Menu

Donald Tusk

Donald Tusk urodził się w 22 kwietnia 1957 roku, w Gdańsku. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 1980 roku ukończył studia historyczne, na Wydziale Humanistycznym. Donald Tusk był współzałożycielem takich partii politycznych, jak Kongres Liberalno-Demokratyczny i Platforma Obywatelska. Od 2007 roku do 2014 roku pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. W latach 2014-2019 był przewodniczącym Rady Europejskiej. W 2019 roku został przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

Donald Tusk – publikacje dotyczące polityki

Donald Tusk jest autorem wielu publikacji. W 2005 roku wydana została książka polityka pt. „Solidarność i duma”. Autor przedstawił w niej swoje refleksje na temat wydarzeń społecznych i politycznych, które miały miejsce w Polsce od roku 1980. W publikacji zawarte zostały prywatne przemyślenia i refleksje Donalda Tuska, dotyczące sytuacji Polski w 2005 roku. Donald Tusk jest również autorem pierwszego elementarza, wydanego w języku kaszubskim. Polityk w 1998 roku wydał pięciotomową serię o tytule „Był sobie Gdańsk”. Składają się na nią albumy, zawierające unikalne zdjęcia Gdańska, pochodzące z muzeów, archiwów, jak również z prywatnych zbiorów Donalda Tuska.

Przemyślenia Donalda Tuska

W 2019 roku ukazała się książka Donalda Tuska pt. „Szczerze”. Publikacja opisuje pierwsze miesiące sprawowanie funkcji Przewodniczącego Rady Europejskiej przez Donalda Tuska. Jest to prywatny dziennik polityka, w którym przedstawione zostały wyzwania, jakich musiał się on podjąć. Książka daje czytelnikowi inne spojrzenie na światową politykę, którą można poznać od kulis. W 2021 roku ukazała się publikacja pt. „Wybór”. Anne Applebaum przeprowadza rozmowy z Donaldem Tuskiem, poruszając w nich aktualną sytuację, panującą w Polsce i w Europie. Donald Tusk odpowiada na pytania dotyczące polityki i przedstawia zasady, jakie nią rządzą.
„Wybór” Donald Tusk i Anne Applebaum Anne Applebaum i Donald Tusk w rozmowie na temat najważniejszych wyborów, przed którymi stoją Polska, Europa i świat. „Wybór” to zapis 12 rozmów między doświadczonym politykiem oraz wybitną publicystką. Ich spojrzenia na świat, Polskę i współczesne problemy czasem nieco się różnią i ścierają. Jednak jest to ciekawa perspektywa, która pozwala czytelnikowi wyrobić sobie własne zdanie. Applebaum i Tusk starają się przede wszystkim odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania. Próbują także przywrócić wiarę w powrót demokratycznych wartości i demokratycznego świata. Jednak zaznaczają, że aby do tego doszło, nie tylko politycy, ale i obywatele muszą podjąć odpowiednie kroki i działania. Książka Tuska i Applebaum – spojrzenie na współczesną politykę Tusk i Applebaum chcą także w przystępny sposób wyjaśnić między innymi, dlaczego Unia Europejska czasem traktowana jest po macoszemu, na czym polega pakt zawarty między Kaczyńskim i Orbanem, czy też dlaczego Rosja chce podzielić Europę. Przy okazji dzielą się z czytelnikiem zabawnymi anegdotami i ciekawostkami z życia takich potężnych polityków, jak Joe Biden, Angela Merkel, Władimir Putin oraz Jarosław Kaczyński. Anne Applebaum (ur. w 1964 r.) – jest amerykańsko-polską dziennikarką. Swoją karierę rozpoczęła w 1988 roku. Została wtedy korespondentką „The Economist” w Warszawie. Zajmowała się między innymi tematyką przemian społecznych i politycznych w Europie Wschodniej. Później związana była z takimi tytułami, jak „The Spectator”, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego. Pisała też do „Slate” oraz „The Washington Post”. Jej książka „Gułag”, wydana w 2003 roku, przyniosła jej Nagrodę Pulitzera w kategorii „General nonfiction”. Prywatnie jest żoną Władysława Sikorskiego. Donald Tusk (ur. w 1957 r.) – jest jednym z czołowych polskich polityków. Współtworzył Kongres Liberalno-Demokratyczny oraz Platformę Obywatelską, na której czele stał w latach 2003-2014. Obecnie znów jest jej przewodniczącym. W 2005 roku ubiegał się o urząd prezydenta. Od 2007 do 2014 roku był prezesem Rady Ministrów. Zaraz potem został przewodniczącym Rady Europejskiej. Funkcję tę pełnił do 2019 roku. Na swoim koncie ma też kilka publikacji, w tym „Solidarność i dumę” oraz „Szczerze”.
„Szczerze” to książka o kulisach władzy, zapisane potoczystym, barwnym językiem polityczne credo Donalda Tuska i opowieść o Europie. O blaskach i cieniach europejskiej polityki. Donald Tusk szczerze o kulisach europejskiej i światowej polityki!   To niezwykły, osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej, który na codzień podejmuje kluczowe decyzje w samym centrum europejskiej i światowej polityki. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy rządzenia państwami oraz śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli i Berlinie, Kataloii, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce „Szczerze” Donalda Tuska znajdziemy też portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona. Sprawdź także: Między obietnicami. Donald Tusk!