Menu

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski urodził się w 1987 roku. Z wykształcenia jest rusycystą. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją karierę zawodową związał z portalem Onet.pl, ale pracował także w dziale publicystyki w GRYOnline.pl, gdzie był kierownikiem działu technologii. Prowadzi własny kanał na YouTube, na którym dzieli się wiedzą na temat krajów byłego ZSRR.

Marcin Strzyżewski- ciekawostki i absurdy z byłego ZSRR

Marcin Strzyżewski zadebiutował książką pod tytułem „Dziewiąte życie czarnoksiężnika” w 2014 roku. W 2016 roku magazyn „Szortal na wynos”, opublikował jego opowiadanie. W tym samym roku czytelnicy mogli również sięgnąć po kolejną książkę tego autora z gatunku fantasy, pod tytułem „Transmisja”. Najnowsza publikacja Strzyżewskiego jest inna od pozostałych. „Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu” ma premierę w 2023 roku i opowiada o życiu w dzisiejszej Rosji, pełnej dysonansów oraz sprzeczności.
Przeciętny Polak wie o Rosji tyle, że to bogate państwo, w którym za ropę kupuje się rakiety, a zwykli ludzie żyją gorzej niż my. Co to jednak znaczy „gorzej”? Czy można zrozumieć Rosję, nie wiedząc, jak wygląda codzienne życie jej mieszkańców? Poznaj miejsce, w którym o majętności świadczy wysokość płotu, każdy przejazd drogą grozi śmiercią, demokracja jest mitem, za to swoją republikę zaczynają tworzyć bezdomne szariki. W tym chrześcijańskim państwie dziesiątki milionów rocznie wydaje się na konsultacje z szamanami, a najważniejsze kryterium wyboru partnera przez kobiety to „byle nie bił”. Marcin Strzyżewski zabiera nas w podróż po kraju opartym w tej samej mierze na autorytarnej władzy Władimira Putina co na zabobonach i absurdach. Do mocarstwa, które potyka się o własne nogi, w którym w przydomowych ogródkach uprawia się ziemniaki na tony i gdzie pralki działają bez wody. Jak to możliwe? Takie rzeczy tylko w Rosji. Marcin Strzyżewski – dziennikarz, absolwent filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na swoim kanale na YouTube relacjonuje i komentuje wydarzenia na Wschodzie dla 150 tysięcy fanów. O pisaniu marzył, odkąd nauczył się czytać. Uwielbia podróże, zwłaszcza pociągami i na Wschód, obowiązkowo z plecakiem i bez przewodnika.