Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 801 (02/2022) Uchodźców w dom przyjąć

Autor zbiorowy

ZNAK 801 (02/2022) Uchodźców w dom przyjąć

24,99

 

Uchodźców w dom przyjąć

19-letni Ahmad z Syrii marzący o studiach prawniczych, 38-letnia Awin z Iraku, matka pięciorga dzieci, 24-letni Issa, syryjski chrześcijanin, student informatyki… Dzięki niedawnemu reportażowi „Der Spiegla” poznaliśmy imiona i losy większości z 17 osób, które zginęły, próbując przekroczyć granicę polsko-białoruską. O tych ludziach wiemy, ofiar mogło być jednak więcej.

Rozmawiając o uchodźcach i migrantach, musimy przede wszystkim pamiętać o konkretnych osobach i o tym, że powinniśmy zrobić jak najwięcej, by uniknąć w przyszłości takich tragicznych śmierci. Jednocześnie naszą wrażliwość moralną warto uzbroić w wiedzę i w refleksję o zasadach, którymi mamy się kierować jako polityczna wspólnota. Tylko w ten sposób możemy odpowiedzieć na wyzwania migracyjne, które niewątpliwie będą nam towarzyszyć w kolejnych latach.

Czy migracja jest prawem człowieka? Skąd w nas obojętność wobec potrzebujących? Jaka będzie wielokulturowa Polska przyszłości?

Odpowiadają:
Pietro Bartolo, Maciej Biskup OP, Iza Klementowska, David Miller i Konrad Pędziwiatr


Ponadto w numerze:

Kryptowaluty – pieniądz przyszłości czy obietnica bez pokrycia?

Artemisia Gentilleschi, czyli #MeToo. Cykl Piotra Oczki o dawnych malarkach

Rodzina jak z portretu. Wojciech Nowicki o historii familijnej fotografii

Trzy opowieści o Francji i Éricu Zemmourze

Felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 0044-488X

Liczba stron: 120

Miesięcznik Znak

Format: 200x270mm

Cena detaliczna: 24,99 zł

Rok wydania: 2022

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...