Menu

Paulina Daniluk

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego słoń jest taki duży? W takim razie ta książeczka jest dla Was. Czy można jeść za dużo nabiału? Czy można wyrosnąć z własnego domu ? Jeśli i te pytania zaprzątają Wasze myśli, to książeczkę tę przeczytać musicie, a do tego spotkacie Mole, których we własnym domu na pewno nie doświadczycie. Wasi rodzice już o to zadbali. „Robale” to seria dla wszystkich, którzy podejrzewają, że życie owadów jest pełne fascynujących historii.
Lubicie być w centrum uwagi? Szerszeń też, ale uwaga innych szerszeni wcale go nie cieszy. Chciałby, żeby podziwiali go obcy – najlepiej całkiem mu nieznane gatunki. I jeszcze, żeby przed nim przestali uciekać w panice. Czy to w ogóle możliwe? Co stanie się, jeśli uda mi się stanąć na scenie? Wypłoszy publiczność czy zachwyci inne owady? „Kto by się nim przejmował” to trzecia część serii „Robale” stworzonej dla tych, którzy podejrzewają, że życie owadów jest pełne fascynujących historii.
Przedstawiona do oceny rozprawa doktorska poświęcona jest problematyce kompetencji nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego i kompetencji nadzorczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. Aktualność badań naukowych w tym zakresie nie budzi żadnych wątpliwości. Warto zaznaczyć, że po pierwsze tematyka ta w takim ujęciu nie była przedmiotem tak szerokiej analizy w polskiej nauce prawa, a po drugie obszar problemów związanych z nadzorem bankowym jest szczególnie aktualny po globalnym kryzysie z 2008 roku. Dlatego, charakterystyka naukowa i analiza systemowa zagadnień związanych z nadzorem finansowym jest szczególnie ważna dla współczesnego prawa bankowego i prawa rynku finansowego, mając na względzie zapewnienie stabilności systemu finansowego (bankowego) oraz właściwą ochronę konsumenta na rynku usług finansowych w Polsce. Oczywistą konsekwencją rozwoju stosunków finansowych jest transformacja ryzyka bankowego, w tym systemowego, co wymaga terminowego stanowienia i stosowania prawa w celu dostosowania systemu nadzoru bankowego i zapewnienia jego zgodności z realiami gospodarczymi. Dlatego szczególną uwagę, mając na uwadze także ostatnie kryzysy finansowe (światowe i regionalne), należy poświęcić kompetencjom organów nadzoru w sferze monitoringu i niwelowania ryzyk systemowych. Z recenzji dr. hab. Edvardasa Juchneviciusa, prof. UG