Menu

Marzena Wieczorek

GEOGRAFIA. KOLOROWE mapy KONTUROWE z ZADANIAMI, to sposób na efektywniejszą pracę z mapą. Wszystko za sprawą innego podejścia do zapamiętania relacji przestrzennych i ważnych informacji na mapach świata, kontynentów i Polski. Proponujemy jak to zrobić w 4 KROKACH DO PEŁNEGO SUKCESU! 1. CZYTAJ MAPĘ, POWTARZAJ I SPRAWDZAJ. Do publikacji dołączono bowiem mapy na wzór – jak w atlasie geograficznym – co powoduje, że niezależnie od tego jakim atlasem dysponuje (lub nie dysponuje) uczeń, zawsze ma się do czego odwołać i gdzie sprawdzić nazwy, przebieg granic, zasięg terytorialny czy też które jednostki fizyczne są nadrzędne, a które wchodzą w skład tych najważniejszych. Ta mapa służy do studiowania i zapamiętywania. 2. NA KOLOROWEJ MAPIE KONTUROWEJ PODPISUJ, ZAZNACZAJ I SPRAWDZAJ. Kolejna nowość – KOLOROWE MAPY KONTUROWE – takie z pastelowymi delikatnymi barwami, pozwalają na łatwe odnalezienie obiektów (np. państw, mórz, nizin, gór, wysp, rzek itd.) poprzez skojarzenia z mapą wzorcową. To ważny etap zapamiętywania i kojarzenia! 3. NA TRADYCYJNEJ MAPIE KONTUROWEJ PODPISUJ, ZAZNACZAJ I SPRAWDZAJ. Po pracy z kolorową mapą konturową „przeskok” na zwykłą mapę konturową i odnajdowanie na niej obiektów oraz kojarzenie lokalizacji i zaisięgów jest o wiele łatwiejsze. Warto zatem wykonać ten wcześniejszy (2) krok. 4. WYKONUJ POLECENIA NA TRADYCYJNEJ MAPIE KONTUROWEJ i SPRAWDZAJ. Sprawdzanie oczywiście na kolorowej mapie, która wygląda jak w atlasie geograficznym. To dlatego w każdym pakiecie (mapa polityczna świata, mapa ogólnogeograficzna świata, analogiczne mapy kontynentów i Polski) są dwie tradycyjne mapy konturowe (+ mapa atlasowa + kolorowa mapa konturowa). Najpierw trzeba sprawdzić swoją pamięć (krok 3), a potem WYKONYWAĆ ZADANIA, które dołączyliśmy do każdego pakietu. UTRWALONE!
ARKUSZE EGZAMINACYJNE DO MATEMATYKI mają pomóc w przygotowaniu ósmoklasisty do obowiązkowego egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Na poczatku zanjduje się  pięć testów opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (w tym: główne, dodatkowe i próbne), które pisali uczniowie w latach 2021 i 2022. (Wskutek pandemii w okresie 2021-2024 na egzaminach ósmoklasisty mają obowiązywać zawężone – w stosunku do podstawy programowej – wymagania egzaminacyjne. Mogą się więc nieco różnić od egzaminów przeprowadzonych w latach 2019-2020). To jest miejsce do przewidziane do samodzielnej pracy ucznia i – naszym zdaniem – powinien je wykorzystać by się sprawdzić. By potwierdzić co umie i rozumie, wykryć co jeszcze powinien doszlifować, a nad czym powinien jeszcze popracować.  Sugerujemy, by do drugiej części, gdzie znajdują się PEŁNE WZORCOWE ODPOWIEDZI, zajrzeć dopiero po samodzielnym rozwiązaniu testów. Oprócz podania wyniku czy wskazania prawidłowego rozwiązania, zamieszczamy wyjaśnienia – KROK PO KROKU – jak analizować zadanie: co trzeba zauważyć,  jak przekształcać wyrażenia, z jakich wzorów i twierdzeń korzystać  i jak wykonać obliczenia, by uzyskać właściwą odpowiedź. Podobnie szczegółowo omawiamy rozwiązania dotyczące wyrażeń, które trzeba przekształcić lub obliczyć czy też oszacować ich wartość. Duży nacisk kładziemy na  równania, które trzeba rozwiązać, pytania nawiązujące wprost lub pośrednio do własności liczb całkowitych, różnych figur, rachunku prawdopodobieństwa. Wiele wyjaśnień ilustrujemy poglądowymi rysunkami i schematami, by zachęcić uczniów do samodzielnego wykorzystywania tego – jakże przydatnego – narzędzia. 
Gdy dzień się wydłuża, a niskie zimowe temperatury zastępuje wiosenne ciepło, budzą się w nas nowe siły i pomysły. Cieszą widoki świeżej zieleni, kwitnące sady, kolorowe przydomowe ogródki i… NOWALIJKI. Delikatne szparagi, surowe kalarepki, chrupiące marchewki, słodki jak cukierki groszek wyznaczają smaki wiosny. Gdy dodamy do tego bogactwo kiełków, zielone koktajle na bazie świeżych liści, np. mięty czy szpinaku, sałatki z dodatkiem… CHWASTÓW, to wiosenne menu może zaskoczyć i zadowolić naprawdę każdego. W kwietniu na straganach pojawia się – do niedawna nieco zapomniany – rabarbar, można od razu włączyć go do swojej diety. A potem… czas na agrest i TRUSKAWKI – niekwestionowany owocowy przebój wiosny. Są dostępne od rana do wieczora, w dni powszednie i świąteczne, na każdym rogu i… bezwzględnie trzeba to wykorzystać. Zjadać je same na surowo, dodawać do sałatek i koktajli, deserów oraz jako bazę bądź wzbogacenie napojów, kompotów, ciast.
DZIECI ZGADUJĄ. CO O POLSCE WIECIE to wspaniały sposób zdobycia wiedzy o naszym kraju poprzez zabawę. Książka zawiera blisko 800 zagadek z odpowiedziami. Została podzielona na trzy rozdziały. Pierwsze dwa poświęcone są ciekawostkom z historii i geografii Polski. Przy każdej zagadce krajoznawczej znajduje się mapa ułatwiająca zlokalizowanie opisywanego miejsca. Trzeci rozdział „Omnibus” zawiera zagadki dotyczące m.in. polskiej przyrody, muzyki, sportu, nauki, kultury i sztuki. Album jest bogato ilustrowany rysunkami i fotografiami. Skierowany jest do czytelnika w wieku 10+, sprawi radość nie tylko dzieciom i młodzieży ale także dorosłym.
DZIECI ZGADUJĄ. CO WIECIE O ŚWIECIE to pomysł na wywołanie u młodego czytelnika prawdziwego głodu wiedzy. O czym jest ta książka? O odkryciach naukowych, słynnych wynalazkach, eksperymentach i ludziach nauk, o otaczającym świecie, środowisku, zdrowiu i sporcie, o historii i kulturze i wreszcie o… różnych innych rekordach i ciekawostkach. Każdy – nie tylko młody czytelnik – znajdzie tu coś dla siebie, każdego coś zaskoczy, zaintryguje i… skłoni do dalszych poszukiwań informacji wzbogacających wiedzę. Album zawiera setki zagadek z fajnymi odpowiedziami. Jego kolejnym atutem jest bogactwo zdjęć, rysunków, reprodukcji i schematów. Po prostu chce się ją oglądać Polecamy ją czytelnikom w wieku 12+. Nie stawiamy żadnej górnej granicy wieku!
Dlaczego skacząc z większej wysokości warto ugiąć kolana? Jak zrobić chusteczki higieniczne o zapachu truskawkowym? Czy ptaki uczą się śpiewać? Która spośród wielkich religii świata jest najmłodsza? Kim była pierwsza kobieta odznaczona Virtuti Militari? Te pytania to tylko pojedyncze przykłady spośród wielu zagadnień poruszanych w publikacji DZIECI ZGADUJĄ. WIECIE CZY NIE WIECIE. Jak widać problemy są tak postawione by zafascynować światem nie tylko młodzież. To lektura rodzinna, do której dorastają dzieci, a z której dorośli mogą się wiele dowiedzieć. Pozwala na zaspakajanie ciekawości i tak naprawdę prowokuje do „złapania poznawczego bakcyla”. W czasach obniżającej loty kultury masowej, zalewu tandety, wszechobecnej komercji warto sięgnąć po inspirację do drążenia czegoś naprawdę istotnego, tego co daje wyobrażenie o świecie przyrody, prawach nią rządzących, co pokazuje wpływ technologii na nasze życie. Księga to zbiór około 1000 zagadek z poszczególnych dziedzin: fizyki, chemii, przyrody, geografii i historii. Można ją polecić zwłaszcza młodzieży opuszczającej szkołę podstawową oraz uczęszczającej do gimnazjum i liceum. Dla tej ostatniej znajdzie się wiele ciekawych zagadnień zwłaszcza z zakresu fizyki i chemii.
Repetytorium z geografii składa się z dwóch części: powtórzeniowej i sprawdzającej (z testem). Znakomicie może zastąpić wszystkich pięć podręczników (z klas IV–VIII), gdyż obejmuje wszystkie ważne tematy uwzględnione w podstawie programowej. Każdy temat jest tak rozplanowany, żeby był od razu do ogarnięcia wzrokiem (na dwóch sąsiednich i jednocześnie widocznych stronach). Ma być rodzajem „ściągawki” wyjaśniającej i podsumowującej prezentowane zagadnienie krok po kroku. Co jest oczywiste, wiele zagadnień ilustrują i wyjaśniają mapy oraz poglądowe grafy, schematy, rysunki i fotografie. Tłumaczenie zagadnień zwykle sprawiających trudności, np. takich jak posługiwanie się skalą i dokonywanie obliczeń, posługiwanie się współrzędnymi geograficznymi czy też obliczanie czasu strefowego lub słonecznego, wyjaśniane jest „krok po kroku” na konkretnych przykładach. Objaśnienia mają charakter rozumowania przyczynowo-skutkowego. Na końcu tematu są pytania, do których odpowiedzi zapisano „do góry nogami”, by skłonić ucznia do samodzielnych odpowiedzi i dać mu możliwość sprawdzenia poprawności rozumowania. Na końcu repetytorium jest sprawdzian (wraz z omówieniem i rozwiązaniami) wykonany na podstawie wzorcowych testów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podpowie kandydatowi do szkoły średniej czy dobrze opanował materiał z przedmiotu na poziomie szkoły podstawowej. To znakomita pomoc, którą uczniowie mogą wykorzystywać samodzielnie, a także z udziałem dorosłych.