Menu

Madlena Szeliga

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego słoń jest taki duży? W takim razie ta książeczka jest dla Was. Czy można jeść za dużo nabiału? Czy można wyrosnąć z własnego domu ? Jeśli i te pytania zaprzątają Wasze myśli, to książeczkę tę przeczytać musicie, a do tego spotkacie Mole, których we własnym domu na pewno nie doświadczycie. Wasi rodzice już o to zadbali. „Robale” to seria dla wszystkich, którzy podejrzewają, że życie owadów jest pełne fascynujących historii.
Wspaniała nowość od Emilii Dziubak! A co gdyby truskawka miała uczucia? Czy zawahalibyście się przed wrzuceniem jej do blendera? Czy obieranie ziemniaków na pewno jest etyczne? Czy macie wyrzuty sumienia po szatkowaniu główek kapusty? "Horror" Madleny Szeligi to książka - żart, i książka - perełka z wyjątkowymi, autorskimi ilustracjami Emilii Dziubak, która pokazuje czytelnikom swoje zupełnie nowe oblicze. Powstała nie po to, żeby straszyć (no, może tylko troszkę!), ale żeby ćwiczyć wyobraźnię i bawić się codziennością. Są tu i owoce, które dobrze znamy, ale też bardziej egzotyczne. Są warzywa i zioła. I wszystkie sposoby w jakie znęcamy się nad nimi. Książka dla dzieci od lat 10 oraz odważnych rodziców.
Moja mama chce mieć lwa to opowieść o tym, co się dzieje, kiedy realizujemy marzenia, ale też o tym, że nie wszystko jest perfekcyjne i takie jak się nam na pierwszy rzut oka wydaje. Mama Leoni jest artystką, która marzy o tym, żeby mieć lwa. Tymczasem tuż przed jej urodzinami do drzwi dzwoni ktoś nieznajomy, a na korytarzu rozlega się radosny okrzyk. To jednak dopiero początek tej tajemniczej i pełnej przygód historii. Potem jest tylko ciekawiej. To historia rodzinna, przy której rodzice przypomną sobie o swoich marzeniach, a dzieci może spojrzą na swoich rodziców trochę inaczej. Przedział wiekowy: 8-10 lat Madlena Szeliga - autorka książek dla dzieci i młodzieży: Rodzina sztućców, Czego tu się bać?, Kominiarz na święta. Jej książka Horror, z ilustracjami Emilii Dziubak, została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY, a w 2020 roku znalazła się na międzynarodowej Honorowej Liście IBBY oraz w wydanym przez Instytut Książki katalogu Polish Books for Children and Young Adults. Jej twórczość została przetłumaczona na język francuski, hiszpański i litewski. Aleksandra Gołębiewska - ilustratorka i graficzka. Jest finalistką konkursu China Shanghai International Children's Book Fair 2018 za ilustracje do książki Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów. Z kolei zilustrowana przez nią książka Yeti, w którego nikt nie wierzył otrzymała nominacje w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20-lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" oraz w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018.
Mama Leoni jest artystką, która marzy o tym, żeby mieć lwa. Tymczasem tuż przed jej urodzinami do drzwi dzwoni ktoś nieznajomy, a na korytarzu rozlega się radony okrzyk. To jednak dopiero początek tej tajemniczej i pełnej przygód historii. Potem jest tylko ciekawiej. To lektura, przy której zarówno rodzice, jak i dzieci przypomną sobie o swoich małych i wielkich marzeniach i być może znajda klucz do ich spełnienia. To historia rodzinna, przy której rodzice przypomną sobie o swoich marzeniach, a dzieci może spojrzą na swoich rodziców trochę inaczej. Przedział wiekowy: 8-10 lat
Książka ta powstała po latach obserwowania rozmaitych kotów, dyskutowania z kotami, próbach wychowania kotów na grzeczne kotki (bez efektu), kochania kotów oraz przeganiania ich z poduszki. Pierwszy mój kot, Żaba, okazał się Żabkiem i nauczył mnie wiele, na przykład tego, żeby nie wydawać zbyt wczesnych osądów. Kolejne uczyły mnie równie pożytecznych prawd życiowych i bez nich niewątpliwie nie byłabym dziś tym, kim jestem. Historia tu opisana każe się wam zastanowić nad tym, co to znaczy, że jest się właśnie sobą samym i skąd to się w nas bierze. Kiedy wyruszycie w tę przygodę z Puzonem, poznacie wiele zwierząt dzikich, miejskich i domowych, a każde z nich jedyne w swoim rodzaju. Poznacie też kilka zakamarków Krakowa, ale z nieco innej niż ludzka perspektywy. Ach!, i jeszcze zobaczycie, co myślą gołębie. A przynajmniej, jak mi się wydaje. Przedział wiekowy: 9-12 lat
Co roku jedna rodzina otwiera przed nim swoje drzwi i nie spodziewa się, że dostanie znacznie więcej niż kalendarz na następny rok. Książka ucieka od stereotypowej, zglobalizowanej wizji świąt Bożego Narodzenia popularyzowanej przez hollywoodzkie produkcje. Nie ma tu świętego Mikołaja z brzuchem i czerwoną czapką. Jest Kominiarz, który swoimi sposobami naprawia święta. Wyjątkowość książki tworzą także minimalistyczne ilustracje Katarzyny Zalewskiej. Trudno o bardziej niebanalną pozycję na święta. Część pierwsza - "Kominiarz na święta" to opowieść o samotności i tęsknocie. A także o tym, że trudno jest świętować bez najbliższych. Tajemniczy Pan Kominiarz trafia tym razem do domu, w którym w wigilijny poranek nie jest gwarno, nie słychać kolęd, a w malutkich garnkach gotują się potrawy dla dwóch zaledwie osób. Kominiarz uczy, że święta to rodzina i spotkanie przy stole. Radość płynie z bycia razem.
Przedstawiamy pierwszą część nowej serii kolorowych, niebanalnie ilustrowanych książek o wyjątkowej rodzinie Sztućców. Znajdziemy w nich cieple i zabawne historie, o tym, co dzieje się w naszej kuchni, kiedy z niej wychodzimy. Opowieści o perypetiach rodziny Sztućców rozbudzają wyobraźnię i pomagają wprowadzić dzieci w zaczarowany świat kuchni. Część pierwsza zawiera trzy opowieści. Sztućce przeprowadzają się do nowej szuflady, Dziadek Nóż szuka nowej żony, a mały Widelczyk podgląda Tatę przy pracy. W żadnej z tych historii nie brakuje ani przygody, ani humoru. Następne części już wkrótce!
"Rodzina Sztućców" to ciepłe i zabawne historie dla dzieci, o tym, co dzieje się w naszej kuchni, kiedy z niej wychodzimy. W drewnianej szufladzie mieszka pięcioosobowa rodzina. Dziadek Nóż o ciętym języku, Tata Widelec z potężną szczęką, Mama Łyżka o opływowych kształtach, i dzieci Łyżeczka i Widelczyk. Nie da się powiedzieć, że żyją zgodnie. Ale na pewno żyją ciekawie. Książka dla dużych i małych. Rozbudza wyobraźnię i pomaga wprowadzić dzieci w świat kuchni. Dla niejadków, może być pomocna przy obiedzie. Dla całej reszty - to po prostu dobra lektura. Część pierwsza "Rodziny Sztućców" zawiera trzy opowieści. Sztućce przeprowadzają się do nowej szuflady, Dziadek Nóż szuka nowej żony, a mały Widelczyk podgląda Tatę przy pracy. W żadnej z tych historii nie brakuje ani przygody, ani humoru. Tekst: Madlena Szeliga / Ilustracje: Sławek Zalewski Dla czytelników od lat 6 po bardzo późną starość.