Menu

Agnieszka Rautman-Szczepańska

Takiej książki w Polsce jeszcze nie było! Tajemnice Księżycowej Wyspy Agnieszki Rautman-Szczepańskiej to wciągająca opowieść ukazująca znaczenie szacunku do natury i różnorodności ludzkich przekonań, jak również wagę współpracy i pamięci o tradycjach. Życie Seleny Sakerdos, uwielbiającej zagadki głównej bohaterki powieści, zmienia się w dniu jej trzynastych urodzin. Wychowywana przez wuja Fernanda dziewczynka musi nagle dorosnąć, gdyż to od niej zależy dalszy los tytułowej wyspy, zamieszkiwanej przez lud Evitów, a od lat będącej pod władaniem Królestwa Zachodniego. Księżycowa Wyspa to kraina przypominająca zarówno skolonizowaną kilkaset lat temu Północą i Południową Amerykę, w której lokalne matriarchalne wierzenia i zwyczaje zderzają się z agresywną patriarchalną kulturą zachodu i chrześcijaństwa, jak i świat wykreowany przez Philipa Pullmana w popularnej serii Mroczne materie, gdzie nauka również rywalizuje z religią. Autorce udało się stworzyć przekonujący świat będący na pograniczu fantastyki i realizmu, miejsce z jednej strony tak odległe od realiów współczesnych czytelników i czytelniczek, a z drugiej przecież tak im bliskie. dr hab. Mateusz Świetlicki Uniwersytet Wrocławski
Samotność. Niezrozumienie. Odtrącenie.Jeśli zdarzyło Ci się odczuwać kiedyś te emocje, ta książka jest właśnie dla Ciebie.Nastoletnia Julia Starska nie jest akceptowana przez rówieśników, którzy nazywają ją Kosmitką. Dziewczyna różni się od pochłoniętych imprezami i social mediami znajomych ze szkoły i zawsze jest na uboczu. Jej pasją jest astronomia, którą pielęgnuje w sobie, ponieważ to jedyna nić, która łączy ją z zaginioną matką. Ojciec również nie pomaga jej w radzeniu sobie z traumą i szybko zastępuję mamę Julii nową ukochaną…Ucieczką od codzienności jest dla nastolatki gra komputerowa, a jedynym przyjacielem – pies Solar, który pewnego dnia wykopuje tajemniczą księgę… Czytając ją, Julia coraz bardziej zaczyna rozumieć to, co w świecie jest najważniejsze. Poznaje tajemniczy kod, który zmieni jej sposób myślenia o sobie, a także pomoże w rozwikłaniu zagadki zaginięcia mamy.Księga zaklęć to wielowymiarowa opowieść o bezwarunkowej miłości, mocy słów i potędze przyjaźni. Poznasz w niej nie tylko „nasz” świat, ale także świat gier komputerowych i… cały Kosmos. Wszystkie światy przenikają się ze sobą, by pozwolić narodzić się nowej przyjaźni i pierwszemu młodzieńczemu zauroczeniu.Ta opowieść sprawi, że Twój tajemniczy kod, który nosisz w sobie, rozkwitnie jak astry na Alkor. W końcu wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd. 
Ella wydaje się zwykłą nastolatką, a jednak, gdzie się pojawi, dzieją się dziwne rzeczy. W dzisiejszych czasach posądzenie kogoś o czary brzmi raczej niedorzecznie, ale… czy dziewczyna na pewno pochodzi z tego świata? Aby odkryć swoją tożsamość, dostrzec w sobie moc i nauczyć się żyć ze swoją odmiennością, Ella przemierzy krainy równoległe, pozna elfy i smoki, i przeżyje niezwykłe przygody, dzięki którym wreszcie zrozumie, że inny to znaczy wartościowy. Świetnie napisana powieść fantasy o akceptacji samego siebie. Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" we współpracy z wydawnictwami Papilon, Literatura i HarperKids, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga". Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży. Więcej informacji o książkach nagrodzonych w Konkursie im. Astrid Lindgren: www.calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-astrid-lingren
Przenieś się do świata pełnego nieograniczonych możliwości, pasji i fantazji! Zdominowana przez rodziców, niepewna siebie prymuska Barbara, nie ma czasu na bycie dzieckiem i odkrywanie swoich pasji. Rodzice właśnie wybrali dla niej szkołę z internatem, jednak tuż przed wyjazdem zjawia się tajemnicza Cioteczka, która, jak dobra wróżka, zabiera Basię na Uniwersytet Pani Bajki. Leżący w szczelinie czasoprzestrzennej Uniwersytet to magiczne miejsce pełne nieograniczonych możliwości. Tam ekscentryczna profesorka, Pani Bajka Gwieźdźińska, oraz jej przyjaciel Barnaba Ogrodnik, poprzez baśnie uczą dzieci wiary w siebie. Co da Basi wizyta na Uniwersytecie Pani Bajki i jak wpłynie na jej przyszłość? Wciągająca, pełna przygód opowieść o sile wyobraźni i znajdowaniu własnego potencjału. Ciekawa propozycja dla fanów Akademii Pana Kleksa i Harry’ego Pottera.
Wiersz rodzi się w skupieniu na sensualnym konkrecie albo w skoku w otchłań uogólnień. Agnieszka Rautman-Szczepańska próbuje połączyć te przeciwne metody twórcze w ich odmianach skrajnych: zderzając metafizykę z obserwacją biologicznego mikroświata komórek. Dokonuje „ambitnego zamachu na wszystkość”, nie tracąc jednak zaufania do wiedzy empirycznej, toteż swą filozofię wysnuwa z lekcji fizjologii, a mostem przez dzielącą te dziedziny przepaść chce uczynić właśnie poezję. Powstają więc poetyckie traktaty z rozważaniami kluczowych zagadnień egzystencji i bytu: genezy i architektury Wszechświata, istoty człowieka i Boga, Słowa i Ciała, przyczyny i skutku, znaku i znaczenia, celu i sensu życia. z posłowia Piotra Michałowskiego Agnieszka Rautman-Szczepańska – pisarka, rysowniczka, lekarka specjalistka medycyny rodzinnej. Wiersze publikowała w: „Akcencie”, „Akancie” „Metaforze”, „Przeglądzie Artystycznym” i na stronie: wydawnictwoj.pl. Laureatka konkursów poetyckich organizowanych przez Unię Polskich Pisarzy Lekarzy (II nagroda 2003, I nagroda 2016, II nagroda 2020, wyróżnienie 2021) i konkursu „Pigmalion fantastyki” (2022) za opowiadanie Kwantosolarus. Wydała tomy wierszy: Szelest astralnych jaskółek (1993), Święta Helisa od Neuronów (2019), Atlas wędrownych tęsknot (2021) oraz baśnie: Królowa wróżek (2021; tekst nagrodzony w 2019 roku, w konkursie „Książka Przyjazna Dziecku”), Trzecie oko (2021), Wyprawa po magiczny lek (2021), Drużyna Szeptunek (2021), Niezwykła podróż Aurory (2022) (dwie ostatnie z ilustracjami autorki).
Dwie siostry bliźniaczki, Ragana i Roksana, wygnane z królestwa Perunii przez okrutnego i rządnego władzy ojczyma, odnajdują się po latach. Czym jest i dokąd zaprowadzi je wisiorek z gwiazdą? Czy spełni się stara przepowiednia? Historię powrotu sióstr spinają opowieści ich uczniów i uczennic. Każde z nich ma do oswojenia jakiegoś potwora lub demona, a Szeptunki uczą, że siłę i mądrość do ich pokonania każdy ma w swoim umyśle. Najsilniejsze z zaklęć Szeptunek mówi przecież: to, co wybiera głowa, świat spełnia co do słowa.