Menu

Bogdan Giemza

Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu.
Ksiądz Bogdan Giemza próbuje określić rolę Kościoła w państwie demokratycznym. Przedmiotem rozważań Autora jest /Apokalipsa św. Jana, a przede wszystkim listy do siedmiu Kościołów. Ich lektura pokazuje, że trudne momenty w życiu Kościoła nie są w jego historii czymś szczególnie nowym. Wspólnoty chrześcijan błądzą, popełniają grzech zaniechania, zapominają o istocie wiary.
Świętą Jadwigę Śląską Jan Paweł II wspominał w swym nauczaniu bardzo wiele razy. Zapraszał do „patrzenia w jej stronę, aby widzieć w niej wielkie światło, które rozświeca sprawy ludzkie na ziemi”. Zachęcał wszystkich do „odczytywania Ewangelii niejako na kolanach św. Jadwigi, [...] umacniając w ten sposób najgłębsze podstawy chrześcijańskiej moralności”. Orędzie św. Jadwigi Śląskiej, które płynie do nas z przedstawionego w książce nauczania Jana Pawła II o tej Patronce dnia jego wyboru na stolicę św. Piotra, dotyczy przede wszystkim życia rodzinnego i małżeńskiego, praworządności i dobrych obyczajów, a wszystko to w miłowaniu Boga i Ojczyzny, jak czyniono w piastowskim domu Świętej. Nie wolno bowiem zapomnieć, że św. Jadwiga była pobożną małżonką, matką kilkorga dzieci, a następnie przez długie lata wdową. Była władczynią kierującą się ewangeliczną miłością: nie pozwalała uciskać poddanych, wspomagała biednych, zorganizowała szpital dla chorych i cierpiących. Słowem – jak widział to Jan Paweł II – „wedle jej wzoru, na przykazaniu miłości powinno się opierać nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne”.
Na książkę składają się artykuły dotyczące teraźniejszości i przyszłości Kościoła, między innymi: 1. Europa w misyjnej działalności Kościoła (ks. Jarosław Różański OMI) 2. Nurty współczesnej cywilizacji zachodniej a rzeczywistość religii chrześcijańskiej (Krzysztof Wroński) 3. Reewangelizacja skutecznym antidotum w duszpasterstwie Europy Zachodniej (ks. Marian Zając) 4. Praca duszpasterska salwatorianów w krajach Europy Zachodniej: teraźniejszość i przyszłość (ks. Józef Tarnówka SDS) 5. Zdobyć się na odwagę bycia dobrym (ks. Bogdan Giemza SDS)