sposób taktowny, wychodząc z założenia, by uczyć, bawiąc. Zawarte w bajkach refleksje o naturze ludzkiej mają charakter ponadczasowy, ich forma zaś z jednej strony pozostaje prosta, z drugiej niepozbawiona jest wdzięku. Wyjątkowość tego wydania bajek polega na tym, że obok tekstu polskiego zamieszczone jest tłumaczenie na język angielski autorstwa Andrzeja Malkiewicza. Pozwala to na inne spojrzenie na te oświeceniowe utwory i sprawia, że ich lektura staje się twórczą przygodą.
Ignacy Józef Krasicki (1735-1801) – wybitny poeta, komediopisarz. Biskup warmiński, senator i książę, arcybiskup gnieźnieński. Autor wielu poematów, satyr i bajek. Najbardziej znane i lubiane, pomysłowe, pełne humoru są „perełkami literackimi” w swoim gatunku. Satyry zostały wydane w 1779 roku przez Michała Grölla. 19 lutego tego roku Krasicki napisał z Fromborka do Aleksego Husarzewskigo: „Bawiłem się przez zimę pisaniem satyr, nie są zjadłe ani po imieniu rzeczy i ludzi zowią; niech się ich publicum nie boi, choćby i z druku wyszły. Ale co WP[an]a zdziwi! najpierwsza na Króla” (Stanisława Augusta).
Ignacy Józef Krasicki (1735-1801) – wybitny poeta, komediopisarz. Biskup warmiński, senator i książę, arcybiskup gnieźnieński. Autor wielu poematów, satyr i bajek. Najbardziej znane i lubiane, pomysłowe, pełne humoru są „perełkami literackimi” w swoim gatunku. Bajki Krasickiego w znakomitym opracowaniu Jana Marcina Szancera oddają i podkreślają klimat epoki – ułatwiają również najmłodszym zrozumienie utworów „Księcia Poetów”.
Wybór bajek i satyr to książka, w której zaprezentowano m.in. bajki: Ptaszki w klatce, Lew i zwierzęta, Dewotka, Dobroczynność, Alegoria oraz satyry: Do króla, Świat zepsuty, Pijaństwo czy Żona modna. Autor w swoich utworach krytykował ludzkie wady i ułomności, takie jak: pycha, zarozumiałość, obłuda, dewocja, głupota, naiwność, upór czy egoizm. Zajmował się również krytyką polityczną i społeczną, poruszając problem dążenia do wolności, kwestie dobra i zła w społeczeństwie, prawdy i fałszu oraz władzy i jej funkcjonowania w państwie. Ośmieszał znane konwencje literackie, wymierzał ostrze krytyki w osoby publiczne, piętnował negatywne postawy ludzkie i w przejaskrawiony sposób przedstawiał ówczesne obyczaje.
Żona modna to opowieść o małżeńskich perypetiach prostego szlachcica z zafascynowaną modą panną Filis. Czy majątek wniesiony w posagu przez pannę zapewni szczęście młodym małżonkom? Czego dotyczyła intercyza spisana przed ślubem? Czy żona modna przywyknie do życia na wsi? Na te i niemało innych pytań można znaleźć na kartach tej błyskotliwej książki. Wystarczy ją otworzyć i przenieść się w niezwykły świat, czytając historię młodych małżonków i podziwiając kolorowe ilustracje. Książka znajduje się w kanonie lektur dla klas VII-VIII.Nadaje się na nagrody dla uczniów szkół podstawowych. Nadaje się na nagrody dla uczniów szkół podstawowych
Wydanie Wyboru bajek i satyr kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów. Przedstawiamy Wybór bajek i satyr Ignacego Krasickiego - największego polskiego twórcy epoki Oświecenia. W zbiorku znajdują się najpopularniejsze i najczęściej omawiane w praktyce szkolnej utwory z każdego poziomu nauczania, dzięki czemu książka będzie przydatna uczniowi przez długie lata. Wiersze podzielono na dwie grupy - znajdują się tutaj bajki z popularnych zbiorów Bajki i przypowieści oraz Bajki nowe (m.in. Ptaszki w klatce, Kulawy i ślepy, Jagnię i wilcy, Wilczki), a także najbardziej znane satyry (Żona modna, Świat zepsuty, Pijaństwo, Do króla). Całości towarzyszy starannie przygotowane opracowanie, omawiające treść i problematykę oraz gatunki przedstawionych utworów. Teraz dostępne wydanie w twardej, estetycznej i trwałej oprawie. Zapraszamy do lektury!
Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Teksty opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce. Zamieszczone na końcu opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą. Opracowanie powstało pod kierunkiem Katarzyny Zioły-Zemczak, nauczycielki języka polskiego z bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, wieloletniej doradczyni metodycznej, a obecnie konsultantki ds. języka polskiego pracującej na co dzień z nauczycielami.
Klasyka literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami i ilustracjami – to książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać
Ignacy Krasicki był równocześnie księciem, biskupem i pierwszoplanowym przedstawicielem polskiego klasycyzmu, czyli nurtu w programie oświeceniowym, który pojmował literaturę jako narzędzie wychowania i oświecenia społeczeństwa. W Bajkach. Satyrach. Monachomachii zebrane są utwory świadczące zarówno o szerokim zainteresowaniu Krasickiego postawami Polaków różnych stanów, o doskonałej orientacji w obyczajach i problemach współczesnego mu społeczeństwa oraz o wszechstronności jego pisarstwa, jeśli chodzi o formy wypowiedzi. W Bajkach autor posługuje się krótkimi, wierszowanymi utworami, których bohaterami są najczęściej zwierzęta, aby poruszać najważniejsze prawdy o ludzkiej naturze. W Satyrach, krótkich groteskowych formach, Krasicki piętnuje ludzkie przywary i godne reprymendy zachowania z życia codziennego. Monachomachia, czyli Wojna mnichów jest poematem heroikomicznym, w którym autor z utrzymanym w duchu oświecenia groteskowym humorem krytykuje zacofanie i zasobne życie duchownych. Lektura dla klasy VI