Menu

Robert Miękus

Robert Miękus urodził się 2 marca 1960 roku w Łosicach. To przede wszystkim scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, a także pisarz. Z wykształcenia historyk. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Robert Miękus jest autorem i współautorem wielu scenariuszy audycji i seriali telewizyjnych. To również scenarzysta i reżyser filmów historycznych, m.in. takich jak: „Krew na bruku. Grodno 1939” czy „Rozkaz sumienia”. Uwielbia góry, narciarstwo i dobre wino. Pisze powieści historyczne i kryminały.

Robert Miękus – uznany scenarzysta i autor kryminałów

Debiutancka książka Roberta Miękusa została wydana w 2017 roku i nosi tytuł: Ferajna. Jest to gangsterska opowieść, napisana we współpracy z Januszem Petelskim. W 2018 roku powstała druga część tej obyczajowo-kryminalnej powieści, zatytułowana: Ferajna Tom 2. W roku 2021 Robert Miękus wydał kolejną pozycję z gatunku sensacji i kryminału, pod tytułem: „Cała ferajna”. Najnowsza publikacja autora to powieść historyczna: Miłość, krew i wojna 1920. Wraz ze Sławomirem Koperem, autor opowiedział w niej o najsłynniejszym kawalerzyście w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. W jego powieści legendarna odwaga głównego bohatera i jego wrażliwość na piękno kobiet, splatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi.
Zbeletryzowana historia najsłynniejszego kawalerzysty wojny polsko-bolszewickiej. Major Feliks Jaworski stał na czele partyzanckiego oddziału, który bronił polskich dworów na Kresach, nie cofając się przed najbardziej bezwzględnymi metodami. Zawsze w pierwszym szeregu, niemal z każdego starcia z wrogiem wychodził ranny, ale to nie hamowało jego zapału. O odwadze majora opowiadano legendy, a jego męski czar sprawiał, że panie mdlały na jego widok. Jaworski także nie był obojętny na kobiece wdzięki, a jego szlak bojowy znaczyły nie tylko spalone wsie zbuntowanego chłopstwa i mogiły ich mieszkańców, ale też złamane serca zakochanych w nim kobiet.
Trudno być gangsterem. Zwłaszcza kiedy jest się świeżo po zawale… Bosy, szef podwarszawskiego gangu, wraca do zdrowia, ale musi jeszcze odzyskać dawną pozycję w przestępczym światku. Czasem jednak łatwiej zapanować nad chłopakami „z miasta” niż nad własną rodziną. Wszak mafijna ferajna to także żony, kochanki, córki, synowie… Oddzielenie „pracy” od życia prywatnego okazuje się niemożliwe, a wojna, którą rozpętuje Bosy, zbiera krwawe żniwo. Wytykać powieści „Cała ferajna”, że jest podobna do „Ojca chrzestnego”, jest tak samo absurdalne, jak czynić kobiecie wyrzuty, że jest podobna do Brigitte Bardot. Władysław Pasikowski, reżyser Czekałem na podobną gangsterską story. Dla lubiących historie o ludziach „z miasta” – lektura obowiązkowa! Grzegorz Kalinowski, autor trylogii „Śmierć frajerom”