Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Italia Mia Studia z dziejów Italii i powiązań polsko-włoskich w późnym Średniowieczu i Renesansie

Danuta Quirini-Popławska

Italia Mia Studia z dziejów Italii i powiązań polsko-włoskich w późnym Średniowieczu i Renesansie

50,00

 

Autorka rozpraw zamieszczonych w omawianym tomie, pisanych i wydawanych w ciągu ostatnich czterdziestu lata, należy do niezbyt licznego grona uczonych polskich, którzy podejmują problemy dotyczące dziejów Włoch. Jej kompetencje w tej dziedzinie nie budzą tu żadnych wątpliwości. Korzenie rodzinne, zachowana tradycja dotycząca pochodzenia autorki, znajomość języka, bogaty dorobek pisarski ? wszystkie te cechy kwalifikują profesor Quirini-Popławską do grona historyków dzięki którym możemy lepiej poznawać wiele ważnych zagadnień dotyczących i kultury powstałej w Italii i powiązań polsko-włoskich w stuleciach obejmujących późne ?średniowiecze i początki czasów nowożytnych. Szeroka kwerenda archiwalna przeprowadzona przez autorkę w archiwach włoskich, polskich, ukraińskich, austriackich pozwoliła na podjęcie wielu zagadnień, niekiedy niezbadanych jeszcze w dotychczasowej literaturze. Możemy dzięki rozprawom zebranym w tomie Italia mia lepiej poznać skomplikowane dzieje kultury europejskiej, jej rozwój i zachodzące przemiany kształtujące czasy późno?średniowiecznego i wczesno nowożytnego ?świata. Tematyka podejmowanych przez autorkę badań nad teorią i praktyką tworzenia nowożytnego społeczeństwa jest tym bardziej ważna dla poznawania dziejów kultury człowieka, że jej kształty, sposoby myśli w wielu dziedzinach nauki, wpłynęły na sposób postrzegania mieszkańców całego globu.
Z recenzji prof. dr hab. Henryka Samsonowicza

Historia Iagellonica
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-650-8030-1

Liczba stron: 522

Format: 160x235mm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...