Książka Pawła Prüfera jest oryginalnym projektem, który zarówno w swej nazwie, konceptualizacji, jak i operacjonalizacji stanowi teoretyczną propozycję pewnego sposobu rozumienia świata, czy precyzyjniej – rzeczywistości społecznej, która podlega zmianom, przeobrażeniom, ale która jest w tym procesie kształtowana przez aktywność sprawczych jednostek. Nie jest to łatwa teoria, nierzadko wykraczająca poza czysty dyskurs socjologiczny, a wymagająca od Czytelnika pewnego zaawansowania i przygotowania teoretycznego, jak i wysiłku intelektualnego. Jest projektem do pewnego stopnia wyrafinowanym i intrygującym poznawczo. […] Przeprowadzone analizy socjologiczne sytuują się w różnych kontekstach teoretycznych, mają charakter refleksyjny i pogłębiony. Autor omawia problematykę, którą się bezpośrednio zajmuje, równocześnie włącza się w dialog z różnymi nurtami socjologii teoretycznej, zarówno klasycznej jak i współczesnej. […] Książka może być przydatna także socjologom o orientacji empirycznej, gdyż nie ma nic bardziej praktycznego i koniecznego dla nich jak dobra teoria. Jest to opracowanie bardzo erudycyjne, nasycone odniesieniami do naukowej literatury krajowej i zagranicznej, głównie włoskiej. Własne tezy autora są mocno osadzone w historii i współczesnej myśli socjologicznej. Odwoływanie się do literatury przedmiotu służy za kanwę do osobistej narracji oraz prezentacji własnych przemyśleń i ustaleń.
prof. dr hab. JANUSZ MARIAŃSKI
Społeczeństwo jest swoistym fenomenem, który nie tylko kształtuje człowieka, nadając mu różnorodne „barwy”, ale i samo ujawnia się nam w licznych metamorfozach, przez co bywa trudne do chwycenia w „obrazie jednolitym”. Tym, co charakterystyczne dla ostatnich dekad, jest głęboka dynamika przemian, jakim – w wieloaspektowym procesie, niczym „fala za falą” – ulega społeczeństwo. Z jednej strony odchodzi ono od swojego klasycznego obrazu, opisanego w licznych pozycjach socjologii, nauk politycznych i literatury faktu, z drugiej ukazuje, jak głębokie mogą być różnice w jego poszczególnych częściach, a także jak jest podatne na jawne i ukryte wpływy. Zrozumienie współczesnego człowieka wymaga zrozumienia społeczeństwa, jego przekształceń, osobliwości, kształtów i zniekształceń. Profesor Paweł Prüfer wprowadza nas w świat wnikliwej diagnozy wymagającej uwagi „na każdym kroku” lektury, będącej wymagającą intelektualną przygodą.
Praca – mająca „żelazną” logikę badawczą – została zbudowana w oparciu o imponujące źródła naukowe, a wywody ukazują głęboką wiedzę, mistrzostwo myśli i pióra, fantastyczne opanowanie naukowej polszczyzny, które wprowadzają Autora do elity współczesnych polskich socjologów. Nie jest to ocena na wyrost, bowiem lektura wymaga od Czytelnika rzetelnych fundamentów poznawczych, skupienia i uwagi, aby u finału przynieść obraz myśli osadzonej nie tylko w wiedzy, ale także autorskiej konstrukcji teoretycznej, nawiązującej do owidiuszowskiej zmienności, splecionej z powtarzalnością, z nieustannie ujawniającym się NOWYM. Dla socjologa i pedagoga praca ma jeszcze jedną wartość – badacz widzi diagnozowaną metamorfozę, jako „świadectwo ludzi moralnie dobrych”.
dr hab. MARIUSZ Z. JĘDRZEJKO