Menu

Marika Krajniewska

polska pisarka, dziennikarka i tłumacz, założycielka Wydawnictwa Papierowy Motyl. Autorka książek m.in.: - Papierowy Motyl (2009) - Zapach malin (2010) - Okno (2013) - Schronisko (2015) - Z serca do serca, notes kreatywny dla kobiet w ciąży (2018) - Och, Elvis! (2018) - No, Asiu! (2019)
Pisanie własnej książki to fascynująca przygoda, która pomoże wypracować nowe nawyki sprzyjające lepszemu przyswajaniu wiedzy, otwartości na zmiany, uważności. A najważniejsze – staniesz się autorem! Pisanie to świetna rozrywka, więc do dzieła!Zabierz się do pisania swojej opowieści! Książka skierowana dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-15 lat (choć, ludzie piszący nieco starsi znajdą też dużo wskazówek dla siebie, a nauczyciele polskiego będą mieli super narzędzie do pracy na lekcjach).Książka została zaprojektowana tak, by krok po kroku wyjaśnić zasady tworzenia opowieści detektywistycznej. W 33 ćwiczeniach Autor opracuje genialną strategię fabularną, wymyśli zagadkę, a także stworzy super charakternych pełnokrwistych bohaterów i... stworzy opowieść, która z pewnością zachwyci przyszłych czytelników.
Ewa dobiega czterdziestki, ma poukładane życie, partnera, ugruntowaną pozycję zawodową. Strata przychodzi niespodziewanie. Taka, o której się nie mówi, nie pisze. Taka, po której się nie dzwoni, nie odbiera, nie bywa i nie rozumie samej siebie.  W kalejdoskopie roztrzaskanych emocji kobieta nie potrafi dojść do ładu sama z sobą. Wszystko zmienia się, gdy w poszukiwaniu spokoju postanawia rzucić dotychczasową pracę w korporacji i zatrudnia się w małym, przytulnym antykwariacie prowadzonym przez starszego pana, którego Ewa nazywa Świętym Mikołajem. Z pozoru nudne miejsce pełne papierów i kurzu, szybko staje się jej drugim domem, a stosy starych dokumentów i pism – drugim życiem. Ewa zaczyna bowiem przepisywać dawną korespondencję Stanisławy Umińskiej - wybitnej polskiej aktorki z lat dwudziestych, której listy miały przynieść ukojenie. Ku własnemu zdziwieniu, pewnego dnia odkrywa, że pełne kolorytu listy z epoki mogą być tak naprawdę mapą prowadzącą do prawdziwego skarbu! Wpół do świtu to czas, w którym wszelkie troski jeszcze nie dają o sobie znać. Wpół do świtu chroni, daje nadzieję i wiarę w to, że odnalezienie „lepszego jutra” będzie możliwe. Wpół do świtu porywa, zachwyca i w nieoczywisty sposób wspiera!
"TWÓJ WEWNĘTRZNY GŁOS" transformująca książka Mariki Krajniewskiej i Maliki Tomkiel „Twój wewnętrzny głos” to ilustrowana książka dla dorosłych i dzieci. To podróż. Podążaj za głosem, który codziennie pojawia się w Twoim wnętrzu. Czasem Ci coś podpowiada, czasem próbuje Cię uchronić, a czasem… siedzi zupełnie cicho. Poznaj opowieści niesione przez Twoją wewnętrzną siłę. Zbliż się do uważności, medytacji czy jogi, odnajdź dobro w małych rzeczach i odkryj własne emocje. Pozwól, by Twój wewnętrzny głos wybrzmiał. Niech opowie o tym, że jesteś ważny i ważna nie tylko dla niego. Jesteś marzeniem Wszechświata, pozwól tę prawdę sobie wyszeptać. Autorkami są Malika Tomkiel i Marika Krajniewska. „Cześć, to ja – Twój Głosik wewnętrzny. Słyszysz mnie? Wiem, znajdujesz mnie w kolejnej książce czytanej na dobranoc albo podczas jedzenia porannej owsianki z jabłkami. Myślę, że każda z książek, może zabrać Cię do świata wewnętrznej wyobraźni. Przenieść w zakątki, w których nie tylko poznasz ważne zagadnienia, ale dostrzeżesz również to co piękne. W tobie. Na całym świecie. Głęboko w to wierzę, dlatego jestem tu z Tobą, by zabrać Cię w podróż. A! No i pamiętaj… nie czuj skrępowania, że masz ze mną kontakt. Głosiki takie jak ja żyją w każdym człowieku. Zaręczam Ci, że babcia na pewno też taki ma i podpowiada jej wiele mądrych rozwiązań. Wiesz, jestem na tym świecie już bardzo długo i chciałbym Ci powiedzieć, że każdy człowiek jest inny. Wartościowy i ciekawy. Trzeba tylko spróbować to dostrzec. Zatrzymać się na chwilę. Dziś chciałbym Ci w tym pomóc i pokazać kilka sposobów na lepsze zrozumienie swojego ciała i emocji.” Książka dla małego i dużej, chłopca i dziewczynki, księgarza i kwiaciarki, marzyciela i realistki, bo każdy z nas: bez względu na wiek i płeć zasługuje na chwilę tylko dla siebie …i podróż z książką.
Wyrusz w podro´z˙ w poszukiwaniu DOBRA. Dobro to cos´, co zawsze wraca i wcale nie odchodzi za daleko. Dobro to cos´, czym dysponujesz w kaz˙dej chwili. Dobro to zabawa, nastawienie, mys´li, ludzie. Odkryj Dobro! Jest tuz˙ obok. Książka pełna dobra to wyjście na przeciw dobru i możliwość poszukania i odnalezienia go wszędzie tam, gdzie jesteś. To także zabawa w tworzenie własnego dobra i nadawanie mu fantazyjnej formy, to praca nad własnymi wartościami, nauka skupiania się na pozytywnych rzeczach i pozytywnych sprawach. To również nabywanie umiejętności przywracania dobra tam, gdzie się go z początku nie widzi.
Złote Myśli Marika Krajniewska Zamień swoje myśli w ZŁOTO! Kiedyś nazywały się pele-mele, potem Złote Myśli, a potem… nadeszła era telefonów komórkowych i o analogowych zeszytach z pytaniami słuch zaginął. Kiedyś w zeszycie ze złotymi myślami, zapisywane były rozmaite pytania, które chciało się zadać swoim rówieśnikom, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Dziś, proponuję ci nieco inne „Złote Myśli”. To Złote Myśli kreatora, które pozwolą zamienić Twoje myśli i myśli Twoich przyjaciół w prawdziwe ZŁOTO! Jak? Za pomocą pytań kreatywnych, mentalnych i mega twórczych, przy okazji zabawnych i radosnych. To pytania – narzędzia do szybszej realizacji własnych marzeń i obudzenia w sobie MOCY sprawczości. Magia polega na tym, że gdy odnajdziesz w sobie wspierające cię myśli, stają się one osobistą peleryną super mocy. Jak to? Po pierwsze sprawiają, że Twoja samoświadomość rośnie. Po drugie nadają kierunek Twojej sprawczości. Po trzecie, zgodnie z zasadą fizyki kwantowej, mówiącej o tym, że zdarzenia w naszym życiu podążają za naszą uwagą, zaczynamy sprawiać, że uświadomione marzenia, cele, pasje szybciej się realizują. Tak naprawdę chodzi o to, że to my jesteśmy gotowi na ich realizację i stawiamy pierwszy krok na tej magicznej drodze. Pytania, na które odpowiedziałeś/aś zostały skonstruowane tak, byś popracował ze swoim umysłem i nakierował siebie na działanie dla dobra samego siebie. A dobro samego siebie, to też dobro całego świata. Jesteś super. Tak, Ty! Dziękuję, że jesteś! Książka „Złote Myśli” to narzędzie do wspólnej i indywidualnej pracy kreatywnej. Odpowiedz na pytania, zawarte w książce, a potem zacznij się wymieniać z przyjaciółmi. Dobra zabawa gwarantowana! Złote Myśli to: analogowe ćwiczenia kreatywności i aktywacja mózgu (fitness dla mózgu), ćwiczenie uważności, podniesienie pewności siebie, otwartość na ludzi, praktykowanie siebie, znalezienie własnych zasobów, wspierających przekonań. „Złote myśli” to ćwiczenia na uważność, cierpliwość, optymizm i praca z przekonaniami, czyli wszystko to, co rozwija wewnętrzną moc i myśli czyni złotymi! A wszystko w formie dobrej zabawy. Dla dzieci i młodzieży w wieku ok. 9-16 lat.
„Siostry” to zbiór emocji, lęków i nadziei. To wszystko to, czym możemy służyć innym. Nasze wzloty i upadki, kręte ścieżki, które oswajałyśmy, by dojść tu, gdzie jesteśmy. Nasza droga każdego dnia wyznacza nową linię startu, a pragnienia pokazują coraz to nowsze linie mety. Ufamy w ich piękno i wartość. Ufamy w naszą moc, dzięki której odkrywamy dorodność własnej siły i głębię bezsilności. Podążamy ścieżką akceptacji i wdzięczności. Twierdzimy, że każda z nas jest wystarczająca i zachwyca swoim życiem. Nasza wspólna książka to zaproszenie dla Ciebie, byś z czułością skupiła uwagę na sobie, na własnej drodze. Może nasze historie będą dla ciebie drogowskazem. Justyna Bargielska, Marika Krajniewska, Izabela Szolc Asperger, rozwód, toksyczne relacje, a może zwyczajny przytłaczający wstyd, który zniewala? O tym wszystkim piszą autorki dla swoich sióstr, takich jak Ty. Po co? By poczuły, że nie są same.
Młoda, spełniona zawodowo kobieta za sprawą wypadku samo- chodowego staje w obliczu choroby, która na zawsze zmienia jej świat. Okazuje się, że jedyne, co posiada, to szpitalne łóżko, kłębiące się myśli w głowie, wspomnienia, które stają się nie do zniesienia i stary pożółkły pamiętnik prababki, o której nigdy nie słyszała. A leżąc przykuta do szpitalnego łóżka, bez ruchu trwa w oczekiwaniu na znajomy odgłos kroków pielęgniarki. Bohaterka zostaje sam na sam ze swoim sumieniem, które ma jej bardzo dużo do powiedzenia. Demony z przeszłości wcielają się w postać wspomnień i nadlatują, aby porwać jej umysł do krainy, z której wydawałoby się nie ma wyjścia. A gdyby to przydarzyło się wam... Czy możecie to sobie wyobrazić? "Krajniewska w swojej opowieści przeplata odległą przeszłość z teraźniejszością, którą widzimy za oknem. Docieramy do ostatniej strony tej poruszającej książki i czujemy, że jedna rzecz jest niezmienna i najważniejsza: miłość." Janusz L. Wiśniewski
Czy nienawiść może zmienić się w przyjaźń? Czy tragedia utraty dzieci może najpierw podzielić, a potem złączyć? Przeczytaj koniecznie niezwykłą historię dwóch kobiet: Anny i Ireny, które w wypadku utraciły: jedna córkę, druga syna. Ta wyjątkowa opowieść dziejąca się we współczesnej Rosji niezwykle wzrusza. A przy tym rozgrywa się na tle jeszcze jednego bohatera tej książki – magicznego miasta Petersburg. Marika Krajniewska ofiarowała nam powieść o Rosji, jakiej nie po- znamy z pierwszych stron gazet. To kraj samotnych kobiet. Mężczyzn wcześnie zabiera wódka lub wypadek. Bywa, że traci się też dzieci. Bohaterki tej powieści, mieszkanki współczesnego Petersburga, połączył wspólny ból. Czy będą potrafiły przekroczyć krąg cierpienia? Anna Nasiłowska
Chemik jest młodym naukowcem, który otrzymuje grant na badania mogące w przyszłości pomóc chorym na raka. Dorabia w schronisku dla zwierząt, próbując związać koniec z końcem. Opiekuje się również matką alkoholiczką i nastoletnią siostrą, która wpadła w złe towarzystwo. Gdy siostra ginie, Chemik postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. ? "Schronisko" to intymna opowieść chłopaka, który staje się lokalnym Batmanem. To przejmująca psychologiczna historia o krętych życiowych ścieżkach oraz o traumach, w których chcemy odnaleźć zadośćuczynienie.
Gdy rząd po raz kolejny rozpoczyna walkę z kobietami, po przeciwnej stronie barykady Laura podejmuje ryzyko. Zmienia swoje wygodne z˙ycie i kandyduje na prezydentkę RP. Bez trudu zdobywa wymagane sto tysięcy podpisów. Idzie jak burza. Do czasu. Jej s´wiat ponownie wywraca się do go´ry nogami. Ma?ż Laury ginie w wypadku samochodowym. Kobieta nie wierzy w przypadek. Postanawia udowodnić, z˙e ktoś stoi za jego s´miercia?. Rozpoczyna prywatne s´ledztwo, a policja… oskarża ja? o domniemane zabójstwo. Czy Laurze uda się odkryć prawdę i ocalić siebie? Tymczasem na ulice miast wychodzi coraz wie?cej ws´ciekłych na działania rządu kobiet, a wybory zbliżają się wielkimi krokami… „Prezydentka” to historia o sile kobiet. "Dzięki Krajniewska za to przypomnienie o Zoli, odnalezionym na ulicach wzburzonej Warszawy. Dzięki Krajniewska za siostrzeństwo. Jeśli w siostrzeństwie towarzyszą mi takie pisarki jak Ty, jeśli towarzyszą mi kobiety takie jak Twoje bohaterki, znalezione pośród realnych, strajkujących dziewczyn, to ja już tak bardzo się nie boję… Zostaję. Ja i moja pochwa. Ja i moja głowa. Nasza nadzieja. Mamy Wiosnę Kobiet!" Izabela Szolc
Osiemnaście opowiadań Mariki Krajniewskiej, autorki świetnej powieści "Za zakrętem", to czułe relacje o brutalności świata i o bólu istnienia. W tle wielu tych opowieści słychać echa - raz doniosłe, innym razem wyciszone - dwudziestowiecznej historii rosyjskiej i sowieckiej: do dziś dotkliwe, nie pozwalające, mimo upływu czasu, zapomnieć. Niemal wszyscy bohaterowie to ludzie zranieni, naznaczeni piętnem trudnej pamięci krzywd i nieprawości. Ich przeżycia i doświadczenia, spisywane z poczuciem taktu i z dystansem, jaki narzuca forma literacka, ewokują pytania o możliwość pogodzenia się z losem. Leszek Szaruga
„Tutaj ludzie są jak bezpańskie psy. Tylko że dla nich nie ma schronisk. Nie ma miejsc, gdzie mogliby przeczekać passę, zupełnie nie taką, jak być powinna. A życie dokłada nowe… I też nie najlepsze… Bohater Krajniewskiej ma obsesję złota i obsesję matki. I poczucie, że zawiódł wszystkich. Już nie dostrzega, nie chce dostrzec, że sam został zawiedziony, ale także zwiedziony. Dla takich nie ma schronisk, ale… Czy jego schronieniem okaże się więzienie innego człowieka? Proszę zobaczyć”. Izabela Szolc, pisarka Czterdziestowatowa żarówka wypełniała przybudówkę swoją mglistą poświatą, nie zostawiając miejsca na nic więcej. Tego światła było za dużo, dusiło, nawet dudniło w uszach. W środku stały trzy łóżka, dwa materace były rzucone w kąt. Metalowe stare łóżko, które wcześniej zajmował Paweł, teraz należało do Siwego. Jego ręce i nogi przykułem kajdankami do ramy łóżka. Wszystkie czynności wykonywałem mechanicznie, nie pozwalając myślom zawładnąć mną, by nie pojawiły się wątpliwości, które teraz byłyby jak nieproszeni goście. Kurczaka ulokowaliśmy na łóżku przy ścianie, wcześniej odsuwając je trochę, aby zapobiec uderzeniu w nią głową. I tu kajdanki na rękach, łańcuchy na nogach. Ten sam proces dotyczył Wnuka. Z jednym wyjątkiem. Towarzyszyło mu skamlenie Siwego i nasilający się zgrzyt kajdanek o metalową ramę. Zrobiliśmy to szybko, po czym wymknęliśmy się, zamykając za sobą drzwi. Zdawaliśmy sobie sprawę, że teraz już jest za późno na tchórzostwo...
Wszystko się może zdarzyć, jeżeli tylko pozwolisz sobie na marzenia... Anna, Zofia i Natalia – trzy kobiety z różnych pokoleń, które oprócz więzów krwi łączy to, że nigdy nie miały szczęścia do związków. Mężczyźni w ich życiu pojawiali się i znikali, co tylko umacniało je w przekonaniu, że jeżeli umiesz liczyć, to licz tylko na siebie. Jednak w głębi serca każda marzy o tym, że kiedyś, gdzieś, spotkają kogoś, kto…Ale o tym piszą tylko w listach do Świętego Mikołaja, które co roku tradycyjnie wysyłają. Więc gdy w życiu Anny pojawia się Wiktor, intrygujący chirurg po przejściach, trudno jej uwierzyć, że to się dzieje naprawdę i robi wszystko, żeby pokrzyżować plany przeznaczeniu. Zofia natomiast ulega urokowi mężczyzny z przeszłości, którego tajemniczość budzi niepokój, a serce Natalii uparcie popycha ją ku błędom matki i babki. Trudno jest odmienić historię rodzinną, która lubi się powtarzać, ale wszystko się może zdarzyć, gdy z nieba zaczyna padać anielski puch…
Joannę czekają ogromne zmiany w życiu, a to za sprawą powrotu Pawła, który przebywał już jakiś czas za granicą. Czy pomimo setek kilometrów i tak długiego czasu przebywania z dala od siebie, mężczyzna nadal uważa Asię za wyjątkową kobietę? Czy w ogóle będzie w stanie ją do tego przekonać? Joanna pracuje w domu spokojnej starości, w którym to Paweł spędza ostatnio sporo czasu. Odwiedza tam swoich podopiecznych. Jako że ma wrodzony talent i duszę artysty, przerabia ubrania staruszkom na bardziej stylowe i unikatowe. Styl Pawła spodobał się także ich wnuczkom, stąd zrodził się pomysł stworzenia linii ubrań „Warszawski element”, które mają być przedstawione na pokazie mody. Do akcji wkraczają Maria i Genia, dwie energiczne staruszki, których kłopoty trzymają się jak mało kogo, a między korytarzami ośrodka przewija się gubiąca ubrania zjawa. W tym wypadku nawet ulubiona szarlotka Joanny, bez cynamonu oczywiście, może nie wystarczyć do przywrócenia wszystkim równowagi.