Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

O Zofii Kossak w konspiracji i prywatnie

Wojciech Grott, Marcin Kłodziński, Wirginia Węglińska

O Zofii Kossak w konspiracji i prywatnie

5.0

(1 ocena) wspólnie z

 

W albumie O Zofii Kossak w konspiracji i prywatnie/On Zofia Kossak in Conspiracy and Private Life autorzy przyjmują nietypową perspektywę narracyjną – opisowo-wspomnieniową formę opowiadania. Treść publikacji stanowi wielobarwny wybór wspomnień osób, które znały osobiście Zofię Kossak – jej rodziny, przyjaciół czy znajomych. Celem albumu nie jest więc przedstawienie kolejnej biografii pisarki i konspiratorki, ale przypomnienie tej nietuzinkowej postaci, która pośmiertnie została odznaczona medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Śwaiata oraz Orderem Orła Białego. Książka składa się z ośmiu rozdziałów (Zofia Kossak prywatnie, Z niezwykłego rodu, Pomiędzy Nowosielicą a Górkami, Czas odwagi i poświęcenie, Protest!, W otchłani, Otwarte drzwi i Powrót). Przedstawia życie i dokonania Polki w chronologicznym porządku, skupiając się jednak nie tyle na odtwarzaniu kolejnych faktów, ale na motywacjach, pragnieniach, dążeniach czy przekonaniach Zofii Kossak. Treść publikacji urozmaica i wzbogaca obfity materiał ilustracyjny – prezentowane w książce fotografie pochodzą m.in. z prywatnych archiwów rodzinnych, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej i z Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.

Muzeum II Wojny Światowej
Liczba stron: 156

Cena katalogowa: 49,00 zł

Rok wydania: 2021

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...