Menu

Jamroży Marcin

Publikacja przedstawia analizę porównawczą cen transferowych sporządzaną przez podatników, która służy weryfikacji rynkowego charakteru rozliczeń między podmiotami powiązanymi. Przy określaniu dochodów podatników kluczowe jest przeprowadzenie szczegółowego badania stanu faktycznego, z uwzględnieniem specyfiki każdego rodzaju transakcji, która może wpływać na cenę transakcyjną. Stosowanie metod weryfikacji dochodów wymaga więc precyzyjnego i profesjonalnego podejścia.Prawidłowo przeprowadzona analiza zmniejsza ryzyko potencjalnego „domiaru” podatku przez organ podatkowy i służy do raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych TP-R). Z kolei informacje przekazywane w TP-R są wykorzystywane przez organy podatkowe do weryfikacji oraz selekcji podatników do kontroli.Autorzy opracowania omawiają m.in. kwestię sporów podatkowych dotyczących cen transferowych, które często wynikają z tego, że ich zakres przedmiotowy wykracza poza analizę stricte prawną. Dlatego też publikację uzupełniono o analizę finansową, w tym trzy studia przypadków.Książka przeznaczona jest dla radców prawnych, doradców podatkowych, księgowych. Będzie także pomocna dla menadżerów i przedsiębiorców, którzy chcą minimalizować ryzyko podatkowe. Powinni po nią sięgnąć również pracownicy administracji rządowej i samorządowej oraz pracownicy i studenci wydziałów ekonomicznych i prawnych.
Obciążenia podatkowe oraz parapodatkowe immanentnie wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy z jednej strony jako podatnicy są zobowiązani do rozliczenia zobowiązań na rzecz podmiotów publicznych (Skarbu Państwa, województwa, powiatu oraz gminy), z drugiej zaś jako płatnicy do obliczenia, pobrania i rozliczenia podatków i parapodatków w imieniu zatrudnionych pracowników. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie podstawowych obciążeń podatkowych i składkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności wyeksponowano kwestie obowiązków przedsiębiorców w zakresie ich rozliczeń i prowadzonej w związku z tym ewidencji. W nowym wydaniu uwzględniono zmiany prawne obowiązujące zasadniczo od 1 stycznia 2024 r.
Trzecie zaktualizowane wydanie książki dotyczy jednego z najważniejszych podatków – podatku od towarów i usług. W pracy przedstawiono kompleksowo zagadnienie opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem od towarów i usług, ukazując jego system w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Jej zakres tematyczny obejmuje zatem aspekt ekonomiczny, prawny i księgowy.W książce wykorzystano dorobek nauki o finansach, przepisy podatkowe (w niezbędnym zakresie), bogate orzecznictwo sądowe (Trybunału Sprawiedliwości UE, Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych) oraz interpretacje organów podatkowych.Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów prawa oraz ekonomii i finansów. Wydaje się być także cenną pomocą dydaktyczną na różnych studiach podyplomowych (np. rachunkowość, podatki). Mamy nadzieję, że wzbudzi również zainteresowanie szerszego grona Czytelników, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą, doradców podatkowych oraz pracowników aparatu skarbowego.
Zasady prawa bilansowego oraz prawa podatkowego są względem siebie autonomiczne. Dlatego ujęcie kosztów i przychodów według obu praw różni się, co stwarza problemy natury ewidencyjno-sprawozdawczej. Celem książki w nowym wydaniu (rozbudowana została część podatkowa) jest wyjaśnienie tych różnic na tle: - zasad praw bilansowego i podatkowego, - przychodów i kosztów według praw bilansowego i podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, z uwzględnieniem głębokich zmian podatkowych szczególnie w latach 2018-2019, - różnic trwałych i przejściowych pomiędzy wynikiem rachunkowym i wynikiem podatkowym dla celów sporządzania zeznania CIT, - wykorzystania danych z ksiąg rachunkowych w zakresie rozliczeń CIT, - ustalania odroczonego podatku dochodowego. W książce uwzględniono stan prawny na 1 stycznia 2020 r.