Menu

Anagram

Anagram
Antologia poetycka to wybrane wierszy Poeteki Poetów, którzy publikowali w Anagramie w latach 2006-2018
Wybór wierszy jednego z najbardziej poczytnych arabskich poetów, kandydata do literackiej Nagrody Nobla, znanego w świecie literatury pod pseudonimem Adonis. Poezja Adonisa wyróżnia go nie tylko spośród współcześnie tworzących poetów języka arabskiego, ale również spośród poetów w ogóle. Oszczędność słów połączona z celnymi obserwacjami intryguje i stanowi wyzwanie zarówno dla tłumacza, jak i czytelnika. Malowniczy krajobraz, napisany piórem Mistrza, powstaje w dość sczególnym miejscu. Na wysokim piętrze szklanego wieżowca w podparyskiej dzielnicy La Defense, gdzie Adonis posiada pracownię artystyczną. W betonowym otoczeniu powstaje barwna przyroda, a gwarne ulice Paryża, którymi Poeta przechadza się na co dzień w swoim słynnym czerwonym szalu, przekładają się na spokój bijący z wersów. Kontrast ten pozwala zrozumieć, jak bardzo poezja Adonisa nie jest wynikiem pobieżnej obserwacji otoczenia, a wynikiem dogłębnej obserwacji człowieka i przyrody, rezultatem zrozumienia otaczającego świata. (Michał Grabowski) Wiersze zostały przetłumaczone przez Michała Grabowskiegi i Katę Keresztely. Partnerzy wydania Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury. Dofinansowano ze środdków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W książce Żydzi czy Polacy Ruta Pragier przeprowadza wywiady z przedstawicielami trzech pokoleń Żydów. Wybranych bohaterów książki pyta ponownie w 2016 roku: Co to znaczy być dziś Żydem w Polsce i co się zmieniłó w świadomości społecznej? Autorka prowadzi rozmowy w sposób otwarty, bez niedomówień, zadaje trudne pytania, które prowokują rozmówców do osobistych wyznań. Pyta o tożsamość - kim się czują, Żydami czy Polakami? Pyta - czy Polacy są antysemitami? Odpowiedzi padają zaskakująco różne.
Piszę, żeby zaznaczyć swoją obecność w sprawach ludzkich. Bronię osobnego miejsca na tym świecie - własnej duszy. Inny tu panuje porządek, inaczej biegnie czas, inna rozbrzmiewa muzyka. Akt tworzenia jest aktem wolności. Słowo jest wtedy autentycznym świadkiem stoczonej "tu i teraz" walki.
Jak mówi: Każdy tworzy dla siebie - jest autorem i publicznością. Może malować, rzeźbić, fotografować, kręcić filmy, komponować muzykę, śpiewać, wreszcie - pisać. Rekonstrukcje to drugi, po debiutanckim Alta Vista, tomik wydany w wydawnictwie ANAGRAM.
Dwujęzyczny tom poezji Olgi Wójcik, pisarki i malarki. Pisze jakby trzymała w dłoniach pędzel i łączyła słowa niczym kolory w poszukiwaniu tego, co nieuchwytne, niewidzialne i duchowe.
W poemacie Słodka Aniquirona poeta przybywa do Schuaimy, mistycznego królestwa prawdziwego Ja. Uczy się wsłuchiwać w głosy ciszy, aby zrozumieć to, co niepojęte. Uczy się tańca z żywiołami i pieśni stworzenia. Stara się poznać prawdę, siłę i wspaniałość wieczności, która leży głęboko w jego onirycznej przestrzeni. Winston Morales Chavarro to wybitny kolumbijski poeta, prozaik i felietonista. Laureat licznych międzynarodowych nagród literackich.
Niewolnice i przyjaciele pani Tekli to wytrawnie napisana, z dużą dawką dobrego humoru i niebanalnymi zwrotami akcji powieść, która jest jednocześnie mieszanką prozy obyczajowej z elementami psychologicznego thrillera (jak w najlepszych filmach Hitchcocka), wiwisekcją obyczajowości współczesnego świata z elementami fantastyki oraz - za ukraińskim Insiderem- wewnętrzną tragedią bohatera i poszukiwaniem siebie. Wielkie idee, kolorowy świat mody, prowincja ze szpitalem psychiatrycznym w tle. Książka porusza, wprowadza niepokój, daje do myślenia, ale też bawi i zaskakuje. Oleh Poliakov to nie tylko mistrz słowa, ale i doskonały obserwator.
Tajemnicze, zamglone, kresowe Miasteczko, gdzieś na pograniczu jawy i snu. Tajemnicze opowiadania o ludziach cieniach. Misterium śmierci i tajemnica życia. Danusia Szmit Zawierucha- to śp wybitna varsavianistka, autorka wielu książek i laureatka Nagrody Zaiksu o Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy,
Lodowa karuzela to powieść, w której gęsto od emocji, domysłów, układania poszczególnych puzzli na odpowiednie miejsca. Ołeh Polakow zadbał zarówno o warstwę językową powieści, emocje, kreacje bohaterów oraz narrację, która swą tajemniczością wciąga nas od pierwszych wersów! Literacka Nagroda im. Iryny Wilde 2021
Prząśniczki to opowieść o niezwykłej budowie przypominającej tkaninę, której włókna splatają się ze sobą, tworząc skomplikowany wzór. Bohaterka bada swoje pochodzenie, odkrywając piękne i trudne losy swoich przodkiń. Mamy więc szkocką panią na zamku, popełniającą mezalians panienkę Zambrzycką, znachorkę, niemiecką tkaczkę, pracownicę fabryki, a nawet pierwszą polską carową Rosji. Co, jeśli okazałoby się, że można być nimi wszystkimi naraz? Co, jeśli wpisana w bohaterkę chęć przetrwania jest czymś, co otrzymała w darze od prababek? I co, jeśli ten dar może okazać się przekleństwem? Zwolska-Płusa kreśli indywidualną i ponadindywidualną herstorię, zestawiając losy przodkiń z wizerunkiem kobiety współczesnej szukającej ukojenia w świecie, w którym trzeba sprostać zbyt wielu społecznym oczekiwaniom.
Miłosne Abecadło” to 54 wiersze o miłości gorącej, rozpalającej zmysły i o tej letniej – kiedy nas wspiera, ale i o tej, która gdy jest zraniona lub odrzucona, nie wie, co ze sobą zrobić. Chociaż tytuł sugeruje, że zawarte są tam miłosne nauki, rady czy instrukcje, tak naprawdę jest to zbiór liryków w formie nietypowych dedykacji, gdzie każdej literze alfabetu, od której może zaczynać się Wasze imię, przypisane są dwa wiersze. Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie
Porzeczkowy Josef to po części wspomnieniowa, barwnie napisana powieść ukazująca schyłek komunizmu w Polsce. Trzcianka to senne i, wydawałoby się, spokojne miasteczko w województwie wielkopolskim, którego mieszkańcy skrywają tajemnice bolesnej przeszłości i nie mniej trudnej codzienności.
"Nasza codzienność jest czasem, który nieustannie nas pogania i presją, by zdążyć za wszelką cenę... Szukamy lekarstwa na poczucie bezpieczeństwa. te wiersze są jak kojący balsam, jak lekarstwo, które leczy z szarych myśli otulając ciepłym światłem nadziei..." Maria Gładkowska. "Elę Krajewską poznałam w klubie muzycznym Non Stop w Sopocie wiele lat temu. Była piękną, wiotką, rudowłosą nimfą. I taka została, delikatna, jak płatki maków na łące. Polecam jej wiersze." Maryla Rodowicz. "Są piękne" Emilian Kamiński. "W jednym z wierszy pisze Elżbieta o zmienności i niepewności, która jest naturą tego świata, w jakim żyjemy. Czytając Jej wiersze, mamy szansę odnaleźć sens w tym chaosie. Warto się nad nimi pochylić". Justyna Sieńczyłło.
Plecionki filofun: z kolorowych żyłek upleciecie wspaniałe rzeczy: bransoletki, przywieszki do kluczy lub kolorowe wesołe zwierzątka - inwencja bez granic. Przedstawienie podstawowych technik wyplatania z żyłek filofun i dokładne instrukcje. Kolorowe zdjęcia wszystkich opisywanych przedmiotów.
Niekiedy pisarz podąża za własną wizją, wywołując obrazy, które niekoniecznie zgadzają się z ogólnie przyjętymi. Stawia pytania, inspirowany fascynacją i usiłowaniem zrozumienia, czym jest owa charyzma, która sprawia, że niektórzy ludzie tak silnie odciskają piętno na przyszłości. Być może są historie, które nigdy się nie powtórzą, gdyż splot zbyt wielu czynników nie pozwoli na odtworzenie z nich tej samej kanwy. Ale można przynajmniej zamyślić się na chwilę, czy jakaś z nich nie przeszła kiedyś obok. Wydawca
Krzysztof Zuchora - poeta, eseista, pedagog, doktor nauk o kulturze fizycznej. Autor książek poetyckich i naukowych. Dwukrotny laureat nagrody artystycznej Wawrzyn Olimpijski Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
A skąd - pomyślicie, u tego Brylla, taki tytuł? Zakochani? Ich wieża? Przecież nie jestem zaszeregowany w oddziały poetów erotyku, wyznań miłosnych. Nie mam munduru zapinanego na guziki w kształcie księżyca w pełni. Nie chcę się wykłócać, ale jednak są u mnie wiersze mówiące o zakochaniach, rozstaniach, powrotach, nadziejach i cierpieniach miłosnych. Ernest Bryll, Do Czytelnika
To drugie, uzupełnione przez Marcina Jerzynę wydanie "Listów do Edyty",które ukazują się już po śmierci Zbyszka, wybitnego poety, krytyka, dramatopisarza, współzałożyciela Wydawnictwa ANAGRAM, mentora wszystkich poetów, a przede wszystkim naszego wielkiego Przyjaciela.
Epitafia Remake to nowe opracowanie, po kilkunastu latach, debiutanckiego tomiku. Mam nadzieję, że w tym wydaniu lepiej wybrzmi znaczenie tytułu, odsyłającego do tego, co odeszło z horyzontu współczesnego życia. I nawiedza naszą pamięć, dryfując gdzieś pomiędzy Bytem a Tekstem. Z posłowia
Wiersze w tomie Wrzosy nie straciły nic ze swojej urody i poetyckiej mocy mimo upływu lat od poprzedniego ich wydania. Przypominamy je raz jeszcze, w opracowaniu Tadeusza Olszewskiego, który wierzy, że dostarczą czytającym prawdziwie głębokich wzruszeń.
Są pisarze, których znaczenie polega na wielkości napisanych przez nich dzieł. Ale są też tacy, których twórczość była fenomenem charakterystycznym określonej epoki, ulegla jednak z czasem zapomnieniu, chociaż nazwisko tych twórców pozostawało w pamięci jako znak orientacyjny, bądź też symbol w nie kończącym się przeplywie zjawisk kulturowych. Znaczenie tych pisarzy polegało na inicjacji nowych prądów i idei, na zapoczątkowaniu nowych kierunków. Działali oni nie tylko słowem pisanym, lecz także swoją osobowością, atmosferą, jaką wokół siebie wytwarzali. Takim pisarzem był Stanisław Przybyszewski. Legenda literacka przełomu wieków.
To lektura obowiązkowa dla każdego bibliofila, badacza literackiego, krytyka, humanisty. Ostatnia dekada PRL-u przyniosła wiele obiecujących debiutów oraz wiele znakomitych książek. Nieprzejednana niegdyś cenzura złagodniała na tyle, że można było już publikować Miłosza, Gombrowicza, Herlinga-Grudzińskiego i innych pisarzy emigracyjnych... Książka powstała przy współpracy GKN im. B. Prusa, Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka mleka. Patroni medialni: PoeciPolscy.pl oraz literacki wolny eter.
1 2 3
z 3
skocz do z 3