Publikacja w formie komentarza do nowych przepisów ustawy, przedstawia zmiany dotyczące funkcjonowania związków zawodowych oraz wyjaśnia zasady ich stosowania.
W praktyczny sposób omawia zagadnienia związane z tworzeniem oraz wstępowaniem do związków zawodowych nowej grupy uprawnionych - osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę, np. zleceniobiorców, samozatrudnionych, dziełobiorców, wolontariuszy.
Od 1 stycznia 2019 roku prawo do tworzenia oraz wstępowania do związków zawodowych będą miały także osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę, np. zleceniobiorcy, samozatrudnieni, dziełobiorcy, wolontariusze. W związku z tym grupa ta będzie miała nowe uprawnienia, podobne do tych, jakie obecnie mają członkowie związków zawodowych będący pracownikami. W szczególności będzie to dotyczyło szczególnej ochrony stosunku prawnego, zwolnienia od pracy na wykonywanie czynności doraźnych, tzw. etat związkowy, czy uproszczonej procedury dochodzenia roszczeń z tytułu nierównego traktowania w zatrudnieniu z uwagi na kryterium związkowe.
Dodatkowo w ustawie wprowadzone zostały także nowe zasady dotyczące ustalania liczebności członków związku zawodowego, jak choćby możliwość jej sądowej weryfikacji przez pracodawców, oraz nowe zasady ustalania reprezentatywności związków zawodowych, zarówno zakładowych, jak i na szczeblu ponadzakładowym.
W publikacji m.in.:
prawa nowej grupy zatrudnionych
szczególna ochrona stosunku prawnego
nowe zasady ustalania liczebności członków i reprezentatywności związków zawodowych
uproszczenia procedury dochodzenia roszczeń