Menu

Reymont Stanisław Władysław

Bohaterem powieści jest miasto. Łódź u schyłku XIX wieku to narodowościowy, kulturowy i społeczny tygiel, urbanistyczna dżungla pełna dymiących fabrycznych kominów, ociekających złotem nowobogackich pałaców i nędznych robotniczych mieszkań. Nie jest niestety ziemią obiecaną – to drapieżny moloch, miejsce, w którym z dnia na dzień wyrastają i upadają potężne fortuny, jednych wynosząc na wyżyny, innych ciągnąc na dno. To arena bezwzględnej walki o fortunę, prestiż i wpływy, walki, w której dozwolone są wszelkie chwyty. W jej cieniu fabryczni robotnicy toczą rozpaczliwe zmagania, by przeżyć kolejny dzień. Przetrwają tylko najsilniejsi.W świecie, w którym liczy się przede wszystkim zysk i pieniądz, wartości takie jak przyjaźń, lojalność i miłość przestają mieć prawo bytu, co potwierdza historia głównych bohaterów – trójki przyjaciół z czasów szkolnych. Karol Borowiecki, Moryc Welt i Maks Baum zakładają spółkę, która ma spełnić ich sny o potędze, karierze i milionach. Cena tych marzeń okazuje się bardzo wysoka.
Klasyka literatury w nowej edycji to znakomity pretekst, by powrócić do dzieł wybitnych i ważnych – przypomnieć je sobie, przeżyć i zinterpretować na nowo lub odkryć, czytając po raz pierwszy. Seria obejmuje arcydzieła polskiej i światowej literatury pięknej – utwory, które mimo upływu lat wciąż zachwycają, intrygują, wzruszają i skłaniają do refleksji.
Pierwsza to w literaturze polskiej powieść, której jedynymi bohaterami są chłopi, gdzie świat przedstawiony zamyka się w granicach jednej wsi, a dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, rytm prac polowych i wiejskich rytuałów.Wiosna, Lato, Jesień. Zima. Wydanie z opracowaniem, notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie.
Wydanie z opracowaniem. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku. We wsi Lipce trwają jesienne prace polowe. Nikt nie spodziewa się mających wkrótce nadejść wypadków, które zaciążą na całej wiejskiej społeczności. Maciej Boryna, zaniepokojony losem swego gospodarstwa, podejmuje decyzję o małżeństwie. Jeszcze nie wie, że nadchodzi najbardziej nieszczęśliwy okres w jego życiu...
Klasyka literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami i ilustracjami to książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać.
Chłopi w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Przestawiamy jedną z najwybitniejszych polskich powieści, nagrodzoną Nagrodą Nobla w 1924 r. Powieść, zwana czasem epopeją chłopską, przedstawia życie wiejskiej społeczności polskiej wsi Lipce na tle zmieniających się pór roku - od jesieni do lata. Razem z mieszkańcami czytelnik przeżywa ich kłopoty i radości, uczestniczy w obchodach świąt i uroczystości religijnych, bierze udział w procesach sądowych i konfliktach między różnymi grupami społecznymi. Nie brak tutaj waśni rodzinnych, jak konflikt między Maciejem Boryną i jego synem Antkiem, a także dramatów miłosnych, których główną bohaterką jest jedna z najciekawszych postaci literackich - Jagna Paczesiówna, wokół której losów osnuta jest akcja powieści. Wydanie tego ponadczasowego utworu w serii Kolorowa Klasyka jest niezwykle dopracowane graficznie, uzupełnione doskonałymi ilustracjami oddającymi atmosferę powieści, a twarda oprawa jest wyjątkowo trwała i estetyczna. Gorąco polecamy!
Powieść Władysława Reymonta Chłopi jest unikalnym w dziejach literatury polskiej i światowej świadectwem o życiu i tradycjach społeczności wiejskiej. Została wyróżniona w 1924 roku nagrodą Nobla. Akcja powieści rozgrywa się w typowej dla swojego czasu wsi Lipce i toczy na przestrzeni czterech pór roku. W rytmie przeobrażającej się przyrody i przypisanych do każdego sezonu trudów, obrzędów i tradycji rozgrywają się losy bohaterów książki. Maciej Boryna, najbogatszy gospodarz we wsi, dwukrotny wdowiec, przywódca całej społeczności, bierze sobie za żonę najpiękniejszą pannę we wsi, dwudziestoletnią Jagnę Paczesiównę, pomimo protestów swoich dorosłych już dzieci, domagających się rozdzielenia między nich ziemi. Wokół związku, który porusza całą wieś i wpływa na losy jej mieszkańców, splatają się inne wątki powieści. Poprzez złożoną narrację – z jednej strony chłopskich bohaterów posługujących się gwarą i gawędą, a z drugiej zewnętrznego obserwatora, używającego naprzemiennie języka prozy realistycznej i poetyckiego stylu Młodej Polski – Reymont rysuje fascynujący malarski obraz polskiej wsi. Lektura dla szkół średnich