Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną

Alan Andres, Robert L Stone

Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną

7.8

(18 ocen) wspólnie z

33,42

 

Książka idzie w parze z filmem stacji PBS "American Experience".

Pisarz i producent Robert Stone jest określany przez Entertainment Weekly jako ,,Jeden z naszych najważniejszych dokumentalistów". Przedstawia on te istotne postaci w pogłębieniu względem produkcji PBS, błyskotliwie przedstawiając ich życiorysy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, John F. Kennedy, przedstawił w 1961 roku plan wydania 20 mld dolarów na lądowanie człowieka na Księżycu przed końcem dekady. ,,Ścigając księżyc" bazuje na relacjach świadków oraz odkrytych niedawno materiałach archiwalnych, które po raz pierwszy ujawniły nieznane opowieści o fascynujących osobach, których twórcza, wieloletnia praca doprowadziła do kapitalnego osiągnięcia USA. Wkrótce będziemy obchodzić 50. rocznicę lądowania na Księżycu. Jednak to nie tylko opowieść o inżynierach i astronautach; wyrosło z marzeń autorów SF, filmowców, geniuszy militarnych i wykraczających poza system naukowców.
Należeli do nich:
pisarz SF Arthur C. Clarke, który zainspirował część głównych uczestników wyścigu na Księżyc. Mając 20 lat, napisał studium, dzięki któremu USA pokonały ZSRR w jednej z dziedzin kosmonautyki: komunikacji satelitarnej,
Wernher von Braun, wcześniej nazistowski geniusz militarny, kierownik hitlerowskiego programu broni rakietowych. Pracował dla armii USA nad pociskami balistycznymi, a później dla NASA, nadzorując powstanie rakiety nośnej Saturn V,
astronauta Frank Borman, dowódca pierwszej wyprawy, która okrążyła Księżyc; jego zdecydowane oświadczenie przed Kongresem w roku 1967 ostatecznie uratowało program księżycowy przed kasacją,
Poppy Northcutt, młoda matematyczka, pierwsza kobieta pracująca w ośrodku kontroli. Pozycja medialna, wyjątkowa w tym męskim świecie, pozwoliła jej na walkę o równouprawnienie kobiet oraz mniejszości,
Edward Dwight, czarnoskóry astronauta, przyjęty dzięki naleganiu Białego Domu, popierającego prawa obywatelskie, co nie wszystkim przypadło do smaku.

"Ścigając Księżyc" opowiada losy tych głównych postaci zarówno na tle politycznym, jak i społecznym oraz kulturowym, do czego wykorzystuje nietuzinkowe fotografie. Książka skupia się na nauce oraz historii, a co najważniejsze, na nadzwyczajnych osobach, które doprowadziły do niewątpliwie najważniejszego osiągnięcia ludzkości w XX wieku.

Bez Fikcji
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2019-07-19

Liczba stron: 360

Bez Fikcji

Format: 205 x 140 mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Dyskusja na temat serii dokumentów ,,Ścigając księżyc” Roberta L. Stone

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...