Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ben Gurion. Żywot polityczny

Peres Szimon, David Landau

Ben Gurion. Żywot polityczny

6.5

(39 ocen) wspólnie z

34,90

Książka łączy osobiste wspomnienia z opowieścią o wielkiej polityce i wydarzeniach, które zmieniły świat.

Dawid Ben Gurion urodził się 16 października 1886 roku w Płońsku jako Dawid Grün. Umarł 1 grudnia 1973 w Ramat Gan otoczony sławą jednego z najważniejszych izraelskich polityków. Wierzył w wyjątkowość narodu żydowskiego i jego prawo do posiadania własnego państwa. Był jednym z młodych pionierów z drugiej aliji, zaczynał od zbierania pomarańczy i prostych prac pasterskich, a po latach został pierwszym szefem rządu. Był wizjonerem i pragmatykiem zanurzonym w żydowskiej historii i tradycji, a przy tym patrzącym w przyszłość i wyzbytym sentymentów. Stał się symbolem energii, która stworzyła państwo Izrael, i przywódcą, jakiego potrzebował kraj walczący o swoje istnienie. Dla Szimona Peresa, byłego prezydenta Izraela i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, a także dla wielu innych Izraelczyków Dawid Ben Gurion był postacią z legendy, ojcem założycielem ich państwa, współczesnym prorokiem, a jednocześnie człowiekiem z krwi i kości, który własnym trudem, uporem i wiarą zapisał się na kartach historii.

Książka łączy osobiste wspomnienia z opowieścią o wielkiej polityce i wydarzeniach, które zmieniły świat. Dla Peresa to dialog z samym sobą i przeszłością, który David Landau, dziennikarz i były redaktor naczelny „Haarec”, podsycał wnikliwymi pytaniami na temat Bena Guriona i jego dziedzictwa.

Czarne
Broszurowa ze skrzydełkami

Data pierwszego wydania:
2013-08-28

ISBN: 978-83-753-6627-3

Liczba stron: 248

Czarne

Format: 21.4x13.2

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...