Menu

Szwed Tomasz

Proponujemy uczniom zestaw sześciu przykładowych arkuszy typu maturalnego na poziomie podstawowym. Każdy arkusz jest inny, każdy następny jest trudniejszy od poprzedniego. Zestaw zawiera ponad 180 zadań różnego typu i treści. Do każdego zadania są odpowiedzi, a do zadań otwartych dołączyliśmy pełne rozwiązania. Mamy nadzieję, że ten zbiór pomoże uczniom w samodzielnym przygotowaniu się do egzaminu.
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2023 r. nie będzie zbytnio odbiegał od egzaminu znanego do tej pory. Nie będzie zadań testowych, ani zadań z kodowaną odpowiedzią. Pojawią się wiązki zadań oraz zadania osadzone w kontekście realistycznym. Nie będzie takiej różnorodności typów zadań jak na poziomie podstawowym. Zdający w czasie 180 minut będzie miał do rozwiązania nieco ponad 10 zadań otwartych. Zestaw 1 zawiera sześć przykładowych arkuszy maturalnych na poziomie rozszerzonym. Do każdego zadania dołączyliśmy jego pełne rozwiązanie oraz propozycję punktacji. Mamy nadzieję, że pomoże to uczniom w samodzielnym przygotowaniu się do egzaminu.
Na egzaminie maturalnym z matematyki od 2023 pojawią się nowe typy zadań. Do tej pory na poziomie podstawowym mieliśmy trzy typy zadań, od 2023 roku ma ich być co najmniej trzynaście. Trudność arkusza maturalnego może wynikać z faktu różnorodności typów zadań oraz ich pojawiania się w arkuszu. Od 2010 roku zadania były poukładane typami, od 2023 będą poukładane zgodnie z kolejnością występowania treści i wymagań w podstawie programowej. Proponujemy uczniom zestaw sześciu przykładowych arkuszy typu maturalnego na poziomie podstawowym. Każdy arkusz jest inny, każdy następny jest trudniejszy od poprzedniego. Zestaw zawiera ponad 180 zadań różnego typu i treści. Każde zadanie ma zamieszczoną w drugiej części książki odpowiedź, do każdego zadania otwartego dołączyliśmy również jego pełne rozwiązanie. Mamy nadzieję, że ten zbiór pomoże uczniom w samodzielnym przygotowaniu się do egzaminu.
Lato w Klinice Małych Zwierząt zapowiada się spokojnie. Można bawić się i przyjmować gości, bo jedzenia jest pod dostatkiem i długi dzień prawie nie ma końca. A jednak! Co robić, gdy duże Zwierzę miało groźny wypadek? Profesor Borsuk po raz pierwszy otrzyma zawodowe wsparcie lekarki Człowieka. Nikt w Lesie nie słyszał, by kiedyś wcześniej to się zdarzyło. Nadchodzą dziwne czasy – mówi Babcia Zającowa. Czy Las będzie trwał nadal, a razem z nim my? Oto nowe przygody lekarzy o miłych pyszczkach i miękkich futerkach, ich przyjaciół i znajomych z Lasu na Zaborach.
Publikacja jest zgodna z podstawą programową MEN, która obowiązuje w 4-letnich liceach i 5-letnich technikach od września 2019 r. (rozporządzenie MEN z dnia 30.01.2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, Dz. U. 2018, poz. 467). Zamieściliśmy w niej dowody wszystkich twierdzeń wymienionych w tym rozporządzeniu. Bardzo często dowody pokazujemy w kilku wariantach. Mamy nadzieję, że każdy uczeń odnajdzie sposób przeprowadzenia dowodu właściwy dla siebie i swoich umiejętności. Zachęcamy do korzystania z tej książki zarówno uczniów, jak i nauczycieli, niekoniecznie związanych z nowym liceum i technikum. Polecamy ją wszystkim zainteresowanym matematyką. Dla nauczycieli matematyki czytanie i dogłębna analiza dowodów oraz rozwiązywanie załączonych zadań na dowodzenie będzie okazją do doskonalenia swojego warsztatu pracy oraz poszerzenia możliwości rozwiązywania trudnych zadań. Prezentowany materiał pozwoli uczniom lepiej zrozumieć matematykę i solidniej przygotować się do studiowania jej na wyższym etapie edukacyjnym.
Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce to kontynuacja przygód bohaterów znanych z „Kliniki Małych Zwierząt”, pięknie ilustrowana przez Anetę Krellę-Moch. Ciepłe i wzruszające, niekiedy zabawne opowiadania oswajające ze szpitalem i zabiegami medycznymi oraz światem przyrody. Doskonała lektura dla małych pacjentów, ale też dla wszystkich przyszłych lekarzy i weterynarzy oraz tych, którzy kochają przyrodę, mają wrażliwe serca i lubią ciekawe historie. Do Leśnej Górki zawitała jesień. Mieszkańcy gromadzą zapasy na zimę, a w klinice trwa codzienna praca. Profesor Borsuk, doktor Łasiczka, doktor Kuna, sanitariusz Ryś i siostry Wiewiórki niosą pomoc chorym zwierzętom. Opatrują rany, wykonują ważne operacje, udzielają porad, wypisują recepty i wspierają swoich pacjentów oraz ich rodziny w trudnych chwilach. Potrafią znaleźć wyjście z każdej opresji, przytulić, pocieszyć i nakleić plasterek tak, żeby nie bolało. Poznajemy ich niezwykłe przygody oraz codzienne radości i smutki, troski i marzenia. Tomasz Szwed jest znanym piosenkarzem, autorem i kompozytorem, ale także psychoterapeutą, konsultantem Fundacji „A kogo?” pracującym także z dziećmi.
Zapraszamy do Kliniki Małych Zwierząt w Leśnej Górce. Prowadzą ją małe zwierzęta: profesor Borsuk i jego biały personel - doktor Łasiczka, Suseł, siostry Wiewiórki, sanitariusz Ryś i wiele innych ważnych postaci. Opowiadania o lekarzach i ich pacjentach, o radościach, smutkach, niezwykłych przygodach i sukcesach medycznych wykształconych specjalistów o miłych pyszczkach, miękkich futerkach i barwnych piórkach. Tomasz Szwed-Stępkowski - autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego. Od 30 lat na estradzie. Wydał kilka płyt i tomików poetyckich. Studiował w Szkole Menedżerów Kultury, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie. Brał udział w szkoleniach w Polsce i Anglii, dotyczących rozwiązywania konfliktów i pracy z grupami. W trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Indiach poznawał wschodnie systemy leczenia i medytacji. Prowadzi terapie indywidualne, grupy psychoterapeutyczne, warsztaty rozwojowe dla twórców. Jest członkiem zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Kiedy las przykrywa się białą kołderką śniegu i wokół ściska mróz, dla zwierząt nadchodzi trudny czas. Jedne chronią się w podziemnych tunelach, inne zapadają w zimowy sen, a jeszcze inne stroszą futerka i przedzierają się przez zaspy. Śnieżna zima to także doskonała okazja do zabawy, szczególnie dla młodych zwierząt, jednak o wypadek nietrudno. Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce jest przygotowana do zimy: zgromadzono zapasy żywności i środków leczniczych oraz zorganizowano zastępstwa dla zapadającego w sen zimowy personelu. Tu każdy pacjent znajdzie pomoc i wsparcie. Kolejna część przygód lekarzy i pacjentów o miłych pyszczkach i miękkich futerkach. Ciepłe, przyjazne i dowcipne opowiadania, niosące wiedzę o świecie przyrody i oswajające z leczeniem – doskonała lektura dla przyszłych lekarzy i weterynarzy Patronat medialny: granice.pl; qlturka.pl, ŚWIERSZCZYK; miastodzieci.pl; Teatr Groteska; Bliżej Przedszkola