Menu

Jerzy Kisielnicki

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat złożonych problemów związanych z zarządzaniem projektami. Jest zarówno podręcznikiem akademickim, jak i poradnikiem dla praktyków poruszających się w tym obszarze. Główne zagadnienia to: – projekt i jego charakterystyka, ocena jego skuteczności i efektywności oraz analiza jego otoczenia, – zarządzanie projektem – cykl projektowy, organizacja procesu, wdrażanie projektu, – podstawowe procesy – zarządzanie jakością, ryzykiem, zmianami oraz wiedzą, – monitorowanie projektu, – ZZL w prowadzeniu projektów – role i style zarządzania, – budowanie zespołu projektowego i rola menedżera projektu, – tradycyjne i nowoczesne narzędzia wspomagające procesy projektowe, – projekt jako narzędzie pozyskiwania funduszy unijnych: teoria i praktyka przygotowania projektu współfinansowanego ze środków strukturalnych UE. Zaprezentowana tu wiedza będzie przydatna dla studentów kierunków: ekonomicznych, zarządzania, inżynierii produkcji oraz słuchaczy studiów MBA i innych studiów podyplomowych, a także dla menedżerów i wszystkich osób, które uczestniczą w projektach różnego typu lub będą ubiegały się o ich realizację.
Działania w sektorze badawczo-rozwojowym mają za zadanie tworzenie unikatowych produktów, usług, procesów, w celu zapewnienia innowacyjności organizacji, sektora lub kraju. Książka stanowi źródło kompleksowej wiedzy z zakresu zarządzania takimi projektami. W publikacji poruszono m.in. zagadnienia dotyczące: – charakterystyki projektów badawczo-rozwojowych, ich roli i znaczenia, – formułowania koncepcji, realizacji projektów, procedury i ryzyka, – modelowania projektów badawczo-rozwojowych – modeli podstawowych, złożonych, hybrydowych, – modeli definiowania i realizacji projektów, – realizatorów projektów i narzędzi wspomagania, – kontroli zarządczej, audytu i ewaluacji projektów badawczo-rozwojowych. Opracowanie przeznaczone jest zarówno dla osób realizujących projekty badawczo-rozwojowe, jak i odbiorców wyników tych projektów. Przydatne będzie także dla studentów, którzy uczestniczą w zajęciach z przedmiotów dotyczących projektowania systemów zarządzania, jak i samego zarządzania. Powinno również zainteresować pracowników naukowych uczelni oraz jednostek zaplecza badawczego przedsiębiorstw, które prowadzą lub wdrażają prace badawczo-rozwojowe. „Książka Jerzego Kisielnickiego bardzo dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie rynku wydawniczego na tego rodzaju pozycje. Stanowi ona przewodnik dla wszystkich osób pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi”. Prof. dr hab. inż. Henryk Rybiński, Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej „Jerzy Kisielnicki w swej książce nie tylko udowadnia, że zarządzanie projektami jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu, co w dzisiejszych czasach jest przyjmowane już przez wielu jako aksjomat, ale pokusił się też o coś znacznie trudniejszego. Autor stworzył unikalne, obszerne i cenne kompendium wiedzy z zarządzania projektami z zakresu badań stosowanych i rozwoju, a także komercjalizacji wyników badań". Leszek Staśto, PMP, Prezes International Project Management Association Polska
W książce uzasadniam hipotezę o stałym procesie integracji poszczególnych elementów zarządzania i informatyki. Właśnie we współczesnych systemach zarządzania, nasyconych informatyką, realizuje się podstawowa definicja Mihajla D. Mesarowica, że system to zbiór elementów i relacji zachodzących między nimi. Logika prezentacji jest następująca. Całość materiału podzielono na pięć, wzajemnie się przenikających, części tematycznych. Można to też przedstawić graficznie w postaci pięciu okręgów, których rdzeniem jest część pierwsza, poświęcona problematyce zarządzania wspieranego informatyką, w tym zagadnieniom informacji i wiedzy w szerokim kontekście. Właśnie te dwa elementy są podstawą współczesnego zarządzania, które spowodowały rewolucyjne zmiany w metodach tworzenia wartości organizacji i tworzenia kapitału intelektualnego.
Książka stanowi kompendium wiedzy na temat złożonych problemów związanych z zarządzaniem projektami. Jest zarówno podręcznikiem akademickim, jak i poradnikiem dla praktyków poruszających się w tym obszarze. Główne zagadnienia to: - projekt i jego charakterystyka, ocena jego skuteczności i efektywności oraz analiza jego otoczenia, - zarządzanie projektem - cykl projektowy, organizacja procesu, wdrażanie projektu, - podstawowe procesy - zarządzanie jakością, ryzykiem, zmianami oraz wiedzą, - monitorowanie projektu, - ZZL w prowadzeniu projektów - role i style zarządzania, - budowanie zespołu projektowego i rola menedżera projektu, - tradycyjne i nowoczesne narzędzia wspomagające procesy projektowe, - projekt jako narzędzie pozyskiwania funduszy unijnych: teoria i praktyka przygotowania projektu współfinansowanego ze środków strukturalnych UE.
Działania w sektorze badawczo-rozwójowym mają za zadanie tworzenie unikatowych produktów, usług, procesów, w celu zapewnienia innowacyjności organizacji, sektora lub kraju. Książka stanowi źródło kompleksowej wiedzy z zakresu zarządzania takimi projektami. W publikacji poruszono m.in. zagadnienia dotyczące: - charakterystyki projektów badawczo-rozwojowych, ich roli i znaczenia, - formułowania koncepcji, realizacji projektów, procedury i ryzyka, - modelowania projektów badawczo-rozwojowych - modeli podstawowych, złożonych, hybrydowych, - modeli definiowania i realizacji projektów, - realizatorów projektów i narzędzi wspomagania, - kontroli zarządczej, audytu i ewaluacji projektów badawczo-rozwojowych.