Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Hiroszima 1945

Mitch Weiss

Hiroszima 1945

7.3

(52 ocen) wspólnie z

45,49

 

Bestseller „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i „Publishers Weekly”

Najważniejsza książka o jednym z najistotniejszych momentów w historii ludzkości


6 sierpnia 1945 roku, godzina 7:30. Na pokładzie lecącego w stronę wysp japońskich bombowca B-29 kapitan William „Deak” Parsons uzbraja ważącą 4 tony bombę plutonową nazwaną pieszczotliwie Little Boy. Trzy kwadranse później śmiercionośny ładunek opuszcza komorę bombową i po 43 sekundach wybucha, zabijając 70 tysięcy mieszkańców Hiroszimy i niszcząc 92% zabudowań. Nigdy wcześniej i nigdy później pojedynczy atak nie przyniesie tylu ofiar.

116 dni wcześniej Harry Truman dowiaduje się o śmierci prezydenta Roosevelta. Nie wie nic o tajnym Projekcie Manhattan i nie ma pojęcia, że to jemu przyjdzie wydać rozkaz użycia pierwszej amerykańskiej broni masowego rażenia.

Hiroszima 1945 to niezwykła, trzymająca w napięciu relacja z ostatnich tygodni poprzedzających atak atomowy na Japonię i opowieść o ludziach, którzy odegrali w tej historii najważniejsze role lub byli po prostu jej ofiarami.


Dlaczego Albert Einstein, popierający badania nad bronią jądrową, nagle zmienił zdanie?

Jakie sekrety skrywał tajny Projekt Manhattan?

Kim byli kluczowi gracze w amerykańskim wyścigu jądrowym?

Co zdołali wykraść sowieccy szpiedzy, infiltrujący zespół badawczy Oppenheimera?

Co czuły załogi bombowców biorących udział w nalotach z użyciem bomb atomowych i jak nalot zapamiętała 10-letnia Hideko Tamura, która przeżyła wybuch w strefie zero, ale straciła matkę?

Znak Horyzont
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-7987-2

Liczba stron: 400

Znak Horyzont

Format: 150x235mm

Cena detaliczna: 64,99 zł

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Rok wydania: 2021

Zajrzyj do środka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...