Menu

Jan Józef Lipski

Opowieść o życiu i poglądach jednego z liderów opozycji demokratycznej w czasach Peerelu złożona z fragmentów jego dziennika, wywiadów, książek i artykułów, w tym niepublikowanych wcześniej tekstów – odnalezionych w archiwach listów oraz wystąpień publicznych. Jan Józef Lipski trzeźwo obserwował polityczne, społeczne i kulturowe zjawiska, niezależnie od czasów potrafił je bezbłędnie nazywać. Konsekwentnie przeciwstawiał się kłamstwom komunizmu i diagnozował polskie słabości. Autobiografia odczytana z tysięcy zapisanych stron w niezwykle trafny, a chwilami żartobliwy sposób pokazuje nieugiętą postawę błyskotliwego człowieka, który wyprzedził swój czas, a równocześnie pozwala prześledzić losy kraju od wybuchu II wojny światowej do pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. „Ani jedna granica wewnątrz Europy nie może pozostać granicą nienawiści. Nie może być mowy, byśmy dążyli do jakiejkolwiek dominacji nad którymkolwiek z narodów ościennych bądź patrzyli nań z zarozumiałą wyższością – a jeśli jakiś ślad tego może zostać, to tylko jeden: byśmy byli pierwszymi, którzy wyciągają rękę i czynią rachunek swojego, a nie cudzego sumienia” – Jan Józef Lipski.
Krytyk - jeśli chce poetę rozumieć - musi posiąść sztukę tworzenia pastiszów, musi umieć mówić dwudziestoma językami, z których żaden nie jest jego językiem. Jan Józef Lipski
Listy Jerzego Giedroycia i Jana Józefa Lipskiego z lat 1957-1991 stanowią nieocenione źródło nie tylko dla badaczy życia i twórczości obu autorów, ale też dla zainteresowanych najnowszą historią polityczną, dziejami opozycji demokratycznej w Polsce po II wojnie światowej (Klub Krzywego Koła, Komitet Obrony Robotników). Jednocześnie są kopalnią wiadomości do przyszłego monograficznego opracowania historii Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Na ich podstawie można zrekonstruować strategię, jaką Giedroyc stosował wobec ośrodków opiniotwórczych i opozycji w kraju, jak i wobec władz komunistycznych w Polsce.