Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Gangi Izraela

Artur Górski

Gangi Izraela

6.4

(14 ocen) wspólnie z

34,70

 

W oparciu o tę książkę mógłby powstać nowy sezon głośnego serialu „Fauda”



Oto Izrael jakiego nie znacie. Artur Górski błyskotliwie i kompetentnie oprowadza nas po przestępczym świecie, o którym nie przeczytacie na pierwszych stronach gazet i tłumaczy jak, kiedy i dlaczego powstała izraelska mafia.



Możesz być ortodoksem lub niewierzącym, syjonistą lub przeciwnikiem państwa Izrael. Nieważne. Nie musisz nawet być Żydem, możesz być Arabem. Mafijne klany w Izraelu nie patrzą na kolor skóry czy paszport, liczy się to czy umiesz posługiwać się bronią, nie pękasz na widok policji i czy lubisz pieniądze.



Najpotężniejszy klan w dziejach kryminalnej historii Izraela to rodzina Abergilów, Żydów z Maroka. Z lokalnej grupy przestępczej z czasem stał się syndykatem z wpływami na całym świecie.



Ali Jarushi, celebryta i szef jednej z najpotężniejszych organizacji przestępczych kraju, złożonej z izraelskich Arabów, mawiał: „Nikt nie zostaje zabity bez powodu”. Został zastrzelony w mieście Ramla obok meczetu.



Klan Yehudy Attisa, który w latach 80. XX wieku zarządzał narkotykowym Nowym Jorkiem, skutecznie konkurował z włoską i rosyjską mafią.



Zeew Rosenstein, który przeżył siedem zamachów na swoje życie zbił fortunę na produkcji ecstasy, rozmachem nie ustępował Pablo Escobarowi.



Dziś gangi wychowane przez izraelskich „ojców chrzestnych” nie tylko rządzą narkobiznesem w Tel Awiwie. Mafiozi manipulują intratnymi kontraktami na budowy nielegalnych osiedli na terytoriach okupowanych, korumpują polityków lub sami wchodzą do polityki, a nawet zarabiają na konflikcie izraelsko-palestyńskim.



Jeśli chcesz lepiej rozumieć współczesny Izrael – ta książka jest dla Ciebie.

Agora
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-8380-024-0

Liczba stron: 296

Cena detaliczna: 54,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...