Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Demokracja Istota, idee, cele i ich realizacja

Demokracja Istota, idee, cele i ich realizacja

29,00

 

Publikacja Demokracja – istota, idee, cele i ich realizacja wpisuje się w dyskusję o kryzysie demokracji liberalnej i jego następstwach dla państwa demokratycznego oraz społeczeństwa obywatelskiego, prowadzoną wśród naukowców, zwłaszcza politologów, prawników i socjologów, ale także w wielu kręgach społeczeństwa zainteresowanych tą problematyką.
Przedmiotowa propozycja ujęcia tematu ma na celu ukazanie istoty problemów, ich uwarunkowań i następstw oraz kwestii kontrowersyjnych, wzbudzających polemiki i stanowiących punkt odniesienia dla prowadzonych badań i analiz naukowych.
(…) W pracy są stawiane kardynalne pytania dotyczące statusu teoretycznego, normatywnego i funkcjonalnego demokracji liberalnej oraz źródeł i następstw jej kryzysu.
Fragmenty Wstępu

Koncepcja przedstawionej mi do recenzji książki jest przemyślana i niezwykle aktualna. (…) Autorzy dostrzegają zarówno istotę demokracji, jak i powiązania między demokracją a procesami gospodarczymi i problemami socjalnymi (to jeden z głównych czynników stabilności systemu demokratycznego). Pochylają się nad wyzwaniami i dylematami współczesnej demokracji liberalnej (od populizmu po role i oddziaływanie mediów społecznościowych), kształtowaniem się demokracji deliberatywnej, ciągłością i zmianą procesów demokratycznych w Polsce, wartościami europejskiej wspólnoty związanymi z porządkiem demokratycznym, a w końcu – próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje ład demokratyczny swoiście „wyjęty” z ram państwa – w wymiarze europejskim i międzynarodowym. Można zatem uznać, że zarówno w ujęciu chronologicznym, jak przestrzennym i problemowym, opracowanie dotyka najważniejszych dylematów demokracji.
dr hab. Tomasz Słomka

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5915-9

Liczba stron: 196

Format: 16.0x23.5cm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...