Menu

Mariusz Sepioło

Pochodzący z Płocka Mariusz Sepioło, to reporter oraz autor powieści biograficznych. Specjalizuje się także w literaturze faktu. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 2011 rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem”. Tworzy także publikacje m.in. dla Gazety.pl, Gazety Wyborczej, Polityki. Zajmuje się reportażem, a także współpracuje z wydawnictwem Polska Press.

Mariusz Sepioło i jego dzieła o ludziach, którzy chodzą po górach

Mariusz Sepioło jest autorem wielu książek poświęconych ludziom, którzy wspinają się po górach. Te niezwykle popularne pozycje: „Naga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”, „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę” to porywające zapiski o pasji, marzeniach oraz rozmowy o ich realizacji. Autor odsłania w swoich pracach między innymi historie Polek, które przyczyniły się do tworzenia legendy światowego himalaizmu.

Autor bestsellerowych reportaży

Twórca w swoich popularnych powieściach reportażowych, porusza niezwykle kontrowersyjne tematy. W 2017 roku ukazała się jego książka „Ludzie i gady”, w której przytacza wstrząsające wyznania więźniów – jak wygląda ich życie, godzina po godzinie. W 2021 roku, w księgarniach pojawiła się pozycja pt. „Klerycy. O życiu w polskich seminariach” , która prezentuje oblicze polskiego Kościoła. Mariusz Sepioło w swoich bestsellerowych reportażach nie boi się zadawać trudnych pytań.
Poniżanie, wyzwiska, przemoc – na żywo, dla każdego. Wystarczy kliknąć. Kim są ludzie, którzy z ekranów smartfonów kształtują gusta i postawy naszych dzieci? Mariusz Sepioło zagląda za kulisy zgniłego, zdemoralizowanego świata „internetowych gwiazd”. Jako pierwszy dziennikarz w Polsce zagląda do akt sądowych, w których oskarżeni i skazywani byli influencerzy z czołówek plotkarskich portali. Wchodzi do mieszkania, w którym właśnie trwa patostream, rozmawia z youtuberami, patostreamerami i influencerami. Dociera dalej, pod powierzchnię, gdzie są poważne przestępstwa, narkotyki, wielkie pieniądze, seks i śmierć. Oddaje również głos drugiej stronie – psychologom społecznym i socjologom oraz menedżerom agencji, którzy współpracują z internetowymi twórcami. To opowieść o świecie dostępnym za jednym kliknięciem. To historie młodych ludzi, którzy stali się idolami swoich rówieśników, choć nie byli przygotowani do tej roli. To również pytanie o to, ile naprawdę wiemy o naszych dzieciach, ich problemach, marzeniach, lękach i wartościach. Niekiedy zaglądamy im przez ramię i zerkamy na rozświetlony ekran. Ale co tak naprawdę dostrzegamy? Oto niezbędnik zrozumienia dzisiejszego świata. Ludzie zawsze chcieli cyrku i igrzysk. Zawsze stały za tym pieniądze i upokorzenie. Dzisiaj stoją za tym media. I jeszcze większe pieniądze i sława. I poniżenie na oczach świata. Co się dzieje? Żeby to zrozumieć, przeczytaj tę książkę. Karolina Korwin-Piotrowska Wasze dzieci ich znają, czas na Was. Nie będzie to doświadczenie przyjemne, czasem wręcz odrażające. Jak zareagujecie, to Wasza sprawa, ale najpierw musicie się dowiedzieć, z czym macie do czynienia. A do tego książka Mariusza Sepioło jest idealnym pierwszym krokiem. Marcin Meller Jak usłyszałem, że wychodzi książka o polskich influencerach i mnie w niej nie ma, było mi przykro. A później ją przeczytałem i kamień z serca. PigOut
Mariusz Sepioło "Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy" Ta książka nie powstała, by wywołać skandal. Opisuje to, co właśnie wymyka się spod kontroli. Robert ciągnie kasę z ministerstwa i robi biznes z „Boga, honoru i ojczyzny”. Kandydat na prezydenta Krzysztof zostaje uznany przez sąd za faszystę, ale nie przeszkadza mu to pozostać w parlamencie. Jacek latami głosi narodową nowinę z ambony. Grzegorz nie ma nic przeciwko kobietom, a Aleksander przeciw gejom, ale… Dlaczego ruchy narodowe w Polsce rosną w siłę? Czym urzekają kolejne pokolenia i jakie sztuczki stosują, by nimi sterować? Kto dolewa im politycznego paliwa? I jak to w ogóle możliwe, że prawicowi ekstremiści dochodzą do władzy? Dziennikarz śledczy, autor bestsellerów rusza tropem polskich nacjonalistów, demaskując ich hipokryzję i metody kamuflażu. Nie działa z bezpiecznej odległości – idzie z nimi w marszach, rekrutuje się do ich obozu, ujawnia ich tajemnice. Skorumpowani aktywiści, polityczni karierowicze, ślepi przedstawiciele Kościoła, szeregowi fanatycy „białej rasy” – oto wizja Polski za rogiem. „Narodowcy” to brutalnie szczery reportaż o narodowym samouwielbieniu, fobiach i uprzedzeniach. O tym, jak podżega się dziś do przemocy i w kim widzi się wroga. Reporterski barometr, który bada polskie emocje i niezabliźnione rany. Opowieść o nienawiści, która w każdej chwili, niczym bomba atomowa, może doprowadzić do kolejnej katastrofy.
Cała prawda o życiu w polskim seminarium Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele. Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe. Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy są sposobem na łatwą karierę? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy? Mariusz Sepioło – autor bestsellerów Himalaistki, Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Wyróżniony w I edycji Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.
Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach Miał swoje „fazy”: muzyka, używki, wreszcie góry. Jedna była najważniejsza, nazywa się Nanga Parbat. Chciał zdobyć ją zimą jako pierwszy. W 2017 zmierzyli się siódmy raz. Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w grupie chłopaków w kapturach. Odnalazł ją w Indiach, potem w podróżach i adrenalinie. Dom miał tam, gdzie właśnie był: w Polsce, w Irlandii, w Pakistanie, w busie, w namiocie na stokach ośmiotysięcznika. W realizacji himalajskich celów nie wspierali go wielcy sponsorzy ani środowisko wysokogórskie. Mimo to walczył o swoje marzenia, a pomagała mu cała Polska. Tomek Mackiewicz – Czapa, Czapkins, Wegeta – był człowiekiem wymykającym się schematom. Książka o nim to nie tylko relacja z podróży po miejscach, do których trafiał. To także zapis rozmów z tymi, którzy pojawiali się w jego życiu – na chwilę albo na dłużej, z rodziną i przyjaciółmi. Oni również, tak jak Tomek, są wyjątkowi. Jako pierwsi otrzymywali sygnały, że dzieje się z nim coś złego. Akcję ratunkową, w której brali udział wspinacze spod K2, śledziła cała Polska. Książka po raz pierwszy odsłania jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewiczowi osób. Mariusz Sepioło – reporter. Autor bestsellera Himalaistki. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Nominowany do I edycji nagrody dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza