Menu

Andrzej Szymonik

Monografia ma na celu popularyzację podejścia systemowego do rozwiązywania rzeczywistych problemów logistycznych, za pomocą ilościowych metod bazujących na modelowaniu logiczno-matematycznym i stosowaniu analitycznych narzędzi badawczych, związanych z podejmowaniem decyzji logistycznych, analizą i oceną systemów logistycznych. Zawiera wiele przykładów zastosowania modeli, które można wykorzystać w procesie podejmowania decyzji logistycznych na poziomie operacyjnym, taktycznym i strategicznym. Publikacja wzbogaca skromny rynek wydawniczy, jeśli chodzi o praktyczne przykłady zastosowań modeli ilościowych w procesach podejmowania decyzji logistycznych. Przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych kierunku studiów logistyka oraz kadr logistycznych przedsiębiorstw. Produkty polecane
Książka, stanowiąca kolejną publikację z serii Logistyka w wybranych służbach mundurowych, w sposób systemowy ujmuje problematykę organizacji i funkcjonowania szeroko pojętego systemu logistycznego Policji z poziomu centralnego, regionalnego i lokalnego. Uwzględniono w niej istotę zabezpieczenia logistycznego warunkującego skuteczne i efektywne realizowanie bieżących potrzeb Policji związanych między innymi z zaopatrzeniem i transportem, a także podejmowanie działań operacyjnych w sytuacjach kryzysowych zakłócających stan bezpieczeństwa osób i mienia. Wartość dodaną opracowania określa jego wymiar analityczno-praktyczny. Odniesiono się bowiem zarówno do kosztów procesów logistycznych zabezpieczających działania Policji, jak i nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspierających procesy logistyczne bieżące oraz przyszłe wynikające z coraz bardziej złożonych zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego. Ponadto w książce zaprezentowano liczne opracowania graficzne w ujęciu logistycznym, w tym autorski model zabezpieczenia logistycznego Policji podczas zgromadzeń publicznych o charakterze masowym.
We współczesnych, skomplikowanych dla biznesu czasach, w okresie tworzenia podstaw gospodarki opartej na wiedzy, trudno sobie wyobrazić prawidłowo funkcjonującą logistykę bez dobrej informatyki. Informatyka bowiem zapewnia wymianę danych w trybie online, pozwala ograniczać koszty komunikacji, udostępnia menedżerom logistyki bazy danych pomocne przy podejmowaniu decyzji oraz ułatwia zarządzanie e-logistyką o rozproszonym charakterze. Treść rozdziałów i podrozdziałów monografii została tak dobrana, by student lub menedżer logistyki mógł: - zrozumieć istotę informatyzacji w logistyce, - identyfikować systemy informatyczne używane w logistyce, - identyfikować rodzaje i źródła informacji wykorzystywane w logistyce, - zrozumieć istotę telematyki, automatycznej identyfikacji, traceability oraz bezpieczeństwa informacji. Publikacja stanowi doskonały materiał dla studentów kierunku logistyka o profilu praktycznym i akademickim, jako że zawiera treści kształcenia, które wymagane są na uczelniach wyższych.
Książka Ekonomika transportu dla potrzeb logistyka(i). Teoria i praktyka przeznaczona jest dla logistyków, którzy w firmie będą uczestniczyć (lub uczestniczą) w zarządzaniu transportem, mając na uwadze tworzenie wartości dodanej i ochronę środowiska. Opracowanie zawiera nowoczesne spojrzenie na takie problemy, jak: organizacja transportu w przedsiębiorstwach sieciowych, wirtualnych, branży TSL, usług kurierskich, ekspresowych i pocztowych. Zostały zaprezentowane najnowsze rozwiązania w transporcie takie, jak automatyczna identyfikacja (znakowanie opakowań, RFID w TSL), monitorowanie samochodów, inteligentne systemy transportowe. Opracowanie stanowi doskonały materiał dla studentów kierunku logistka, o profilu praktycznym i akademickim, jako że zawiera treści kształcenia, które wymagane są w uczelniach wyższych – w planach studiów jest przedmiot Ekonomika transportu. A. Szymonik jest autorem takich książek, jak: Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw (część I i II), Logistyka w bezpieczeństwie, Technologie informatyczne w logistyce oraz red. nauk. Logistyka produkcji. Procesy. Systemy. Organizacja.
Książka stanowi syntetyczne ujęcie treści z zakresu ekologii, ochrony środowiska, zagrożeń i logistyki, przygotowane w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowych, a także rezultaty praktycznych wdrożeń koncepcji oraz rozwiązań logistycznych w przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych. Zaprezentowany materiał jest ściśle związany z istotą ekologistki w kontekście zagrożeń i bezpieczeństwa środowiska naturalnego. Wiele miejsca poświęcono gospodarce odpadami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na opakowania w logistyce i ekologistyce. Ważnym materiałem, świadczącym o nowoczesnym podejściu ekologistyki jest zaprezentowanie treści technologii informatycznych w realizacji procesów związanymi z odpadami. Godnym uwagi w monografii, w kontekście ekologistyki, są narzędzia, które przyczyniają się do minimalizacji odpadów w wyniku racjonalizacji strumienia odpadów.
Książka koncentruje się na najnowszych trendach i innowacjach występujących w obrębie logistyki produkcji. Bardzo mocny nacisk położono na aspekty praktyczne, funkcjonujące w przedsiębiorstwach, które są liderami rynkowymi. Zawarte w niej materiały to bieżąca analiza rynku logistyczno-produkcyjnego, zarówno pod względem praktycznym, jak i teoretycznym. Publikacja zawiera najciekawsze elementy z zakresu logistyki produkcji, podkreśla znaczenie innowacyjnych łańcuchów dostaw i wyzwań z nimi związanych. Materiał rozwija pojęcia automatyzacji, robotyzacji i najnowszych technologii z zakresu logistyki produkcji w kontekście obecnych rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Książka jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ została stworzona poprzez analizę procesów logistycznych i bieżącą współpracę z przedsiębiorstwami, które wykorzystują w praktyce już stosowane rozwiązania w inteligentnych firmach produkcyjnych.