Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Białko p53 I gen, który złamał kod raka

Sue Armstrong

Białko p53 I gen, który złamał kod raka

6.6

(18 ocen) wspólnie z

39,90

 

P53 brzmi jak kryptonim tajnej misji wojskowej. I rzeczywiście coś jest na rzeczy. To nazwa białka określanego przez lekarzy mianem „strażnika genomu”. Odkryto je w 1979 roku. Ze względu na jego potencjał w 1993 roku prestiżowy magazyn „Science” uznał je za molekułę roku. Później jego znaczenie już tylko rosło. Okazuje się bowiem, że mutacja genu tego białka jest cechą wspólną większości organizmów chorych na raka.
Oznacza to zarazem, że jeśli p53 funkcjonuje normalnie, to niezależnie od tego, jak przebiegle i intensywnie rak będzie próbował nas zaatakować, niczego nie wskóra. Naukowcy i praktycy medycyny pokładają więc w tym białku ogromne znaczenie. A książka Sue Armstrong mówi o tym, jak to się wszystko zaczęło: jak złamano kod raka.

Sue Armstrong jest dziennikarką radiową i autorką książek popularnonaukowych. Współpracuje z BBC Radio 4 oraz BBC World Service – była korespondentką tego programu w Brukseli i Afryce Południowej.
Jest autorką wielu tekstów o tematyce popularyzującej wiedzę medyczną. Publikowała m.in. w „New Scientist”. Przez lata współpracowała z organizacjami takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia czy Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS – pisząc relacje z ogarniętych pandemią obszarów Afryki i Azji. W 2010 roku opublikowała swą pierwszą książkę A Matter of Life and Death: inside the hidden world of the pathologist. Mieszka w Edynburgu (Szkocja).

Kurhaus Publishing
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-653-0115-4

Tytuł oryginalny: p53: The Gene that Cracked the Cancer Code

Liczba stron: 288

Format: 13.0x20.0cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...