Menu

Dąbrowski Marek A.

Autorzy książki W innym świecie. Za kulisami Podkomisji Smoleńskiej: Marek Dąbrowski, Wiesław Chrzanowski i Kazimierz Grono przez pięć lat (2016-2021) byli członkami Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, powołanej przez ministra obrony Antoniego Macierewicza, a następnie przez niego kierowanej. Jest to książka dokument, dotyczący bardziej sposobów prowadzenia badań katastrofy w Smoleńsku, niż jej możliwej przyczyny. Opisano w niej, jakie systemowe błędy popełniono w badaniach technicznych smoleńskiej tragedii. Pokrótce omówiono działania komisji Millera i prokuratury wojskowej, lecz – co naturalne - autorzy skupili się na historii Podkomisji Macierewicza, której działalność obserwowali niejako od wewnątrz. Dąbrowski, Chrzanowski i Grono - z własnego wyboru dalecy od świata polityki – starali się nie poddać wszechobecnej propagandzie i zachować niezbędną neutralność wobec różnych hipotez dotyczących okoliczności katastrofy smoleńskiej oraz krytycyzm w stosunku do metod, jak i wyników wcześniejszych badań. Jednak opisane przez nich – także na podstawie dotąd niepublikowanych dokumentów - mechanizmy wpływu władzy politycznej na sferę nauki wydają się być uniwersalne. Takie ujęcie tematu nie ma w Polsce precedensu, gdyż autorzy książki „od środka” pokazują, jak działają – a zarazem jak nie powinny działać –instytucje państwowe. Tam, gdzie tekst dotyczy tematyki technicznej, autorzy starali się ją przekazać w sposób prosty i ogólnie zrozumiały. Dlatego ta książka nie jest adresowana wyłącznie do lotniczych profesjonalistów, lecz szerokiej rzeszy czytelników. Praca liczy 384 strony (w tym jedenaście dokumentów – załączników), ilustracje czarno-białe w tekście głównym oraz 16-stronicową wkładkę z ilustracjami barwnymi.
"Praca […] podejmuje ważny i aktualny problem zagrożenia sekularną stagnacją krajów na średnim poziomie rozwoju. […] Badania nad tym zagadnieniem dotyczyły głównie krajów wysokorozwiniętych, a Autorzy starają się pokazać to zjawisko w kontekście krajów na średnim poziomie rozwoju. Taka perspektywa stanowi istotne novum tego opracowania naukowego. […] Autorzy dokonali krytycznego doboru bogatych źródeł literaturowych, dotyczących badań nad sekularną stagnacją. Wielką wartością tej pracy jest właśnie kompleksowy przegląd najnowszej światowej literatury przedmiotu, prezentowany we wszystkich rozdziałach. […] Na podkreślenie zasługuje także wykonana praca analityczna Autorów, ciekawa interpretacja zjawisk makroekonomicznych na podstawie właściwie dobranego materiału statystycznego z różnych baz danych, publikowanych m.in. przez Bank Światowy, ONZ i OECD. W związku z tym praca ma dużą wartość dla naukowców, osób zainteresowanych krajami rozwijającymi się, ale także studentów." Z recenzji wydawniczej - prof. UEP dr hab. Katarzyny Szarzec "Hipoteza sekularnej inflacji, niezależnie od jej dalszych losów, odegrała w ostatnich latach bardzo ważną rolę w porządkowaniu struktury teoretycznego i empirycznego dyskursu w ekonomii. Zmusiła przede wszystkim badaczy do spojrzenia na wahania koniunkturalne i proces długookresowego wzrostu w szerszym kontekście przyszłości kapitalizmu nie tylko jako ustroju gospodarczego, lecz także społecznego i politycznego. Tym samym przyczyniła się też do ponownego silniejszego powiązania problematyki wzrostu z kwestią dystrybucji dochodów i bogactwa. To z kolei nie byłoby możliwe bez większego otwarcia się ekonomii głównego nurtu na badania prowadzone przez nurty heterodoksyjne. W efekcie udało się w sposób pełniejszy wyjaśnić przyczyny i przebieg ostatniego kryzysu światowego, co stwarza nadzieję na znalezienie rozwiązań instytucjonalnych lepiej chroniących kraje na różnym poziomie rozwoju przed skutkami przyszłych kryzysów gospodarczych i finansowych." Z Zakończenia - prof. UEK dr. hab. Marka A. Dąbrowskiego i prof. dr. hab. Andrzeja Wojtyny
Publikacja przedstawia jeden z najsłynniejszych amerykańskich okrętów podwodnych z okresu II wojny światowej. USS Cavalla należał do liczącego 73 jednostki typu Gato. Był to okręt niemal identyczny z okrętami podwodnymi typu Balao (132 jednostki) i typu Tench (31 jednostek). Przedstawiono historię rozwoju USS Cavalla, wersje i odmiany produkowanych seryjnie amerykańskich okrętów podwodnych ww. typów, ich budowę, dane techniczne i osiągi taktyczno-techniczne. USS Cavalla służył w US Navy wyjątkowo długo – aż do 1968 roku. Sławę zdobył zatapiając 19.06.1944 r. słynny japoński lotniskowiec Shokaku, który 7.12.1941 r. uczestniczył w ataku na bazę Floty Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach.
W reakcji na światowy kryzys finansowy wiele krajów wprowadziło zmiany w prowadzonej polityce ekonomicznej oraz w jej otoczeniu instytucjonalnym. W celu zmniejszenia niekorzystnych skutków kryzysu na szerszą skalę zaczęto stosować ekspansywną politykę fiskalną, a także sięgnięto po niekonwencjonalne narzędzia polityki pieniężnej. Książka przedstawia zmiany w zakresie polityki makroekonomicznej, do których doszło w następstwie światowego kryzysu finansowego i w trakcie pandemii COVID-19. Badaniami objęto zmiany odporności krajów na takie pokryzysowe niekorzystne zjawiska makroekonomiczne jak akumulacja długu publicznego i dominacja fiskalna, zwiększona zmienność przepływów kapitału międzynarodowego oraz ryzyko jego trwałego odpływu. Analiza ogniskuje się wokół czterech wiodących pytań, którym poświęcono kolejne rozdziały: • Czy aktywne wykorzystanie polityki fiskalnej do stabilizacji gospodarki okaże się trwałą zmianą i istotnie przyczyni się do większej stabilności makroekonomicznej? • Czy akumulacja długu publicznego ogranicza pole decyzji w polityce pieniężnej i czy zależy ona od stosowanej strategii polityki pieniężnej? • Czy zmiany otwartości finansowej były dodatkowym źródłem niestabilności finansowej i makroekonomicznej? • Jak zmiany w polityce ekonomicznej i w otoczeniu instytucjonalnym zmieniły podatność gospodarek wschodzących na trwały odpływ kapitału w okresie pandemii? Publikacja stanowi cenne źródło wiedzy dla badaczy i praktyków zainteresowanych problematyką polityki ekonomicznej i koniunktury gospodarczej, a także studentów kierunków ekonomicznych.