Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Warsztat ceramika. Jak tworzyć piękne rzeczy z gliny

Marta Kachniarz, Aleksander Kozielski

Warsztat ceramika. Jak tworzyć piękne rzeczy z gliny

7.0

(7 ocen) wspólnie z

69,99 zł

3499

 

Poznaj podstawy lepienia z gliny i zacznij eksperymentować po swojemu!

Kubki, w których kawa smakuje lepiej, talerze, z których aż chce się jeść, a także wazony, kolczyki i inne przedmioty mające po prostu cieszyć oko. To właśnie ceramika. Rzemiosło, które już dawno przestało być zajęciem tylko dla profesjonalistów.

Martę i Olka, znanych jako trzaskceramics, śledzi na Instagramie ponad sześćdziesiąt tysięcy osób. W tej książce dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem i zarażają radością tworzenia.

• Od czego zacząć przygodę z ceramiką?
• Z jakiej gliny zrobić wazon, a jaką lepiej przeznaczyć na filigranowe filiżanki?
• Jak szkliwić, żeby uzyskać równy, piękny kolor?
• Czy toczyć na kole, czy może poradzić sobie bez niego?
• Jakie znaczenie ma temperatura wypalania i dlaczego nie wypalisz kubka w piekarniku?

Odkryj w sobie pasję do tworzenia pięknych rzeczy z gliny. A że przy okazji pobrudzisz sobie ręce? To nawet lepiej!


Autorzy o sobie

MARTA: Ukończyłam sztukę mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a moja praca dyplomowa nie była fizycznym przedmiotem, lecz ulotną instalacją wideo. Zaczęłam też studia graficzne z myślą o karierze ilustratorki, ale zostawiłam ten drugi kierunek właśnie dla ceramiki.

OLEK: Ja z kolei jestem niedoszłym architektem, który przez kilka lat pracował jako… kucharz w stołecznych restauracjach. Na początku tylko pomagałem Marcie w swoje wolne dni, ale z czasem dołączyłem do Trzasku na pełen etat. I tak od prawie trzech lat prowadzimy pracownię razem.


Fragmenty książki

Ze Wstępu:

W tej książce, pierwszej, którą napisaliśmy, opowiemy o tym, jak wyglądała nasza droga do prowadzenia firmy, pokażemy, co można zrobić z gliny, przyjrzymy się zapleczu pracowni i przedmiotom, jakie kryją się w naszych kuchennych szafkach. Niezależnie od tego, czy chodzisz na warsztaty ceramiczne, planujesz się na nie zapisać, czy po prostu lubisz otaczać się pięknymi rzeczami, pokażemy ci, jak bogatą i zróżnicowaną dziedziną sztuki jest ceramika. Podzielimy się naszą pasją, która z czasem stała się sposobem na życie i pełnoetatową pracą.

Ceramika może być bardzo relaksującym zajęciem – gdy dotyka się gliny, łatwo zapomina się o czasie. Toczenie i lepienie to fizyczne czynności, które wymagają skupienia na tym, co dzieje się tu i teraz, a także angażują zmysły: cały czas czujesz materiał pod palcami, ich najmniejszy ruch ma znaczenie. Możesz oderwać się od zewnętrznego świata i spędzić godzinę na modelowaniu małej miseczki czy dopieszczaniu szczegółów swojego pierwszego wazonu. Przyjemność, jaką niesie praca z gliną, sama w sobie jest wartością, jednak jeśli planujesz stworzyć coś konkretnego, znajomość podstawowych technik będzie niezbędna i pomoże uniknąć wielu rozczarowań.

Czego będziesz potrzebować?

Praca z ceramiką wymaga specjalistycznych sprzętów i narzędzi. Nic nie zastąpi przecież koła czy pieca zapewniającego temperaturę potrzebną do wypału. Na co dzień korzystamy jednak również z przedmiotów, których przeznaczenie nie ma nic wspólnego z produkcją ceramiki, a które okazały się bardzo pomocne. Często są to domowe sprzęty albo zużyte opakowania. W tym rozdziale przedstawiamy więc nasz subiektywny przegląd przedmiotów używanych na co dzień i niezbędnych w ceramicznym rzemiośle wraz z naszymi ulubionymi patentami.


Główne rozdziały

Nasza droga do Trzasku

Od grafiki do ceramiki

Część I. Małymi kroczkami

Rozdział I. Czego będziesz potrzebować?

Rozdział II. Rzeczy budowane ręcznie

Rozdział III. Rzeczy budowane z płata

Rozdział IV. Nerikomi

Rozdział V. Toczenie

Rozdział VI. Odlewanie i formy gipsowe

Rozdział VII. Biskwit

Rozdział VIII. Szkliwienie i dekoracja

Rozdział IX. Drugi wypał

Rozdział X. Trzeci wypał

Rozdział XI. Recykling

Część II. Ceramicy na swoim

Rozdział I. Modele prowadzenia pracowni ceramicznej

Rozdział II. O prowadzeniu Trzasku


Instrukcje tworzenia przedmiotów:

figurka kota, talerzyk z płata, stożek z płata, toczony wazonik z trzema brzuszkami, odlewanie kubka

Znak JednymSłowem
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-7725-0

Liczba stron: 256

Znak JednymSłowem

Format: 165x235mm

Cena katalogowa: 69,99 zł

Rok wydania: 2023

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...