Mroczny kryminał nagrodzony najważniejszą hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta 2016
Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku
Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w tej sprawie. Wkrótce poznaje rodzinę męża – członków dostojnego rodu Muniz de Dávila, o których istnieniu nie wiedział. Za murami swojej posiadłości traktują go jak intruza.
Manuel jest wstrząśnięty tym, że Álvaro miał przed nim tyle tajemnic i postanawia jak najszybciej opuścić Galicję. Na drodze staje mu Nogueira, emerytowany policjant, któremu intuicja podpowiada, że w sprawę mogą być zamieszani uprzywilejowani członkowie rodziny Álvaro. Dołącza do nich też ksiądz Lucas, który w dzieciństwie przyjaźnił się z Álvarem. Wspólnie próbują odkryć sekrety człowieka, którego – jak myśleli – dobrze znali.
W miejscu przesiąkniętym tradycją i przesądami zbierają kawałki przeszłości Álvaro, które prowadzą do poznania tajemnicy jego podwójnego życia i niespodziewanej śmierci. Jednak sama logika nie wystarczy, aby powiązać wiele niewyjaśnionych zagadek.
__
O autorce
Dolores Redondo – urodziła się w 1969 roku w San Sebastian. Studiowała prawo na Uniwersytecie Deusto w Bilbao oraz gastronomię. Zanim zawodowo zajęła się literaturą, pracowała w kilku restauracjach, a potem otworzyła własny lokal. W 2009 roku wydała swoją debiutancką powieść "Los privilegios del ángel". Cztery lata później ukazał się pierwszy tom trylogii Baztán pt. "Niewidzialny strażnik", a następnie "Świadectwo kości" i "Ofiara dla burzy". Trylogia została przetłumaczona na piętnaście języków, a prawa do ekranizacji zostały sprzedane od razu po opublikowaniu pierwszej części. W 2016 roku ukazała się powieść "Dam ci to wszystko", za którą Redondo otrzymała Premio Planeta; do konkursu zgłosiła się pod pseudonimem Jim Hawkins, a książka nosiła tytuł Słońce Teb. W swoich książkach często zamieszcza elementy z mitologii baskijskiej.