Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

III 1 Dywizjon myśliwski

Rogusz Marek

III 1 Dywizjon myśliwski

5.7

(6 ocen) wspólnie z

39,90

 

3 września por. pil. Wojciech Januszewicz w samotnej walce nad lotniskiem Zielonka z czterema Messerschmittami Bf 110 z grupy I.(Z)/LG 1 zestrzelił jednego z napastników. Dwuosobowa załoga, pilot Uffz. Sigismund Mazurowski oraz strzelec Uffz. Günter Lother, zginęła we wraku dwusilnikowego myśliwca, który rozbił się na polu koło Kobyłki.

Celem książki jest przestawienie i upamiętnienie działań lotników III/1 Dywizjonu Myśliwskiego, którzy w ramach Brygady Pościgowej przez sześć dni pamiętnego września 1939 roku bronili nieba nad stolicą Polski, startując z Zielonki i Zaborowa. Następnie nad Lubelszczyzną ponownie próbowali stawić czoła hitlerowskiej Luftwaffe, aż ostatecznie przebieg działań wojennych w siedemnastym dniu wojny zmusił ich do ewakuowania się do Rumunii. W monografii znajduje się rozbudowany rozdział o przedwojennej historii dywizjonu w latach 1921-1939. Opis działań wojennych przestawiono w oparciu o fakty i relacje lotników spisane we Francji i Anglii w ciągu roku od kampanii wrześniowej. Te zapisane niemal na gorąco przekazy uzupełniają inne późniejsze wspomnienia pilotów oraz relacje świadków walk zdobyte przez autorów. Mówią nam one, jakimi ludźmi byli ci lotnicy, co czuli, walcząc z wrogiem, jakie odnieśli sukcesy i jakie ponieśli ofiary podczas obrony ojczyzny. Publikacja została wzbogacona bogatym materiałem zdjęciowym, w wielu przypadkach dotychczas nie publikowanym.

Vesper
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-773-1201-8

Liczba stron: 288

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...